Sari la conținut
Forum Roportal
Pixelut

De ce nu agreeaza protestantii icoanele, crucea, obiectele de cult

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu am citit in cartile de teologie ortodoxa ca obiectele de cult - crucea, icoanele, etc., precum si gestul crucii au fost create de cei de la inceput ca sa usureze apropierea oamenilor de biserica, cu alte cuvinte, sa le dea ceva palpabil.

Inteleg ca daca vad o pictura sunt mai sugestionati, dar, pe de alta parte, "credinta este o incredere neclintita in lucrurile care nu se vad". de ce trebuie sa-mi fac tablouri la care sa ma inchin? Nu pot sa ma inchin si sa ma rog si in lipsa acelui tablou?!

Intelegere din partea neoprotestantilor? Dar din partea ortodocsilor, pentru neoprotestanti, exista intelegere?

Pentru bunica mea, care este ortodoxa convinsa, noi suntem anatema. De ce? In principal pentru ca nu facem cruce si nu pupam icoane..

Sa-mi fie iertat, dar de cate ori se dezinfecteaza icoanele alea pe saptamana, ca sa ma duc si eu sa pun gura acolo?! (asta ca o paranteza, nu ca ar fi asta motivul pentru care nu ma inchin)

aceasta este "neintelegerea" protestantilor!

 

nu te obliga nimeni sa saruti icoanele, nici sa te inchini in fata statuilor...

cine o face, o face dintr-o necesitate interioara

 

spui ca pentru ortodocsi neoprotestantii sunt anatema, dar pentru ortodocsi (inca) oricine nu este ortodox este anatema - dar nu aceasta este baza credintei ortodoxe

cei care judeca astfel pe aproapele o fac din perspectiva lor de oameni si din intelegerea gresita a principiilor crestine

dar cei care refuza unui crestin sa se roage la o icoana/statuie, din ce perspectiva o fac?!?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu agreeaza protestantii icoanele, crucea...pt ca nu le este explicat prea bine de ce cei care "se inchina" (nu se inchina nimeni la ele, sunt intreptati spre ele,sau le utilizeaza in anumite momente) la ele fac asta. Si nici ei probabil nu se straduiesc sa afle ce si cum. Aici e vinuta lor.

Amarena, nu cei de la inceput (crestinismul primar) au adus in lumea crestinului icoana, crucea... ele apar mult mai tarziu, in general dupa anul 313 cand C-tin cel Mare legalizeaza crestinismul.De exemplu pe vremea ucenicilor si putin dupa crucea se facea pe frunte

300/310 e.n- inceputul folosirii semnului crucii

320 e.n.-folosirea lumanarilor de ceara la slujbe

375 e.n.- inchinarea la sfinti si ingeri

431 e.n.-proslavirea Maicii Domnului

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Amarena, nu cei de la inceput (crestinismul primar) au adus in lumea crestinului icoana, crucea... ele apar mult mai tarziu, in general dupa anul 313 cand C-tin cel Mare legalizeaza crestinismul.De exemplu pe vremea ucenicilor si putin dupa crucea se facea pe frunte

La asta m-am referit si eu. Si anul 300 tot inceput e. Daca era sa zic crestinism primar, ziceam asa..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Amarena, nu cei de la inceput (crestinismul primar) au adus in lumea crestinului icoana, crucea... ele apar mult mai tarziu, in general dupa anul 313 cand C-tin cel Mare legalizeaza crestinismul.

au aparut mai tarziu,la fel ca si ortodoxismul/catolicismul/protestantismul.In Biserica Primara nu exista asa ceva :cowboy:

 

 

dar cei care refuza unui crestin sa se roage la o icoana/statuie, din ce perspectiva o fac?!?

perspectiva biblica....si nu cred ca te impiedica nimeni sa te inchini la icoane sau la statui! :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×