Sari la conținut
Forum Roportal
Lion79

Postul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

stiti ca acum este ramadan-ul, postul musulmanilor. care considerati ca e mai usor de tinut? postul crestinilor sau cel al musulmanilor? :bye:

musulmanii, stiti ca in perioada postului nu mananca nimic, nu beau apa si nici alte lichide, nu fumeaza,etc. de la rasaritul soarelui si pana la apus.la crestini, stiti si voi mai bine cum e :roll:

 

dupa parerea mea postul musulmanilor este mult mai greu, mai ales pe caldura asta si avand in vedere ca si ziua este foarte lunga...

Editat de PreaPur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca unul o fi mai greu decat celalalt, rezultatul lor este acelasi: zero. Nu produce o schimbare in atitudine.Pentru ca nu a te opri de la o mancare/bautura inseamna un sacrificiu/post, ci a te opri de la a face rau e cel mai bun sacrificiu/post. Asta e cu adevarat greu. Oricare dintre noi vedem asta la noi insine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar daca unul o fi mai greu decat celalalt, rezultatul lor este acelasi: zero. Nu produce o schimbare in atitudine.Pentru ca nu a te opri de la o mancare/bautura inseamna un sacrificiu/post, ci a te opri de la a face rau e cel mai bun sacrificiu/post. Asta e cu adevarat greu. Oricare dintre noi vedem asta la noi insine.

Pentru prima oara sunt total de acord cu tine. M-am saturat de atatia tampiti care vor sa impresioneze prin ce nu baga in gura in loc sa se gandeasca ce scot din gura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
M-am saturat de atatia tampiti care vor sa impresioneze prin ce nu baga in gura in loc sa se gandeasca ce scot din gura.

Unora ca acestora le spunea Isus ca "nu ce intra in gura spurca pe om...".Bineanteles si reciproca se aplica la fel de bine. Daca nu te face mai rau, nici mai bun nu te poate face.

Asa ca treaba asta cu postul, poate avea doar un singur efect: cultivarea autocontrolului.Insa autocontrolul trebuie sa se manifeste in adevaratele ocazii, nu numai cand este vorba de placinte...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ii admir pe cei care isi pot infrana astfel "poftele". Este un lucru bun pentru trup. Si de ce nu ar fi pentru suflet?

E crunt sa iti fie foamne si sete.Eu nu sunt capabila sa postesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ii admir pe cei care isi pot infrana astfel "poftele".

Eu ii admir pe cei ce isi pot infrana adevaratele pofte, nu pofta de placinte cu poale-n brau... :roll:

 

Este un lucru bun pentru trup. Si de ce nu ar fi pentru suflet?

Pentru ca sufletul nu se hraneste cu apa si mancare.

E ca si cum ai spune ca benzina e buna si in rezervorulu unui diesel...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si care sunt adevaratele pofte Hans?

Citeste cele 10 porunci, si ia-le doar pe cele care incep cu:"sa nu...!". Si ia in considerare ca din fiecare porunca care incepe cu "sa nu...!", reies multe alte pofte pe care mintea omului le scorneste. Depinde cat de odihnit e... :roll:

Multumita? :bye:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×