Sari la conținut
Forum Roportal
Bobo_99

Dat afara din casa impreuna cu copilul

Postări Recomandate

Buna ziua...ma numesc Nicu si am urgenta nevoie de ajutor(consiliere).locuiesc impreuna cu fiul meu incredintat prin sentinta judecatoreasca in urma divortului,si cu mama mea in apartamentul proprietate personala al acesteia,apartament cu 2(doua) camere,dobindit prin vinzarea unui apartament anterior cu 3(trei) camere in care eram proprietar in acte si eu cu cota de 30%(la aceasta cota contribuind in urma unui imprumut bancar,la care mai platesc si astazi).in anul 2006 am hotarit impreuna cu mama mea sa vindem acel apartament(3 camere) si sa cumparam unul cu 2(actualul apartament). Am procedat intocmai,doar ca la intocmirea actelor, la presiunile mamei mele de a nu ma trece si eu cu partea mea in contractul de vinzare cumparare,am cedat,si asa mama mea este astazi proprietara prezentului apartament in care locuim. in ultimii ani,relatiile dintre noi alterindu se in mod dramatic,am ajuns atit eu cit si copilul meu sa fim fortati prin diferite mijloace,sa parasim domiciliul intrucit eu nu am nici un drept acolo,nefiind trecut in acte. mentionez ca mama mea este foarte violenta atit cu mine cit si cu copilul,exercita presiuni psihice si fizice asupra noastra pentru a ne forta sa plecam....are nenumarate plingeri facute la politie,amenzi date de acestia,ba chiar intr un moment de nebunie vrind sa bage cutitul in mine,am anuntat salvarea si politia,fiind internata la nr.9(dar fara vreun diagnostic precis,mai exact; tulburare neuro....etc...deoarece eu a doua zi am intervenit,fiindu mi mila de ea,si am scos o de acolo pe proprie raspundere,sub semnatura.De atunci,lucrurile au mers din ce in ce mai rau,in prezent fiind amenintati,terorizati,batjocoriti,izgoniti, atit eu cit si copilul....a profitat de buna mea credinta la cumpararea apartamentului,acum fiind dat afara din casa pe motiv ca nu m am trecut in acte doar ea fiind proprietara.....sint disperat,ma tem cu adevarat pentru viata mea si a copilului meu,intrucit mama mea se lauda si spune tuturor ca nu se va lasa pina nu ne va arunca pe strazi....si va recurge la orice metoda pentru a si atinge scopul....sint amenintat si ca, in cazul chemarii in judecata,daca voi avea cistig de cauza,nu voi apuca sa ma bucur de nimic pentru ca ma va omori..aceasta nefiind de fapt prima tentativa....v as fi profund recunoscator daca m ati putea ajuta.si indruma..multumesc anticipat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate din punct de vedere legal nu ai ce sa mai faci, de vreme ce actele de proprietate sunt pe numele mamei tale. Tot ce poti sa faci e sa incerci sa o internezi intr-o clinica pentru persoane cu probleme psihice. In viitor incearca sa ai mereu numele tau trecut pe actele de proprietate, indiferent daca e vorba de un apartament sau un banal domeniu de internet. Asta te va scuti de multe batai de cap dupa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
..

poti dovedi ca banii pe care i-ai imprumutat de la banca in vderea cumpararii ap. cu trei camere , au fost dati in acest scop?

eu te cred ca desinatia banilor a fost asta, dar poti dovedi asta?....cu acte..cu martori...?

daca da...atunci ai acelasi drept si in casa noua,,,chiar daca este pe numele mamei tale..

nu stiu cum se numeste dpdv legal...asta...

dar se situeaza undeva pe la ---aici,,,

http://www.avocatnet.ro/content/articles/i...ina/probei.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poti dovedi ca banii pe care i-ai imprumutat de la banca in vderea cumpararii ap. cu trei camere , au fost dati in acest scop?

eu te cred ca desinatia banilor a fost asta, dar poti dovedi asta?....cu acte..cu martori...?

daca da...atunci ai acelasi drept si in casa noua,,,chiar daca este pe numele mamei tale..

nu stiu cum se numeste dpdv legal...asta...

dar se situeaza undeva pe la ---aici,,,

http://www.avocatnet.ro/content/articles/i...ina/probei.html

 

Pot dovedi ca banii imprumutati au mers la cumpararea apartamentului in doua moduri: primul,cu 1000 de martori(daca este nevoie)...si al 2 lea,ar reiesi clar din documente ca a doua zi dupa intrarea in posesie a imprumutului,s a facut si cumpararea apartamentului...

Referitor la acest fapt va mai aduc la cunostinta ca,cota mea de 30% din ap.cu 3 camere a fost dobindita astfel: in proportie de cca 30-35% prin imprumutul despre care tocmai am facut referire...iar restul...a fost partea mostenita de mine,in urma succesiunii facute dupa moartea tatalui meu(eu fiind unicul copil,mostenitor)....Nu stiu cit conteaza asta sau daca ajuta la ceva,dar......

 

Bobo_99, stiu ca e aiurea.. dar fa`i plangere penala pt amenintare. Daca ai si martori, e si mai bine, pt ca o poti sustine.

Si incearca sa angrenezi in balamucul asta, si protectia copilului.

 

Cat despre dreptul de proprietate asupra apartamentului, consulta un avocat, explica`i cum a dobandit mama ta apartamentul si vezi ce spune.

Poate exista o cale sa poti ataca in instanta actul de V-C.

 

 

 

Nu`i adevarat.

 

Ea nu are motive de evacuare. Plus ca, daca el are domiciliul acolo si mai are si un copil minor, aceasta 'doamna', nu ii poate evacua!

 

Referitor la raspunsul dvs in legatura cu plingerea penala pt amenintare cu martori,etc si angrenarea protectiei copilului va pot spune urmatoarele:

Martori am,categoric...am si certificat medico legal din care reiese ca am fost agresat....exista la sectia de politie declaratiile a patru politisti care confirma comporatamentul violent,fizic,de limbaj si amenintarile cu moartea...exista cel putin o amenda de 10.000.000 lei pe numele mamei,pt deranjarea linistii publice si amenintari.....am zeci de sms uri trimise de mama mea care contin amenintari cu moartea,razbunarea si violenta....am copilul cel mai bun martor,cred..am mesajele lui pe care mi le trimite la ore tirzii in noapte,eu fiind la serviciu,in care imi spune sa vin acasa k bunica lui il ameninta,il injura,si nu l lasa sa doarma.....etc etc...

Cit despre implicarea protectiei copilului...m am gindit si la varianta asta....dar mi e teama sa nu aibe un efect de bumerang asupra mea,adik,sa nu am eu apoi probleme cu protectia copilului,pe motiv ca nu am o casa ..sau ca tin copilul in acel mediu....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pana una alta...tii copilul in acel mediu.... tu iti dai seama ce face acel mediu unei copil???? Nu te judec, poate nu ai de ales...dar in cazul in care ai de ales....in cazul in care ar putea sta cu altcineva...cu mama, unchi, matusa, oricine...please.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pana una alta...tii copilul in acel mediu.... tu iti dai seama ce face acel mediu unei copil???? Nu te judec, poate nu ai de ales...dar in cazul in care ai de ales....in cazul in care ar putea sta cu altcineva...cu mama, unchi, matusa, oricine...please.....

 

sunt in totalitate de acord si nu contest cele spuse de tine....si..crede ma k sunt foarte constient de repercursiunile acestui mediu....dar...chiar nu am de ales.....crede ma...cat despre unchi,matusi,nici nu se pune problema,nu exista asa "oameni de bine"...iar mama lui...pt mama lui,copilul a fost doar un accident,a ales sa ne paraseasca cu ani in urma,eu fiind cel care s a ocupat de cresterea lui,de aceea instanta mi l a si incredintat in urma divortului....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prietena mea cea mai buna, Fiore o cheama, a crescut singura in casa cu o mama dementa....ce sa ti spun? ca acum da dovada de comportamnet psihotic chiar ea?

Realizezi macar ca miza nu e casa, ci copilul? Tu stii ca statul te obliga sa ingrijesti rude de gradul 1 bolnave psihic? Ca din casa nu ai sa o poti scoate niciodata? internaril dureaza 8 saptamani, daca le obtii - greu - dupa care ti o trimit innapoi acasa ... ca singura solutie e sa plecati voi? Prietena mea asa a facut, la un moment dat a plecat ea. Prea tarziu, din pacate. Prea tarziu pentru ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

baga mare frate...

este si casa ta...

daca poti dovedi asa precum spui...faci o plangere la politie in prima faza..

ai dreptul la 30 % si din casa asta..

adica..30% din cele 2 camere. 30% din bucatarie, 30% din baie. 30% din balcon. 30% din debara...etc..

si faci asta sa fie legal..prin notar..

te trezesti ca vinde mama te apartamentul si ramai pe drumuri aiurea...si f*** si cu banii luati..

scuze ca vorbesc asa..dar..asa e..

 

daca nu merge prin notar, faci cum a zis bydy..

o plangere penala si rezolvi printr-o hotarare judecatoreasca...si gata..

ramai cu 30 % din casa cat traieste mama ta...si cu 100% dupa ce se duce...

dar daca o vinde..ramai cu ciuciu..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua...ma numesc Nicu si am urgenta nevoie de ajutor(consiliere).

..

....sint disperat,ma tem cu adevarat pentru viata mea si a copilului meu,intrucit mama mea se lauda si spune tuturor ca nu se va lasa pina nu ne va arunca pe strazi....si va recurge la orice metoda pentru a si atinge scopul....sint amenintat si ca, in cazul chemarii in judecata,daca voi avea cistig de cauza,nu voi apuca sa ma bucur de nimic pentru ca ma va omori..aceasta nefiind de fapt prima tentativa....v as fi profund recunoscator daca m ati putea ajuta.si indruma..multumesc anticipat..

Pari cam slab din fire.

Daca vrei sa rezolvi problema trebuie sa actionezi fara mila, ori mama ori tu si copilul.

Daca ai SMS-uri, martori si certificate medicale ca ai fost agresat si amenntat cu moertea si tu si copilul, interneaza-o in spital de psihiarie, ia-ti un avocat, deschide o actiune in justitie pentru punere sub interdictie si decadere din drepturi, devi tutorele ei si nu mai poate vinde sau sa te scoata din casa. Dimpotriva poti sa o internezi intr-un ospiciu pe durata nedeterminata.

Editat de Moftangiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
baga mare frate...

este si casa ta...

[...]

dar daca o vinde..ramai cu ciuciu..

Serios ? Si unde scrie ca este si casa lui ? :)

 

Din pacate, singura lui sansa este doar in cazul in care mama ar vrea sa vanda casa. Nu o poate face fiindca el este mostenitor rezervatar, si in felul acesta i-ar incalca drepturile, si asta i-ar permite sa o actioneze in instanta.

Altfel, nu are sanse decat in cazul in care doreste sa isi recupereze suma de bani. Atat!

 

Asupra actelor de proprietate ale apartamentului nu poate face absolut nimic.

Art 44, alin 2. Constitutia Romaniei.

- Proprietatea privata este garantata si ocrotita in mod egal de lege, indiferent de titular.

 

Pari cam slab din fire.

[...]

Ce usor este din gura. :pardon:

Si daca doctorii constata ca are discernamant ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×