Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stiu ca depinde de parerea fiecaruia si ca fiecare are propriul raspuns la intrebarea: cum trebuie sa fie un profesor bun? De aceea va intreb, ce intelegeti voi printr-un profesor bun? Ati avut vreodata un profesor pe placul vostru?

 

Eu am fost studenta si ma simt onorata ca am ajuns sa cunosc un profesor cum este profesorul meu de stilistica, estetica, lingvistica, etc. Un om mai cult, mai inteligent si mai vesel ca el, nu am vazut. Ne dicteaza pagini intregi cu informatii extrem de interesante, fara sa arunce o privire peste o foaie. Este un om de calitate si un profesor incredibil! Din pacate, in liceu nu am avut parte de asa ceva....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut parte de trei astfel de profesori. In generala, profesorii de matematica si de romana si in facultate, profesorul de cultura si civilizatie balcanica si semiotica, Ardian-Christian KUCIUK, un albanez cu o romana impecabila, un pedagog innascut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi plac profesorii severi, dar corecti.

Am avut astfel de profesori, domnul Alexandru Truica, doamna Aurelia Marculescu, doamna Valeria Tudosa, doamna de chimie din liceu pe care nu mai stiu cum o chema.

Jar mancam la orele lor, dar, datorita lor am invatat franceza si gramatica limbii romane. Imi placeau metodele lor de predare, nu lipseam de la nici o ora, iar daca lipseam, aveam remuscari.

Tot sa ai asa profesori. Te duci de drag la scoala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
un albanez cu o romana impecabila, un pedagog innascut.

unde a invatat limba romana? pe parcursc, in Romania?

 

Mie imi plac profesorii severi, dar corecti.

Da! ei sunt profesorii care isi merita numele de dascal...un profesor care impune reguli si cere respectarea lor...fiecare regula duce intr-un final spre o educare in adevaratul sens al cuvantului, pacat ca ei sunt rari in scolile din Romania...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cum trebuie sa fie un profesor bun? De aceea va intreb, ce intelegeti voi printr-un profesor bun? Ati avut vreodata un profesor pe placul vostru?

Un om mai cult, mai inteligent si mai vesel ca el, nu am vazut.

 

 

Am avut doi profesori formidabili,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exact.

Am avut si eu un astfel de profesor electrizant, dar, din pacate, ne-am bucurat de el numai un an.

Preda limba romana si la orele lui nu lipsea nimeni si nu se auzea nici musca, decat cand ne intreba cate ceva.

 

Avea darul sa-ti capteze privirea si sa nu mai vezi nimic altceva in clasa, decat pe el. Cel mai carismatic profesor pe care l-am intalnit eu in viata mea, era ca un spiridus prin clasa, mic de inaltime si cu miscari rapide, isi modula vocea in functie de momentul povestirii.. SUPER. Romana in clasa a zecea a fost un vis.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
unde a invatat limba romana? pe parcursc, in Romania?

 

Da. La vremea aia, cand eram eu studenta, ne zicea ca e de 11 ani in Romania, facultatea a facut-o in Albania, dar doctoratul in Romania. Si-a insusit limba romana, nu avea pic de accent, iar de greseli nici nu se punea problema. Daca preda el semiotica in limba romana... :roll: Eu, ca roman nascut si crescut in Romania, tot nu intelegeam tot ce zicea el acolo. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Una din doamnele de care ziceam mai sus, doamna Marculescu, este o femeie miniona, multi elevi se uitau in jos la ea, dar toti tremurau in fata ei :roll: Avea si un sarcasm.. iti zicea doua de te lecuiai si de chiul si de teme nefacute si de tot ce-ti mai trecea prin cap. Ca sa nu mai spun de privirile pe care ti le arunca. Apriga femeie. :)

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doamna invatatoare Varga Paulina. A fost invatatoarea mea. De atunci n-am mai intalnit ceva mai minunat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×