Sari la conținut
Forum Roportal
Hypathia

Fabulele D

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Interesant...pacat ca ai dat si raspunsurile...as fi vrut sa fi fost doar fabulele,si raspunsurile sa fi fost intr-o postare ulterioara -ca sa putem sa dam si noi propriile raspunsuri...

Am fi avut si ce sa comentam/discutam...asa...nu prea mai e nimic de spus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai sterge...sa dea fiecare raspunsurile lui,si dupa sa vada despre ce e vorba...nu asa ai fi vrut si tu sa le gasesti,inainte de a citi cartea?

Eu chiar as fi fost curios sa vad ce ma bantuie...

Foarte destept Duss asta...cred ca mai pot fi inventate asemenea fabule,pentru a intelege si alte complexe (probabil ca au si fost inventate deja)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am dus direct la fabule si mi le-am aplicat, inainte sa citesc raspunsurile si sa ma contaminez cu alte pareri. Dar cred ca oricine putea sa isi dea seama de ce am scris in paranteza, se deduce din povestea fabulei. Dar ma rog, am sters. Partea nasoala e ca multe din raspunsurile normale seamana cu cele patologice si trebuie sa poti discerne clar.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La prima fabula,puiul meu de pasare s-ar fi ascuns singur intr-o scorbura...iti dai seama...

 

La fabula aniversarii casatoriei,copilul meu s-ar fi dus singur in fundul gradinii jenat de mascarada falsei iubiri parintesti...

(e cu no comment asta)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exact asa am raspuns si eu la prima fabula. Dar majoritatea au raspuns ca zboara la mama sau fuge si pana la urma il mananca serpii. Dupa o anumita varsta (18+) atasamentul crescut fata de mama (adica raspunsul zboara la mama) denota dependenta fata de parinti, lipsa autonomiei etc.

Am mai auzit raspunsul cu mascarada falsei iubiri :flowers:

banuiesc ca stii si tu semnificatia raspunsului tau.

Editat de Ligia1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In fabula mielului,mielul meu s-ar fi dus singur,departe de oaie...si nu ar mai fi avut nici un chef sa manance nimic...

Da;multumesc pentru raspunsuri...aveam impresia ca doar eu am dat raspunsurile "gresite"...(si altii cu familii ca a mea)

 

Inmormantarea...o tot visez pe maica-mea,care a murit...imi face reprosuri si imi spune in continuare cat ma uraste si cum vrea sa ma distruga...ca atunci cand traia...

Si pe bunica-mea o visez moarta -desi nu e,dar in cazul asta motivul este vinovatia si teama mea sa nu moara...e batrana,bolnava si acum are o mana in ghips,care o doare mult...am visat 3 vise in care murise,in noaptea asta...(care m-au dat peste cap,iti dai seama)

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In fabula mielului,mielul meu s-ar fi dus singur,departe de oaie...si nu ar mai fi avut nici un chef sa manance nimic...

 

Ai dat un raspuns patologic la fabula mielului. :flowers: fabula e pt a vedea complexul intarcarii si complexul primului nascut.

Aici ar fi ideal sa mai stiu detalii inainte sa iti spun "ce inseamna". Dar ar putea fi trauma intarcarii (a doua trauma, dupa trauma nasterii) pe care ai resimtit-o dur. Si in cazul in care ai frati mai mici, arata faptul ca nu ii accepti, tendinte narcisice, detronare.

Inmormantarea...

Ma intreb daca inainte sa moara i-ai spus mamei tale tot ce trebuia sa ii spui, tot ce aveai pe suflet. Asta te-ar fi eliberat. Dar daca nu, esti condamnat sa retraiesti asta in scenarii de vise, toate acele sentimente care nu au fost spuse pe loc, clarificate, eliberate. De asta psihologii spun sa profitam de cat sunt in viata parintii si sa le spunem ce avem de spus (daca e cazul), ca dupa e mai greu sa scapi de toata aceasta revolta, pt ca nu mai are obiect.

La fabula inmormantarii e dat ca raspuns normal moartea unei persoane batrane, bunica/bunicul.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aceste asa zise fabule sunt practic niste aprecieri empirice ale psihicului[ca si testul Rohrscach care pana la urma s-a dovedit a fi fals.

Exemeplu-unde vroiati sa se duca puiul ca raspunsul sa fie bun?

E absolut normal sa se duca la mama sa,fiind mic.Nu potoi cere unui pui mic sa fie independent de mama.

Chestia cu mancatul de catre serpi cam denota patologicul,chiar tendinte latente criminale sau,cel putin tendinte distructive.Eu niciodata nu m-as fi gandit la asemenea raspuns.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×