Sari la conținut
Forum Roportal
Pixelut

De ce nu agreeaza protestantii icoanele, crucea, obiectele de cult

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Se pare ca pe acest forum subiectele dispar exact in moemtul in care tastezi raspunsul. Noroc ca am dat am selecat si am dat copy. Acum da paste.

 

====================================

 

Intreaga arie a cultelor protestante si neoprotestante (luterani, calvini, baptisti, evanghelisti, mormoni, adventisti etc.) considera ca obiectele de cult (icoane, vase de cult etc.) constiutuie IDOLATRIE. Protestantii nu au preoti si nici biserici. Desi ca arhitectura aduc a biserica, cladirile lor nu sunt biserici in adevaratul sens al cuvantului, ci, mai degraba, casa de rugaciune.

 

In Vechiul Testament Dumnezeu a stabilit preotia asa numita sacramentala, a stabilit o serie de ritualuri si a poruncit construirea unor obiecte de cult (altarul, Chivotul Legamantului, Sfesnicul etc.) Protestantii considera ca odata cu jertfa lui Hristos Legea Veche s-a implinit, si toate acestea nu-si mai au rostul. Pentru ei termenul de preot a capatat o acceptiune foarte larga. Oricine poate fi jpreot. Viata cultica, ceea ce ortodocsii si catolicii numesc LITURGICA, a fost inlaturata complect. Protestantii practica doar botezul si impartasania, insa intr-o maniera simplificata si cu totul diferit ca semnificatie.

 

Bisericile surori, care provin din acelasi trunchi al Bisericii primare, considera ca implinirea Legii Vechi a fost implinita nu prin suprimarea ei, ci prin schimbarea sensului. Se considera ca Hristos a daruit preotia sacramentala apostolilor, care au devenit astfel primii preoti. Aceasta preotie a fost un dar special, pe care apostolii l-au transmis din generatie in generatie punand mainele pe capul celui care urma sa devina preot (vezi in Faptele Apostolilor). Fenomenul poarta denumirea de succesiune apolstolica, fiecare preot de astazi fiind urmasul direct, pe linie apostolica, al unuia dintre apostoli. In cazul nostru este vorba despre Sf. Apostol Andrei, caruia ii pastram inca o amintire vie. De aici vine si respectul pe care ar trebui sa-l acordam preotului - in opinia mea - chiar daca face tot felul de pacate. Dar despre curatenia preotilor mai putem discuta.

 

Prostestantii nu sunt de acord cu preotia sacramentala, cu harul acordat apostolilor, cu transformarea lor in preoti ai Noii Legi. Ei considera ca versetele de intelemiere in care Mantuitorul le spune apostolilor ca va zidi Biserica pe temelia lor sunt mai mult simbolice si universale, adica se pot aplica oricui (apropo de interpretarea diferita a Bibiliei). Nu stiu cum explica ei procedeul punerii mainilor, probabil o metoda nu prin care s-ar transmite harul preotiei, ci prin care se transmite harul catre oricine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt ortodoxa si nu prea agreez iconitele si, sincer, nici cruce nu prea obisnuiesc sa imi fac

la iconite nu prea le vad rostul, mi se pare o absurditate sa te duci in biserica si sa incepi sa pupi toate icoanele alea... ; si, in fond, ce imi trebuie iconite cu nu mai stiu ce sfinti cand pot sa ma rog direct la dumnezeu??

si daca ne gandim mai bine, chair sunt "chipuri cioplite"

cat despre preoti stii ca se zice sa nu faci ce face preotul, ci ce zice( oricum eu nu sunt de acord cu nici una :ill: )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca esti ordodoxa ar trebui sa stii de ce icoanele nu sunt chipuri cioplite.......numai protestantii cred asta.gandeste intai cine si ce se zugraveste in aceste icoane iar sfintii,fiind mai aproape de d-zeu ,te pot ajuta prin ragaciunile tale

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Genoveva, am si eu o intrebare. Unde scrie in Biblie, sau care e omul care ti-a zis tie, ca poti sa te inchini si altcuiva(sau la altceva), decat lui Dumnezeu?

Icoanele cioplite sau necioplite, zugravite sau desenate, au avut scopul de a reprezenta entitatetea la care ne rugam si ne inchinam. Asta a fost ideea de inceput. Cu timpul a degenerat in obiecte de cult si traditie, si tot felul de sfinti si sfintisori au aparut zugraviti si ciopliti, in lacasurile de cult, astfel incat nu mai avem timp sa ne inchinam lui Dumnezeu. Dumnezeu nu e palpabil si nici o Icoana nu-l va putea reprezenta vreodata. Daca tu crezi ca vei putea comunica cu cei iubiti tie cu ajutorul unei poze, sau o sculptura atunci continua.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca esti ordodoxa ar trebui sa stii de ce icoanele nu sunt chipuri cioplite.......numai protestantii cred asta.gandeste intai cine si ce se zugraveste in aceste icoane iar sfintii,fiind mai aproape de d-zeu ,te pot ajuta prin ragaciunile tale

eram sigura ca o sa pui la indoiala faptul ca sunt ortodoxa

tocmai asta sustineam, nu imi trebuie intermediari ca sa ma rog lui dumnezeu

recunosc ca nu am citit toata biblia; dar este interpretata in atatea feluri...ca toti protestanti iti aduc argumente chiar din propria biblie

deci oricat de ortodoxa as fi in biserica nu intru, cruce nu imi fac si iconite nu vreau sa vad in casuta mea :ill:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu nu e palpabil si nici o Icoana nu-l va putea reprezenta vreodata. Daca tu crezi ca vei putea comunica cu cei iubiti tie cu ajutorul unei poze, sau o sculptura atunci continua.

asa e :ill:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu sunt ortodoxa si nu prea agreez iconitele si, sincer, nici cruce nu prea obisnuiesc sa imi fac

la iconite nu prea le vad rostul, mi se pare o absurditate sa te duci in biserica si sa incepi sa pupi toate icoanele alea... ; si, in fond, ce imi trebuie iconite cu nu mai stiu ce sfinti cand pot sa ma rog direct la dumnezeu??

si daca ne gandim mai bine, chair sunt "chipuri cioplite"

cat despre preoti stii ca se zice sa nu faci ce face preotul, ci ce zice( oricum eu nu sunt de acord cu nici una :ill: )

draga iulya te rog sa nu te superi! nu se vede ca esti ortodoxa! te rog sa citesti Biblia mai atent ( pe cat posibil cu ajutorul unui preot) si o sa vezi ce reprezinta chip cioplit in adevaratul sens al cuvantului!

iti dau un indiciu : vezi la "Iesirea" pe la cortul adunarii ! bine?

acolo o sa gasesti porunca lui Dumnezeu !

si scuze ca indraznesc, dar iti dau un sfat: daca ceva nu iti este destul de clar intreaba oricand un preot ortodox si-ti va explica exact cese face si de ce se face!

 

Genoveva, am si eu o intrebare. Unde scrie in Biblie, sau care e omul care ti-a zis tie, ca poti sa te inchini si altcuiva(sau la altceva), decat lui Dumnezeu?

Icoanele cioplite sau necioplite, zugravite sau desenate, au avut scopul de a reprezenta entitatetea la care ne rugam si ne inchinam. Asta a fost ideea de inceput. Cu timpul a degenerat in obiecte de cult si traditie, si tot felul de sfinti si sfintisori au aparut zugraviti si ciopliti, in lacasurile de cult, astfel incat nu mai avem timp sa ne inchinam lui Dumnezeu. Dumnezeu nu e palpabil si nici o Icoana nu-l va putea reprezenta vreodata. Daca tu crezi ca vei putea comunica cu cei iubiti tie cu ajutorul unei poze, sau o sculptura atunci continua.

observ

ortodocsii nu se inchina sfintilor ca lui Dumnezeu !

ei sunt un model pentru noi! vedem cum au crescut in cuvantul Domnului si incercam sa luam exemplu!

eu nu sunt "dumnezei" sunt exemple de viata.ne invatza sa fim curati, milostivi, drepti .............

ar fi o aberatie sa-i consideram dumnezeu!

ortodocsii se inchina unui SINGUR DUMNEZEU !

iar cei care au alta parere ........ vorbiti cu Preotii Bisericii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Genoveva, am si eu o intrebare. Unde scrie in Biblie, sau care e omul care ti-a zis tie, ca poti sa te inchini si altcuiva(sau la altceva), decat lui Dumnezeu?

Icoanele cioplite sau necioplite, zugravite sau desenate, au avut scopul de a reprezenta entitatetea la care ne rugam si ne inchinam. Asta a fost ideea de inceput. Cu timpul a degenerat in obiecte de cult si traditie, si tot felul de sfinti si sfintisori au aparut zugraviti si ciopliti, in lacasurile de cult, astfel incat nu mai avem timp sa ne inchinam lui Dumnezeu. Dumnezeu nu e palpabil si nici o Icoana nu-l va putea reprezenta vreodata. Daca tu crezi ca vei putea comunica cu cei iubiti tie cu ajutorul unei poze, sau o sculptura atunci continua.

[/qu :ill: nu trebuie sa confundam cinstirea pe care le-o dam sfintilor cu cea pe care i-o dam lui d-zeu.Pe d-zeu il adoram(cinstire absoluta) pe cand pe sfinti ii veneram.asa cum a mai zis cineva sfintii sunt modele pt noi iar intre noi si ei este o relatie frateasca? atat in viata cat si in moarte ei se roaga pt oameni

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asa e :santa:

gandul nostru atunci cand privim o icoana nu este la sticla sau hartia aceea ci sus la d-zeu.legatura dintre icoana si persoana pe care o reprezinta se face prin sfintire.icoanele nu reprezinta idoli care nu exista in realitate ci care exista.cel ce se inchina icoanei se inchina fiintei inchipuite pe ea.si,pe langa astea...se spune ca icoanele sunt Biblia nestiutorilor de carte :ill:

e usor sa spunem ca suntem crestini ortodoxi.cu numele sumtem o tara plina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

observ

ortodocsii nu se inchina sfintilor ca lui Dumnezeu !

ei sunt un model pentru noi! vedem cum au crescut in cuvantul Domnului si incercam sa luam exemplu!

eu nu sunt "dumnezei" sunt exemple de viata.ne invatza sa fim curati, milostivi, drepti .............

ar fi o aberatie sa-i consideram dumnezeu!

ortodocsii se inchina unui SINGUR DUMNEZEU !

iar cei care au alta parere ........ vorbiti cu Preotii Bisericii.

 

Fetitza, printre icoanele acelea din biserica sunt si icoane cu persoane care nu au nici o treaba cu Dumnezeu,

daca Ceausescu murea de moarte buna era si el ,,sfant,,

Cat de sfant ar fi cineva nu avem dreptul sa ii aducem inchinare, fiecare daca se sfinteste se sfinteste pentru el, modelu nostru e Mantuitorul Isus Cristos, nimeni nu poate avea legatura cu Cerul decat prin El.

Porunca a doua e clara fara nici un fel de interpretare(Sa nu iti faci chip cioplit,si nici o infatisare)si cititi voi mai departe la Exod 20.

Oricine incenunchiaza si saruta o icoana, acela face pacat, e clar, sa lasam ce zic preotii,(sunt preoti care s-au pocait si s-au intors la Dumnezeu cu adevarat) nu preotii o sa va scape de la moarte, cititi biblia ca e singura care poate lamuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×