Sari la conținut
Forum Roportal
New Task

Cum sa treci peste un divort

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna seara,

 

Am sa pun o intrebare in speranta ca raspunsul o sa fie pe masura asteptarilor unui prieten care trece printr-o situatie prin care multi au trecut si vor mai trece si altii.Este valabila si pentru un EL si pentru o EA..desi, cred ca raspunsurile difera de la caz la caz.

 

Cum poate un barbat sa treaca peste un divort care a cazut neanuntat?

Ca sa fiu mai explicit o sa scriu un scurt istoric al relatiei.

EL si EA

Se cunosc in timpul facultatii. Facultate cu profil "militaresc"..ca sa zic asa..

El termina inaintea ei fiind mai mare si imediat dupa absolvire incepe cursa pentru pregatire si avansare.

Se inscrie si la o a 2-a facultate cu alt profil dar care intereactioneaza cu prima pe anumite domenii.

Ascesnsiunea lui este una destul de rapida, ajungand sa aiba un job foarte bun intr-un minister.

In acest timp, EA se muta impreuna cu el ( cu chirie ) continundu-si studiile.

El munceste, ea invata.

Apoi, termina si ea si el o sustine astfel incat reuseste si ea sa se angajeze.

Acum 2 ani s-au casatorit civil si anul asta au facut nunta..in primavara-vara.

Problema este alta..

Cum poti sa faci nunta si la mai putin de 3 luni de la nunta sa bagi divort pe motiv ca nu mai rezisti neavand un motiv clar?

Bagi divort , iei banii de nunta ( mai multi decat era normal ) si spui ca asta e...

Cum poate un EL sa inteleaga asta, cum poate interpreta si ce poate face pe mai departe pentru a reusi sa inteleaga motivul si mecanismul unei astfel de atitudini?.

 

Va multmesc.

Editat de Iris_Lulea
restul oricum nu pot posta fara aprobare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum poate un EL sa inteleaga asta, cum poate interpreta si ce poate face pe mai departe pentru a reusi sa inteleaga motivul si mecanismul unei astfel de atitudini?.

 

In primul rand situatia are destul de multe lacune pentru a sti cu adevarat ceea ce s-a intamplat, dar probabil ca acest prieten al tau nu a fost foarte bine ancorat in realitate sau pentru ca fost mult prea indragostit nu a reusit sa vada adevarul ce ii statea in fata.

 

Posibil sa fii actionat din impuls. Acum eu nu pot sa fac decat presupuneri pentru ca nu este ceva care te priveste pe tine in mod direct, adica nu esti tu actorul principal in aceasta poveste.

Cand cerem explicatii pentru situatia altor persoane se prea poate sa analizam totul prin propria prisma si sa ii dam o alta forma decat cea sub care ne-a fost prezentata.

 

Cum sa inteleaga? Acordand atentie mai multa relatiilor in care se implica pentru ca tu ai spus ca s-a axat mai mult pe munca, pe ascensiune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In primul rand situatia are destul de multe lacune pentru a sti cu adevarat ceea ce s-a intamplat, dar probabil ca acest prieten al tau nu a fost foarte bine ancorat in realitate sau pentru ca fost mult prea indragostit nu a reusit sa vada adevarul ce ii statea in fata.

 

Posibil sa fii actionat din impuls. Acum eu nu pot sa fac decat presupuneri pentru ca nu este ceva care te priveste pe tine in mod direct, adica nu esti tu actorul principal in aceasta poveste.

Cand cerem explicatii pentru situatia altor persoane se prea poate sa analizam totul prin propria prisma si sa ii dam o alta forma decat cea sub care ne-a fost prezentata.

 

Cum sa inteleaga? Acordand atentie mai multa relatiilor in care se implica pentru ca tu ai spus ca s-a axat mai mult pe munca, pe ascensiune.

Va multumesc pentru raspuns.

Cand voi avea date ceva mai exacte sau mai multe, voi reveni cu alte intrebari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista "divort neanuntat". Ori el nu a avut ochi sa vada semnalele EI, ori a devenit prea preocupat de cariera, neglijand-o pe EA. Deci nu stiu ce sa zic. Intradevar, sunt prea putine date. Daca a existat dragostea aceea pasionala si dintr-o data a disparut... pentru orice efect exista o cauza. Sa caute cauza. Iar EA, plecand cu banii de nunta... mi se pare cam deplasat. Ce sa zic? Sa fie numai acesta motivul pentru care s-a casatorit cu el, e cam... nu are rost sa comentam. Sau poate doar faptul ca el a fost suficient de "orb" incat sa nu vada ce se intampla (cum spunea si IRIS) de vina fiind dragostea. Dar iar nu se pupa. Dragoste fara comunicare? E ca o dragoste egoista.

Astept raspunsul tau, YODA. Ajuta-ma sa inteleg.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator Guest_Histrion_*

Doamna psiholog poate ma lamuriti de ce se agata inca oamenii de aceasta institutie sociala anacronica numita casatorie? Din mica mea experienta personala (empirica) am tras concluzia ca oamenii care nu se casatoresc oficial traiesc mult mai linistiti impreuna iar dupa ce isi baga cozile primarul si popa in relatia lor care dura de multi multi ani, ea se duce dracului in decurs de citeva luni. Inteleg ca si oamenii astia (despre care e topicul) au fost fericiti impreuna ani de zile pina cind au facut timpenia sa "oficializeze" relatia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Doamna psiholog poate ma lamuriti de ce se agata inca oamenii de aceasta institutie sociala anacronica numita casatorie? Din mica mea experienta personala (empirica) am tras concluzia ca oamenii care nu se casatoresc oficial traiesc mult mai linistiti impreuna iar dupa ce isi baga cozile primarul si popa in relatia lor care dura de multi multi ani, ea se duce dracului in decurs de citeva luni. Inteleg ca si oamenii astia (despre care e topicul) au fost fericiti impreuna ani de zile pina cind au facut timpenia sa "oficializeze" relatia.

 

Unele persoane se simt judecate daca nu fac acest pas, unora li se pare normal pentru ca asa au fost invatate de mici, altor persoane le poate oferi siguranta mai mare. Depinde de la caz la caz.

Totusi multi dintre ei aleg sa traiasca in mod "ilegal" pentru ca este mai comod, pentru ca nu se simt pregatiti sau pentru ca pur si simplu se simt bine in acest mod. In cazul in care se hotarasc sa faca "pasul cel mare" apare de multe ori teama ca nu mai au libertate, ca relatia le limiteaza modul de actiune. Nu se intampla asa in toate cuplurile ci mai ales in cele in care nevoia de libertate este foarte mare. Confortul personal in aceste cazuri se invarte in jurul libertatii si ideii "ma simt in siguranta in relatie si exist si eu ca persoana".

Pentru multi dintre noi oficializarea acestei relatii apare ca o incorsetare, desi din pacate sentimentele pe care le avem fata de partener sunt aceleasi. Ceea ce se schimba este relatia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator adina

Buna seara,

 

Am sa pun o intrebare in speranta ca raspunsul o sa fie pe masura asteptarilor unui prieten care trece printr-o situatie prin care multi au trecut si vor mai trece si altii.Este valabila si pentru un EL si pentru o EA..desi, cred ca raspunsurile difera de la caz la caz.

 

Cum poate un barbat sa treaca peste un divort care a cazut neanuntat?

Ca sa fiu mai explicit o sa scriu un scurt istoric al relatiei.

EL si EA

Se cunosc in timpul facultatii. Facultate cu profil "militaresc"..ca sa zic asa..

El termina inaintea ei fiind mai mare si imediat dupa absolvire incepe cursa pentru pregatire si avansare.

Se inscrie si la o a 2-a facultate cu alt profil dar care intereactioneaza cu prima pe anumite domenii.

Ascesnsiunea lui este una destul de rapida, ajungand sa aiba un job foarte bun intr-un minister.

In acest timp, EA se muta impreuna cu el ( cu chirie ) continundu-si studiile.

El munceste, ea invata.

Apoi, termina si ea si el o sustine astfel incat reuseste si ea sa se angajeze.

Acum 2 ani s-au casatorit civil si anul asta au facut nunta..in primavara-vara.

Problema este alta..

Cum poti sa faci nunta si la mai putin de 3 luni de la nunta sa bagi divort pe motiv ca nu mai rezisti neavand un motiv clar?

Bagi divort , iei banii de nunta ( mai multi decat era normal ) si spui ca asta e...

Cum poate un EL sa inteleaga asta, cum poate interpreta si ce poate face pe mai departe pentru a reusi sa inteleaga motivul si mecanismul unei astfel de atitudini?.

 

Va multmesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca a spus "nu mai rezist" este datorita faptului ca ea si-a dorit altceva de la el iar el i-a transmis semnale ca nu are ceeace isi doreste ea. Toata presiunea asta nu putea sa o elibereze decat despartindu-se de el. Probabil pe el nu il intereseaza ce doreste partenera de la el. Foarte probabil ca relatia dintre ei a fost distanta, a fost o mare lipsa de comunicare intre ei si la ea s-a adunat o energie negativa latenta pana in momentul in care a spus "divortez". O sa imi zici : De ce dupa ce s-au casatorit? Ei bine raspunsul la intrebarea asta este: Pentru ca a suportat atata presiune (datorita lipsei de comunicare) crezand ca dupa casatorie o sa fie altfel.Nu a fost asa si a rezultat asa zisul "Divort".

 

 

 

 

Asta este doar o teorie.Nu am mai multe detalii despre cei doi.

Editat de trancedman

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×