Sari la conținut
Forum Roportal
Itsi Bitsi

"Drumul spre iad e pavat cu intentii bune"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mie mi se pare unul dintre cele mai controversate citate intalnite de mine.

Imi e greu sa clarific gandurile celui care sustinea asta.

Adica...daca faci lucruri bune, ajungi in final sa faci un lucru rau?

Daca vrei sa faci un lucru rau, nu poti s-o faci decat prin lucruri bune?

 

Nu stiu ce sa zic...voi ce parere aveti?

Editat de Itsi Bitsi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca e vorba despre consecintele negative pe care le poate avea o actiune sau un sir de actiuni, dar care sunt facute cu cele mai bune intentii, fara a se prevedea finalitatea sau consecintele.

 

O a doua interpretare, din punct de vedere spiritual, ar putea fi ca oamenii, in incercarea lor de a fi buni, fac caritate, dau de "pomana", aprind lumanari, acte de-astea la vedere, se straduiesc sa fie mai buni, dar, de fapt, astea nu sunt faptele credintei, ci stradania lor egoista, in speranta ca toate lucrurile astea ii vor duce in rai. Si, la final, surprizaaa! :roll:

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi e greu sa clarific gandurile celui care sustinea asta.

Adica...daca faci lucruri bune, ajungi in final sa faci un lucru rau?

 

 

G

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hmmm..interesante puncte de vedere :roll:

 

la modul general, eu il vad asa: chiar daca tu faci lucruri bune cuiva, poti ajunge sa faci un lucru rau altcuiva....sau, lucrurile pe care tu le consideri bune, te pot duce spre ceva rau...

offf...oricum, mi se pare complicat :)

Editat de Itsi Bitsi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hmmm..interesante puncte de vedere :roll:

 

la modul general, eu il vad asa: chiar daca tu faci lucruri bune cuiva, poti ajunge sa faci un lucru rau altcuiva....sau, lucrurile pe care tu le consideri bune, te pot duce spre ceva rau...

offf...oricum, mi se pare complicat :)

 

 

Asa si este...atata timp cat nu stim exact ce este bun sau rau, vom fi tot timpul in plimbare pe aleile spre iad, fara de constiinta acestui fapt. Cand cineva devine constient unde se afla si de ce, implicit va face diferenta intre bun si rau. Depaseste astfel dualitatea acestei lumi, fiind deasupra raului sau binelui...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
adesea criticile astea sunt facute sub pretextul iubirii: ii criticam pe altii,pentru a-i face mai...buni (adica mai putin rai,de fapt),la fel cum ne criticam si pe noi insine: din dragoste de "perfectiune" cica.

M-am citat tocmai pentru ca aici explic cum anume "bunele" intentii se dovedesc dezastruoase.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

he he..Oamenii interpreteaza diferit 'binele' si 'raul',in functie de interesul personal.De multe ori,ceea tu consideri ca e bine(eventual pt.tine)este rau sau face rau celuilalt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Drumul catre iad e pavat cu bune intentii => manipularea unora in a crede ca ceea ce fac e bine , dar de fapt in reversul medaliei distrug inconstient ceea ce s-a cladit inaintea lor .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ii criticam pe altii,pentru a-i face mai...buni (adica mai putin rai,de fapt)

 

M-am citat tocmai pentru ca aici explic cum anume "bunele" intentii se dovedesc dezastruoase.

ce e dezastruos in a-i face pe altii "mai putin rai" decat sunt?

 

he he..Oamenii interpreteaza diferit 'binele' si 'raul',in functie de interesul personal.De multe ori,ceea tu consideri ca e bine(eventual pt.tine)este rau sau face rau celuilalt.

bun...asta e la modul particular, la diferenta dintre doi oameni... dar totusi, cred ca acest citat este unul general, in care se poate regasi orice om...nu?

 

Drumul catre iad e pavat cu bune intentii => manipularea unora in a crede ca ceea ce fac e bine , dar de fapt in reversul medaliei distrug inconstient ceea ce s-a cladit inaintea lor .

hmmm..interesanta conceptie...cuvantul acesta: manipulare...

putem ajunge sa fim pacaliti de altii sa facem fapte "bune" (pe care noi le credem bune) pentru a ajunge in final sa creem o problema cuiva sau undeva...

de exemplu cei care transporta droguri...probabil unii, chiar nu stiu ca ei transporta droguri...ei doar ajuta un prieten cu o valiza, sau duc un portmoneu cu "acte si bani" cuiva care l-a pierdut...in final, ei tot fapta aceea rea o fac...

 

oare mai sunt si alte aplicatii ale citatului la viata de zi cu zi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×