Sari la conținut
Forum Roportal
Ea.

A fi sau a nu fi organizati

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce inseamna pentru voi a fi organizati?

 

Dezordinea interioara se poate reliefa si in exterior? Daca da cum se poate vedea acest lucru?

 

Ca sa te organizezi ai nevoie de resurse , de o informare corecta , o buna gestiune a timpului

 

 

Ce inseamna o persoana prea organizata ? Care sunt barierele intre organizare practica si aceea a maniei controlului?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A fi organizat inseamna a-ti face timp pentru toate activitatile pe care trebuie si pe care doresti sa le faci si in acelasi timp a fi si suficient de odihnit.

Daca esti obosit, in mod sigur devii incoerent, dezorganizat.

Prea organizat inseamna a ajunge sa-ti planifici ce ar trebui in mod normal sa fie spontan - o intalnire cu prietenii, discutiile cu ei...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

organizarea se refera la modul in care reusesti sa iti pui ordine in viata, in sentimente, in ganduri :)

 

Dezordinea interioara nu este intotdeauna exprimata si la exterior daca stii sa o maschezi, toti jucam roluri cu masti care mai de care mai frumos colorate si le purtam atunci cand avem nevoie.

 

Persoana organizata? Hmm destul de greu de spus... fiecare om are organizarea proprie. Din punctul meu de vedere o persoana organizata trebuie sa stie sa isi gestioneze resursele indiferent de ce natura sunt ele. Controlul apare atunci cand simti ca organizarea ta nu este benfica si cand vrei sa organizezi si viata altora... sau poate ca vrei sa o organizezi tocmai pentru ca nu o poti organiza pe a ta dupa bunul plac.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rhini..nu e chiar asa, as zice eu...pentru ca de multe ori, se adevereste vorba aia : in toata dezordinea mea, exista o ordine pe care numai eu o stiu' :)

Daca o stiu :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e primordial sa iti gestionezi resursele si prioritatile.

 

Primele conditioneaza ultimele, care conditioneaza la randul lor un corp si o minte sanatoasa. :)

 

so..eficient, eficace si motivant!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si simtul proprietatii unde e?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cum ne place sa ne organizam in timp , in spatiu de ce nu am face si cu locul in care am sta ? si nu fac offtopic . vreau sa observ ceva din postarile de pe aici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai ordinea ta e modul cum pui lucrurile in maniera ta personala?

 

pai cam asta ar fi definitia ordinii pentru fiecare dintre noi :) dar depinde cum vrei sa analizam lucrurile... social sau psihologic?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×