Sari la conținut
Forum Roportal
PourMoi

Profesia de Mama

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Noi, ca romani, ne aflam intr-o perioada in care nevoia de a lucra este foarte mare, pentru a putea supravietui, nu spun pentru a avea un trai decent.

 

Profesia de mama este una neplatita, stresanta si obositoare. Mamele se simt bine si simt ca au control asupra situtiei, vor sa isi educe copilul, sa le fie alaturi... dar apar momente in care mama se simte obosita pentru ca a fi mama presupune o implicare de 24 din 24 de ore. Siii mai apare si stresul faptului ca: e posibil sa nu ma descurc; daca ceea ce fac il raneste, daca ceea ce fac nu este bine ; de cand nu mai lucrez o ducem foarte prost cu banii...

 

Pentru o femeie care a mai si lucrat sau care isi doreste sa lucreze acest aspect este unul problematic pentru ca se va simti devalorizata prin simplul fapt ca nu mai contribuie la mentinerea casei. Daca mama are un serviciu ea nu se va putea darui nici uneia din cele doua profesii si va trebui ca la un moment dat sa faca un compromis.

 

Unele femei din dorinta de a le face pe toate nu accepta ajutorul cuiva din afara pentru a-si creste copilul si astfel se ajunge la o dezvoltare precara a acelui copil. Vina nu este a mamei ci a faptului ca din cauza nevoii de bani si a dorintei de a face totul pe cont propriu refuzi sa accepti ajutor din afara.

 

Care este modelul de mama intalnit la noi? Ce sfaturi aveti pentru aceste mamici?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am o prietena care a observat un lucru. Cat timp a lucrat relatia cu copiii ei a fost una precara. Nu se intelegeau, erau mereu certuri in casa. Din anumite motive prietena mea a ramas, in urma cu aproximativ un an, fara serviciu. Astfel incat a ramas acasa sa se ocupe exclusiv de copii. In acest moment spune ca relatia cu copiii ei e foarte buna. Sunt ascultatori, nu mai exista certuri si neintelegeri, atmosfera e mult mai calma. Am vazut si eu cum se inteleg practic din priviri. Si copiii ei sunt foarte calzi si apropiati de ea.

M-a pus pe ganduri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-as recomanda unei mame sa stea non-stop cu copiii. S-ar sacrifica, iar copiii ar iesi deformati, copilul trebuie lasat sa se descurce de mic. Nu zic sa nu stea cu ei, ci sa fie echilibrat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:beee: ce-ai zis-o pe asta mai Cathy

 

 

@ Rodica

 

copilul isi doreste cel mai mult atentia parintelui, e normal, si va incerca sa o obtina prin orice mijloc. faptul ca ei erau neascultatori, obraznici sau mai stiu eu cum nu insemna decat ca incercau sa atraga atentia asupra lor ca persoane... nu conteaza daca atrag atentia intr-o forma negativa sau pozitiva atat timp cat o au.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oamenii in primul rand sunt animale, daca nu ii lasi sa invete singuri, nu o sa devina animale puternici si o sa fie "mancate" de altele mai puternice.

Cred ca la toate speciile mamele au grija de copii pana cresc marisori si se pot descurca. Asa trebuie sa faca si o mama din specia noastra, adica sa il alimenteze, a alimenta inseamna a munci, leoaicele vaneaza, arata copiilor cum sa vaneze, asa mamele noastre muncesc, ne arata ce trebuie sa facem.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fara serviciu cam greu mai ales in ziua de azi .

Eu am avut job mereu , de cand avea 4,5 luni.Dar am ales un loc de munca cu un program normal , am renuntat la a face cariera in alta parte tocmai pentru a-mi ramane timp pentru copil .Ziua statea cu bunica - gradinita mai apoi ,dar cand trebuia sa ajung acasa stia si trebuia sa fiu punctuala altfel.....nu se mai intelegeau cu ea.Era un avantaj ca bunicii erau pensionari si gaseam si treaba toata facuta acasa astfel incat restul zilei il petreceam impreuna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

tu ai facut parte din categoria celor norocoase si celor care au fost de aord cu compromisul, care s-au inteles cu socrii.

 

oricum imi imaginez ca erati multumiti de ambele parti. copilul pentru ca petrecea timp cu tine, si tu pentru ca iti satisfaceai mai multe nevoi in acelasi timp: puteai sa iti petreci mai mult timp cu cel mic, puteai sa lucrezi si aveai si lucrurile puse in ordine acasa

 

Oamenii in primul rand sunt animale, daca nu ii lasi sa invete singuri, nu o sa devina animale puternici si o sa fie "mancate" de altele mai puternice.

Cred ca la toate speciile mamele au grija de copii pana cresc marisori si se pot descurca. Asa trebuie sa faca si o mama din specia noastra, adica sa il alimenteze, a alimenta inseamna a munci, leoaicele vaneaza, arata copiilor cum sa vaneze, asa mamele noastre muncesc, ne arata ce trebuie sa facem.

 

pai te contrazici ori ii lasi sa invete singuri ori ii inveti tu? Mie mi se pare normal sa ii inveti tu si pe parcurs ei se vor desprinde de tine si vor alege ce vor sa invete si ce nu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×