Sari la conținut
Forum Roportal
Gregory1992

Tulburare de personalitate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut. Aceasta afectiune este o afectiune rar intalnita si exista mai ales in USA. Pe net zice ca aceasta afectiune poate fi provocata de o trauma din copilarie. Este vreounu dintre voi care sufera de tulburari de personalitate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prin tulburare de personalitate inteleg o persoana care are o identitate slaba si cauta din rasputeri sa isi cladeasca una luand drept reper comportamentul altora , incercand sa para ceea ce nu este.

 

Motivele ptr care se ajunge aici nu sunt doar traumele din copilarie ci si proasta educatie (educatie = pregatire ptr viata dupa cum spune Adler).Printr-o educatie corecta omul isi insuseste trasaturi , aptitudini , care il vor face sa se simta multumit de sine , valoros , se va simti bine in pielea lui , nu va simti nevoia sa se puna in valoare incercand sa le faca pe plac altora.

 

Un om slab pregatit ptr viata va avea o identitate slaba si se va comporta haotic , nu va duce nimic la bun sfarsit , nu isi va dezvolta un eu de sine statator.

 

Tulburarea de personalitate se va rezolva odata ce respectivul se accepta (a accepta nu inseamna a fi de acord) , isi da seama care ii sunt calitatile , defectele , ce poate si ce nu dar mai ales isi asuma responsabilitate ptr actiunile sale.

 

Tulburarea de personalitate este fireasca in adolescenta , insa este o problema daca ea persista odata ajuns adult.

Editat de LongDistanceRunner

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prin tulburare de personalitate inteleg o persoana care are o identitate slaba si cauta din rasputeri sa isi cladeasca una luand drept reper comportamentul altora , incercand sa para ceea ce nu este.

In psihiatria clinica tulburarea de personalitate este altceva. Poate sa apara intr-omultitudine de boli si in general inseamna : pusee de grandomanie , pacietul are impresia ca nu e tratat corespunzator si ca ceilalti nu ii acorda respectul, stima pe care el le-ar merita (insusirea unor merite fictive sau supra-evaluate), trecerea de la starea la calm la hiperactivitate uneori maniacala..........schimbarea ideilor si implicit a comportamentelor fata de cei din jur. Apartinatorii il pot descrie gen : nu il mai recunosc, nu e el.

Omul bolnav nu incearca sa para ce nu este, aceasta descriere corespunde unei masti sociale pe care multi opurtam cel putin odata in viata si nu este considerata o afectiune psihica

Pacientul chiar crede ca este subestimat, neinteles,eventual persecutat .

 

Aceasta este repet -psihiatria clinica si eu m-am referit la tulburarile de personalit care apar in anumite boli (inclusiv alcoolismul) nu ca stari de sine statatoare la consumul ocazional de substante..........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aceasta este repet -psihiatria clinica si eu m-am referit la tulburarile de personalit care apar in anumite boli (inclusiv alcoolismul) nu ca stari de sine statatoare la consumul ocazional de substante..........

 

Mi se pare cinic faptul ca psihiatria clinica se bazeaza doar pe simptomatologie si ignora cauzele bolilor psihice. Cauzele bolilor psihice sunt doua, prostia si rautatea.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi se pare cinic faptul ca psihiatria clinica se bazeaza doar pe simptomatologie si ignora cauzele bolilor psihice. Cauzele bolilor psihice sunt doua, prostia si rautatea.

Mi se pare putin amuzanta afirmatia ta

 

Si mie mi se par cinice multe lucruri in lumea asta..........Am descris un fenomen care exista, nu am solutii ca acest lucru sa fie schimbat- ai tu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi se pare putin amuzanta afirmatia ta

 

Si mie mi se par cinice multe lucruri in lumea asta..........Am descris un fenomen care exista, nu am solutii ca acest lucru sa fie schimbat- ai tu?

 

Ai incercat sa fi inger printre diavoli? Asta e solutia. Cine se incumeta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sigur ca e greu in general sa fii neutru........dar cand nu poti schimba anumite lucruri, te obisnuiesti sau pur si simplu te tii la distanta de ele ca sa nu te afecteze.

 

Cine ar aloca bani la noi pentru tratamente performante........?Hai sa zic mai bine umane............ca pana la performante mai e drum lung...........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici nu mi-a trecut prin minte asa ceva.......

Ma gandesc ca totusi, as putea avea o eternitate la dispozitie sa fiu inger. NU ma grabesc...........

 

Bun raspunsul. Daca ma gandesc bine, e greu sa stai si neutru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cine ar aloca bani la noi pentru tratamente performante........?Hai sa zic mai bine umane............ca pana la performante mai e drum lung...........

 

Se aloca pentru zyprexa si 20 de milioane pe luna pentru un pacient. Pentru psihoterapie ba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×