Sari la conținut
Forum Roportal
soogee

Decompensarea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"La Veneţia Joaquin Phoenix primeşte lovitura de graţie, letală, din partea cumnatului său, Casey Affleck, iar acesta din urmă

Editat de Kosmotro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand nu te iubesti pe tine pentru cine esti cu adevarat,si ceilalti nu te iubesc pentru cel care esti cu adevarat,poti sa ajungi sa urasti acele lucruri pe care altii le iubesc in locul tau.

Sunt si oameni care isi urasc cu pasiune inmaginea aia,iubita de altii,care insa ii impiedica sa-i iubeasca pe ei...pe ei nu-i vede nimeni...nu-i iubeste nimeni,dar motivul real este ca nu se lasa iubiti,chiar ei fiind cei care isi promoveaza inmaginea de fapt...

Inmaginea lor are un imens succes...ei se simt total ratati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi se pare deloc ca omul ar renunta la personalitatea lui. Din contra, din ceea ce povestesti tu, imi pare un om plin de curaj, suficient de puternic pentru a putea parasi o lume aparent stralucitoare, dar, in fond, goala si bolnavicioasa cum este cea a Hollywood-ului. Probabil ca a gresit acceptand invitatia lui Letterman , iar faza cu hip-hop-ul este o ratacire de moment sau o supapa. In rest, e imposibil ca o parasire sau o schimbare atat de dramatica a unui stil de viata sa fie traita altfel decat la modul in care o traieste el. Poate ca in omul ala se duce inca o lupta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As ami adauga ca mai toate rolurile in care joaca au ceva sumbru si maladiv, mai toate sunt de marginali sociali...ceva e la el, o tulburare, care nu tine cred de job, cred ca era innainte in el, since ever....chiar trasaturiel lui atat de stranii, de unde crezi ca vin? E ceva profund disfunctional in el... si asta il face si sehy, ca de urat e urat ca moartea...

 

Oricum, m ai facut curioasa, am sa caut si eu documentarul sa l vad.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Joaquin e tanar, inteligent, bogat, frumos, sey, faimos, are tot ce viseaza majoritatea barbatilor El renunta la tot, dar si la personalitatea lui. Pt ce? E o forma de eliberare? Incearca el inconstient sa se elibereze singur de script, din pacate in mod gresit?

E ciudat pentru ca daca actoria ar fi fost un drum impus de altii, cum a putut el sa fie asa de natural si sa joace asa de bine, nefortat, ca si cand asta si-a dorit toata viata? Poate a vrut sa se retraga din acea lume pentru ca i se parea superficiala, de fitze, dar atunci de ce s-ar "reprofila" pe hip-hop? Cazul lui imi aminteste de Rossini, care dupa ce a compus zeci de opere celebre, muzica de camera etc, s-a hotarat sa se apuce de gatit. Pana la urma Rossini nu statea prea bine la capitolul sanatate psihica.

Deci daca lui Joaquin i s-a creat din copilarie aceasta personalitate bonsai, cum de a fost asa de bun in domeniul lui? Nu i-a placut oare deloc sa fie actor? Ar fi trebuit sa se vada asta demult, dar el a ajuns celebru...

Si oare de ce nu se duce la terapie?

Sunt si oameni care isi urasc cu pasiune inmaginea aia,iubita de altii,care insa ii impiedica sa-i iubeasca pe ei...pe ei nu-i vede nimeni...nu-i iubeste nimeni,dar motivul real este ca nu se lasa iubiti,chiar ei fiind cei care isi promoveaza inmaginea de fapt...

Inmaginea lor are un imens succes...ei se simt total ratati.

ai scris de trei ori inmagine... :flowers: ma face sa cred ca ai scris intentionat asa, ca o combinatie dintre imn si imagine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E ciudat pentru ca daca actoria ar fi fost un drum impus de altii, cum a putut el sa fie asa de natural si sa joace asa de bine, nefortat, ca si cand asta si-a dorit toata viata? Poate a vrut sa se retraga din acea lume pentru ca i se parea superficiala, de fitze, dar atunci de ce s-ar "reprofila" pe hip-hop? Cazul lui imi aminteste de Rossini, care dupa ce a compus zeci de opere celebre, muzica de camera etc, s-a hotarat sa se apuce de gatit. Pana la urma Rossini nu statea prea bine la capitolul sanatate psihica.

Deci daca lui Joaquin i s-a creat din copilarie aceasta personalitate bonsai, cum de a fost asa de bun in domeniul lui? Nu i-a placut oare deloc sa fie actor? Ar fi trebuit sa se vada asta demult, dar el a ajuns celebru...

Si oare de ce nu se duce la terapie?

A reusit pentru ca este un om capabil. Oricum, in ceea ce priveste talentele actoricesti, exista deja destule controverse in privinta celor care le poseda la modul remarcabil. Si eu ma descurc admirabil intr-un domeniu de activitate pe care l-am ales in circumstante "incetosate". Faptul ca intentionez sa schimb acest domeniu de activitate ma face buna de dus la terapie? Doar pentru ca cineva renunta la un stil de viata si la o activitate care de la distanta par fabuloase, asta nu-l face automat bolnav psihic.

Editat de Sicily

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Era undeva un topic despre un sindrom care seamana cu autismul dar nu e autism, nu mai stiu cum se numea.... persoanele care au acest sindrom nu socializeaza corect, si chiar daca sunt capabile de a atinge sponatn performante foarte mari in anumite domenii, fatalmente nu culeg roadele pentru ca pentru ei nu au nici o relevanta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Doar pentru ca cineva renunta la un stil de viata si la o activitate care de la distanta par fabuloase, asta nu-l face automat bolnav psihic.

Sicily, dar daca in plus fata de schimbarea profesiei ai mai avea si dorinta ca sa iti defecheze cineva pe fatza in timp ce dormi, cred ca asta ar trimite spre o dereglare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sicily, dar daca in plus fata de schimbarea profesiei ai mai avea si dorinta ca sa iti defecheze cineva pe fatza in timp ce dormi, cred ca asta ar trimite spre o dereglare.

Eu n-am vazut documentarul si nici nu am urmarit viata domnului Phoenix, insa cum nu este adolescent si nici in perioada marilor descoperiri, sunt destul de sigura ca nenea le avea cu copro si inainte de schimbarea profesiei.

Editat de Sicily

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×