Sari la conținut
Forum Roportal
New Task

Nu sunt pregatit/a pentru casatorie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Se pare ca in ultima perioada, rata divorturilor a crescut.Motivele invocate fiind din ce in ce mai puerile.

"nu ne intelegeam, nu ne potriveam, a tipat la mine, m-a injurat, etc etc "

Luarea in derizoriu un astfel de act si tratarea cu superficialitate pe mai departe, desfacerea casatoriei ajunge sa fie un lucru absolut normal in societatea actuala.

Statistic, numarul desfacerii casatoriilor, intr-un an, este mai mare decat cel al casatoriilor.

Relatiile au fost alterate si de lupta pentru drepturi egale intre parteneri.

Unii spun ca , atata timp cat ai toate ingredientele necesare unui concubinaj fericit, actele sunt de prisos.

Altii sunt de parere ca , actele care pun baza unei casatorii legale, implica o reevaluare a prioritatilor in cuplu.

Fuga dupa bani si accederea spre joburi stabile, pot altera relatia de cuplu in cazul in care profesiile celor doi nu sunt compatibile sau nivelul de pregatire profeionala al partenerilor este mult diferit.

Pareri pro si contra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

exact, exact pe tema asta am polemizat mult saptamana trecuta cu cativa colegi.

 

eu una as pune problema altfel, de la cap spre coada, nu invers: care e sursa, radacina gandirii, a principiului de casnicie/ relatie de lunga durata cu orice pret?

 

daca n-ar exista obsesia asta absurda, absolut stupida, despre casnicie si longevitatea ei, n-ar exista nici efectele.

 

eu una am vazut persoane complet nefericite, traumatizate ntr-o casnicie mentinuta artificial si persoane foarte realizate, chiar cu cate doo divorturi la activ.

 

in lumea civilizata a expirat demult conceptul de casnicie, familie etc. si o duc foarte bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Soda , vrei sa cresti rata divorturilor ?! :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se pare ca in ultima perioada, rata divorturilor a crescut.Motivele invocate fiind din ce in ce mai puerile.

"nu ne intelegeam, nu ne potriveam, a tipat la mine, m-a injurat, etc etc "

Luarea in derizoriu un astfel de act si tratarea cu superficialitate pe mai departe, desfacerea casatoriei ajunge sa fie un lucru absolut normal in societatea actuala.

Statistic, numarul desfacerii casatoriilor, intr-un an, este mai mare decat cel al casatoriilor.

Relatiile au fost alterate si de lupta pentru drepturi egale intre parteneri.

Unii spun ca , atata timp cat ai toate ingredientele necesare unui concubinaj fericit, actele sunt de prisos.

Altii sunt de parere ca , actele care pun baza unei casatorii legale, implica o reevaluare a prioritatilor in cuplu.

Fuga dupa bani si accederea spre joburi stabile, pot altera relatia de cuplu in cazul in care profesiile celor doi nu sunt compatibile sau nivelul de pregatire profeionala al partenerilor este mult diferit.

Pareri pro si contra.

 

Egalitatea in drepturi intre parteneri este ceva esential. Daca exista deja o lupta pentru asa ceva, inca de la inceput, relatia e destinata esecului sau e destinata sa fie furtunoasa.

Daca ai ingredientele necesare pentru o relatie de succes, nu conteaza care este statutul ei oficial, decat daca ambii sau unul dintre parteneri e traditional si conformist.

Situatia financiara sau diversel incompatibilitati, inclusiv cele de natura academica pot altera orice relatie, nu numai cea de mariaj legal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
exact, exact pe tema asta am polemizat mult saptamana trecuta cu cativa colegi.

 

eu una as pune problema altfel, de la cap spre coada, nu invers: care e sursa, radacina gandirii, a principiului de casnicie/ relatie de lunga durata cu orice pret?

 

daca n-ar exista obsesia asta absurda, absolut stupida, despre casnicie si longevitatea ei, n-ar exista nici efectele.

 

eu una am vazut persoane complet nefericite, traumatizate ntr-o casnicie mentinuta artificial si persoane foarte realizate, chiar cu cate doo divorturi la activ.

 

in lumea civilizata a expirat demult conceptul de casnicie, familie etc. si o duc foarte bine.

dar cine spune ca este o obsesie?

pentru unii este o obsesie dar pentru cei mai multi nu cred ca este..

si nu as numi-o obsesie ci mai degraba,,,spirit de conservare..

ce faci daca ai si un copil, doi?...

nu vorbim despre cazuri clare in care motivele unui divort sunt evidente si intemeiate..

alcool, inselat, violenta fizica si violenta verbala dusa in extrem..

vorbim de o proasta gestionare a relatiei de cuplu, de orgoliile partenerilor si de usurinta cu care aleg calea care li se pare lor a fi cea mai buna...

de multe ori apar regretele sau mai bine spus..parerile de rau...dar dupa ce faptul este implinit si variante de remediere nu prea mai sunt..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se pare ca in ultima perioada, rata divorturilor a crescut.Motivele invocate fiind din ce in ce mai puerile.

"nu ne intelegeam, nu ne potriveam, a tipat la mine, m-a injurat, etc etc "

Poate motivele invocate suna pueril dar eu cred ca de cele mai multe ori este vorba de un sentiment foarte intens si adesea inexprimabil. Simti ca nu mai poti sta langa persoana de langa tine si poate ca de multe ori nici n-ai ce sa-i reprosezi.

 

Sunt 2 modalitati in care se duce naibi o relatie: conflict si plictiseala. De multe ori este si o combinatie dintre cele 2.

Conflictul este usor de dat ca motiv de despartire. Plictiseala este mai dificila. Cum poti reprosa unei persoane ca nu te simti tu implinit sau implinita?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Egalitatea in drepturi intre parteneri este ceva esential. Daca exista deja o lupta pentru asa ceva, inca de la inceput, relatia e destinata esecului sau e destinata sa fie furtunoasa.

Daca ai ingredientele necesare pentru o relatie de succes, nu conteaza care este statutul ei oficial, decat daca ambii sau unul dintre parteneri e traditional si conformist.

Situatia financiara sau diversel incompatibilitati, inclusiv cele de natura academica pot altera orice relatie, nu numai cea de mariaj legal.

ce inseamna "egalitatea in drepturi"?

in societatea de azi---care este o societate moderna si care are tendinta de a permite aproape orice ..ce inseamna egalitate?

tu ai putea sa raspunzi chiar foarte bine...caci, traiesti undeva unde exista totusi niste restrictii..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vorbim despre casnicii desfacute sau despre cupluri care nu pot/vor sa faca pasul spre casnicie? Ca mie mi se pare ca titlul zice una si mesajul initial zice alta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vorbim de o proasta gestionare a relatiei de cuplu, de orgoliile partenerilor si de usurinta cu care aleg calea care li se pare lor a fi cea mai buna...

Eh... daca ar fi mai multa lume treaza, mai multa lume conectata la nevoi... viata ar fi intradevar mai frumoasa. :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mdea, nu prea are legatura sula cu prefectura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×