Salt la continut

Fotografie
* * * * * 2 voturi

Fabulele Düss

• Te rog sa te conectezi pentru a raspunde
32 replici la acest subiect

#1 Hypathia

Hypathia

queen

• Advanced Member
  • StricaStricaStricaStricaStricaStrica
  • 1527 mesaje

Scris 14 September 2010 - 02:21 PM

Fabulele Düss sunt 10 povestiri pe care subiectul trebuie sa le completeze. Louisa Düss le-a conceput in 1940, initial pentru copii, dar cercetari ulterioare au demonstrat ca sunt relevante pentru orice varsta. In functie de raspunsul subiectului (normal, patologic), examinatorul va putea observa daca exista complexe/tensiuni etc. Fabulele sunt urmatoarele:

FABULA PĂSĂRII
Tatăl, mama şi cu puiul lor dorm împreună în cuibul lor pe o cracă. Deodată începe un vânt puternic, care scutură pomul şi cuibul cade la pământ. Cele trei păsări se trezesc speriate. Tatăl zboară repede pe pomul alăturat. Mama zboară pe alt pom, dar ce face puişorul? Şi el ştie să zboare puţin.

FABULA ANIVERSĂRII CĂSĂTORIEI
Este ziua de aniversare a căsătoriei tatei şi a mamei. Amândoi se iubesc foarte mul şi serbează veseli
această zi. În timpul petrecerii, copilul se ridică deodată şi se duce singur în fundul grădinii. De ce?

FABULA MIELULUI
Odată, mielul se afla pe o pajişte. În fiecare seară mama îi dă lapte bun şi cald mielului şi acestuia îi place foarte mult. Dar acest miel mănâncă deja şi iarbă. Într-o zi, cineva îi aduce mamei sale un alt miel, mai mic, căruia îi este foame, fapt pentru care aceasta îi dă şi lui un pic de lapte. Dar oaia nu are destul lapte pentru amândoi şi atunci îi spune fiului ei: „Nu am suficient lapte pentru amândoi. Tu du-te şi mănâncă nişte iarbă proaspătă!”. Ce va face mielul?

FABULA ÎNMORMÂNTĂRII
Înmormântarea vine pe stradă şi oamenii întreabă cine a murit. Lumea răspunde: cineva din familia
care stătea în casa de jos. Cine poate fi?
Cineva din familie a luat trenul foarte departe, urmând să nu se mai întoarcă niciodată acasă. Cine este?

FABULA FRICII
Un băiat spune încet-încet: „Cât de frică îmi este!”. De ce anume îi este teamă copilului?

FABULA DESPRE ELEFANT
Un copil are un mic elefant care-i place foarte mult şi care este atât de graţios cu trompa sa cea lungă. Într-o zi, întorcându-se dintr-o plimbare, copilul intră în casă şi constată că elefantul s-a schimbat cu ceva. Ce s-a schimbat la elefant? Şi de ce s-a schimbat elefantul?

FABULA OBIECTULUI CONFECŢIONAT
Un copil a reuşit să construiască ceva din plastelină (un turn) care îi place tare mult. Ce va face? Mama
îl roagă să i-l dea ei, el poate să i-l dea dacă vrea. I-l va da?

PLIMBAREA CU MAMA SAU CU TATA
Un băiat/o fată a plecat să facă o plimbare în pădure cu mama (sau cu tatăl, dacă este vorba de o fată). Amândoi s-au distrat foarte bine. Când se întoarce acasă, îşi găseşte tatăl/mama cu o înfăţişare diferită faţă de cea obişnuită. Din ce cauză?

FABULA DESPRE ANUNŢ
Un copil se întoarce de la şcoală sau de la o plimbare. Mama îi spune: „Nu începe imediat să-ţi faci
temele, am o veste să-ţi dau!”. Ce are de spus mama?

FABULA DESPRE VISUL URÂT
Un copil se trezeşte dimineaţă agitat şi spune: „Ce vis urât am avut!”. Ce a visat?
Imagine adaugata

Cand am citit prima oara despre ele, am fost incantata. Dar o prietena pedagog a aplicat aceste fabule copilului ei, pe care s-a straduit sa il creasca in mod corect. Copilul a dat la toate fabulele raspunsuri patologice cu zambetul pe buze, :flowers: gen crime, serpi care il omoara, monstri etc. Ea spune ca il creste in mod corect, e atenta la nevoile lui, dar atunci de unde aceste raspunsuri? Ea spune ca de la desene animate, ca acolo vede violenta, monstri, etc.
Atunci cat de actuale sunt aceste fabule, in lumea tv-ului? De unde putem sti daca e imaginatia hranita de desene animate ciudate sau adevaratele temeri si probleme ale copilului?

Aceast mesaj a fost editat de Ligia1: 14 September 2010 - 02:38 PM

• 1

Ultima colectie! Noile implanturi Allergan BRST

#2 Arcangelo

Arcangelo

SuperGayBoy

• Gold Member
  • 5825 mesaje

Scris 14 September 2010 - 02:34 PM

Interesant...pacat ca ai dat si raspunsurile...as fi vrut sa fi fost doar fabulele,si raspunsurile sa fi fost intr-o postare ulterioara -ca sa putem sa dam si noi propriile raspunsuri...
Am fi avut si ce sa comentam/discutam...asa...nu prea mai e nimic de spus.
  • 0

#3 Hypathia

Hypathia

queen

• Advanced Member
  • 1527 mesaje

Scris 14 September 2010 - 02:31 PM

n-am dat niciun raspuns! te referi la ce am scris in paranteza dupa fiecare titlu? pot sa sterg :flowers:
  • 1

#4 Arcangelo

Arcangelo

SuperGayBoy

• Gold Member
  • 5825 mesaje

Scris 14 September 2010 - 02:40 PM

Pai sterge...sa dea fiecare raspunsurile lui,si dupa sa vada despre ce e vorba...nu asa ai fi vrut si tu sa le gasesti,inainte de a citi cartea?
Eu chiar as fi fost curios sa vad ce ma bantuie...
Foarte destept Duss asta...cred ca mai pot fi inventate asemenea fabule,pentru a intelege si alte complexe (probabil ca au si fost inventate deja)
  • 0

#5 Hypathia

Hypathia

queen

• Advanced Member
  • 1527 mesaje

Scris 14 September 2010 - 02:47 PM

Eu m-am dus direct la fabule si mi le-am aplicat, inainte sa citesc raspunsurile si sa ma contaminez cu alte pareri. Dar cred ca oricine putea sa isi dea seama de ce am scris in paranteza, se deduce din povestea fabulei. Dar ma rog, am sters. Partea nasoala e ca multe din raspunsurile normale seamana cu cele patologice si trebuie sa poti discerne clar.
  • 1

#6 Arcangelo

Arcangelo

SuperGayBoy

• Gold Member
  • 5825 mesaje

Scris 14 September 2010 - 02:52 PM

La prima fabula,puiul meu de pasare s-ar fi ascuns singur intr-o scorbura...iti dai seama...

La fabula aniversarii casatoriei,copilul meu s-ar fi dus singur in fundul gradinii jenat de mascarada falsei iubiri parintesti...
(e cu no comment asta)
  • 0

#7 Hypathia

Hypathia

queen

• Advanced Member
  • 1527 mesaje

Scris 14 September 2010 - 02:59 PM

Exact asa am raspuns si eu la prima fabula. Dar majoritatea au raspuns ca zboara la mama sau fuge si pana la urma il mananca serpii. Dupa o anumita varsta (18+) atasamentul crescut fata de mama (adica raspunsul zboara la mama) denota dependenta fata de parinti, lipsa autonomiei etc.
Am mai auzit raspunsul cu mascarada falsei iubiri :flowers:
banuiesc ca stii si tu semnificatia raspunsului tau.

Aceast mesaj a fost editat de Ligia1: 14 September 2010 - 02:56 PM

• 1

#8 Arcangelo

Arcangelo

SuperGayBoy

• Gold Member
  • 5825 mesaje

Scris 14 September 2010 - 03:02 PM

In fabula mielului,mielul meu s-ar fi dus singur,departe de oaie...si nu ar mai fi avut nici un chef sa manance nimic...
Da;multumesc pentru raspunsuri...aveam impresia ca doar eu am dat raspunsurile "gresite"...(si altii cu familii ca a mea)

Inmormantarea...o tot visez pe maica-mea,care a murit...imi face reprosuri si imi spune in continuare cat ma uraste si cum vrea sa ma distruga...ca atunci cand traia...
Si pe bunica-mea o visez moarta -desi nu e,dar in cazul asta motivul este vinovatia si teama mea sa nu moara...e batrana,bolnava si acum are o mana in ghips,care o doare mult...am visat 3 vise in care murise,in noaptea asta...(care m-au dat peste cap,iti dai seama)

Aceast mesaj a fost editat de Arcangelo: 14 September 2010 - 03:03 PM

• 0

#9 Hypathia

Hypathia

queen

• Advanced Member
  • 1527 mesaje

Scris 14 September 2010 - 03:14 PM

In fabula mielului,mielul meu s-ar fi dus singur,departe de oaie...si nu ar mai fi avut nici un chef sa manance nimic...

Ai dat un raspuns patologic la fabula mielului. :flowers: fabula e pt a vedea complexul intarcarii si complexul primului nascut.
Aici ar fi ideal sa mai stiu detalii inainte sa iti spun "ce inseamna". Dar ar putea fi trauma intarcarii (a doua trauma, dupa trauma nasterii) pe care ai resimtit-o dur. Si in cazul in care ai frati mai mici, arata faptul ca nu ii accepti, tendinte narcisice, detronare.

Inmormantarea...

Ma intreb daca inainte sa moara i-ai spus mamei tale tot ce trebuia sa ii spui, tot ce aveai pe suflet. Asta te-ar fi eliberat. Dar daca nu, esti condamnat sa retraiesti asta in scenarii de vise, toate acele sentimente care nu au fost spuse pe loc, clarificate, eliberate. De asta psihologii spun sa profitam de cat sunt in viata parintii si sa le spunem ce avem de spus (daca e cazul), ca dupa e mai greu sa scapi de toata aceasta revolta, pt ca nu mai are obiect.
La fabula inmormantarii e dat ca raspuns normal moartea unei persoane batrane, bunica/bunicul.
  • 1

#10 Raul231

Raul231

Lalea

• Full Members
  • StricaStricaStrica
  • 214 mesaje

Scris 14 September 2010 - 03:19 PM

aceste asa zise fabule sunt practic niste aprecieri empirice ale psihicului[ca si testul Rohrscach care pana la urma s-a dovedit a fi fals.
Exemeplu-unde vroiati sa se duca puiul ca raspunsul sa fie bun?
E absolut normal sa se duca la mama sa,fiind mic.Nu potoi cere unui pui mic sa fie independent de mama.
Chestia cu mancatul de catre serpi cam denota patologicul,chiar tendinte latente criminale sau,cel putin tendinte distructive.Eu niciodata nu m-as fi gandit la asemenea raspuns.
  • 0