Sari la conținut
Forum Roportal
tass

te urasc / te iubesc

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Este posibil sa urasti si sa iubesti in acelsi timp o persoana?

Se pare ca in relatiile pasionale, exista momente de acest tip.Ce anume le provoca?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intre ura si iubire este o linie foarte subtire...poti sa fii ranit de partener si sa il urasti ca ti-a fcaut asta dar sa simti ca totusi inca il mai iubesti cu toate ca te-a ranit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si care dintre sentimente este mai puternic?

Depinde.. Intr-un anumit moment poti simti ca il urasti cu toata fiinta ta, iar in alt moment sa simti ca il iubesti mai presus de orice...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Depinde.. Intr-un anumit moment poti simti ca il urasti cu toata fiinta ta, iar in alt moment sa simti ca il iubesti mai presus de orice...

exact. si asta nu se intampla doar daca partenerul te raneste. si in cazul relatiilor "complicate", incarcate de prea multa pasiune, sunt posibile asemenea sentimente ambigue.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citeodata trebuie sa te decizi:ura sau dragoste?Cred ca multe relatii s-au dus pe apa simbetei intr-unul din momentele "il/o urasc", realitatea fiind insa alta...Ce-i de facut?Astepti pina cind te convingi de una dintre posibilitati?Risti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Citeodata trebuie sa te decizi:ura sau dragoste?Cred ca multe relatii sa-au dus pe apa simbetei intr-unul din momentele "il/o urasc", realitatea fiind insa alta...Ce-i de facut?Astepti pina cind te convingi de una dintre posibilitati?Risti?

Acum a venit si randul meu sa iti raspund asa cum si tu mi-ai raspuns mie :kisses: In momentul in care iubesti mult pe cineva si acel cineva nu iti raspunde la acest lucru asa cum ti-ai dori tu...apare acest sentiment.Nu il poti defini nici ca ura si nici ca dragoste.E o combinatie intre cele doua. Cand apare acest sentiment ("il/o urasc") eu cred ca cel mai bine e sa astepti putin pentru a te decide daca nu cumva e de moment.Poate ca a doua zi iti pare rau.Asa ca cel mai bine e sa te linistesti si sa vezi ce te-a determinat sa ajungi la acest lucru. :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si daca acest sentiment de ura, de dispret, se repeta (cu ocazia certurilor de ex.), si decizi sa ii ramii alaturi, crezind ca te iubeste si li/o iubesti, nefiind atent la realitate, nu eun tip de lasitate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cateodata "transformarea" iubiri in ura poate fi provocata si de persoana respectiva. O/il iubesti iar el/ea nu iti acorda nici cea mai mica atentie. Atunci intervine un sentiment ciudat care este situat intre aceste 2 sentimente : iubire si ura. Incerci din rasputeri sa o/il urasti iar cand crezi ca ai reusit lucrul acesta hop si iubirea iese dintr-un mic colt al inimi unde a stat ascunsa. In final tot la iubire se ajunge apoi..incetul cu incetul uitam trecutul. De cele mai multe ori cu ajutorul altei "mari iubiri". Parerea mea :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca aceasta ura in cadrul unei relatii pasionale si sincere, e falsa.Poate ca rolul ei este tocmai acel de a-ti da seama cit iti iubesti perechea.Daca esti capabil sa treci in repetate rinduri peste aceste izbucniri spontane de ura, e clara, iti iubesti perechea cu adevarat.Daca insa simti(pt ca se simte) ca nu esti dispus sa induri aceasta ura la nesfirsit, datorita persistentei ei, las-o balta si incheie capitolul.Nu cred ca distrugerea neuronilor la infinit e dovada de iubire.Mai degraba de prostie si de lasitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×