Sari la conținut
Forum Roportal
Brian87

In legatura cu animalele de companie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua. Am si eu o nelamurire in legatura cu un subiect. Eu merg adesea pe calea de acces de langa un bloc unde aproape de fiecare data gasesc un domn cu cainele scos afara fara botnita si care incearca mereu sa ma muste. Problema e ca acel drum de acces e proprietate privata a locatarilor. Cine greseste? Eu ca mers pe acel drum sau persoana respectiva ca isi lasa cainele dezlegat si fara botnita? Sper ca poate cineva sa-mi lamureasca problema. Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu nu ai cum sa fii in eroare sub nici o forma pentru ca mergi pe drumul acela, de fapt pe orice drum fie el privat sau public. De gresit greseste proprietarul cainelui care daca stie ca are un caine ce poate fi periculos in jurul oamenilor straini si poate cauza daune corporale, ar trebui sa-l tin in lesa si/sau cu botnita. Indiferent pe ce drum se plimba cu el. Exceptie face poate cazul in care drumul e al lui privat si exclusiv. :spiteful:

 

Nu as putea sa-ti vorbesc de legislatie dar eu spun ce ar fi normal.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu as putea sa-ti vorbesc de legislatie dar eu spun ce ar fi normal.

Dar asa si este. Proprietarul este obligat prin lege ca sa ii puna botnita cainelui.

Nu stiu ce numar de lege este, dar cu siguranta asa este.

 

Hai ca am gasit. :spiteful:

 

http://www.politiaromana.ro/Ordine_publica..._periculosi.htm

Editat de Two

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua. Am si eu o nelamurire in legatura cu un subiect. Eu merg adesea pe calea de acces de langa un bloc unde aproape de fiecare data gasesc un domn cu cainele scos afara fara botnita si care incearca mereu sa ma muste. Problema e ca acel drum de acces e proprietate privata a locatarilor. Cine greseste? Eu ca mers pe acel drum sau persoana respectiva ca isi lasa cainele dezlegat si fara botnita? Sper ca poate cineva sa-mi lamureasca problema. Multumesc

 

Legea e in felul urmator. Daca drumul este proprietatea lui privata, nu are nici o obligatie sa isi tina cainele legat sau cu botnita. Dar daca acel drum este proprietatea asociatiei de locatari si il folosesc mai multe persoane, atunci el e obligat sa ii puna botnita cainelui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×