Sari la conținut
Forum Roportal
New Task

Copiii si animalele de casa

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stim bine ca orice copil isi doreste un animalut cu care sa se joace..fie el pisica, caine sau alt animalut.

Unul din avantaje este faptul ca se dezvolta simtul responsabilitatii la copil, atentia si simtul protector.

 

Dar exista si dezavantaje care pot distruge viata unui copil.

 

Mie personal imi plac pisicile. De-a lungul vremii am tot avut pisici in casa si pe langa casa.

Mai am si acum, dar stau serios si ma gandesc daca prezenta lor langa ( in casa sau pe langa casa ) un nou nascut este periculoasa si trebuie sa ne ferim intr-un fel sau altul sau compania lor nu are nici un efect asupra copilului.!!?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce am deschis aceasta tema!!?

Ma intereseaza in mod direct subiectul. ( nu cred ca este novoie sa dezvolt de ce)

 

Eu cunosc un caz ceva mai aparte si care este dureros.

Acum nu stiu cum sa-l numesc--ghinion, intamplare nefericita, soarta...in fine

Cert este ca, un baiat, care acum are 34 de ani ( sau undeva pe acolo ) a avut cisticercoza.

Aceasta boale se traduce cam asa:

Omul ingurgiteaza oul de parazit numit Taenia Solium sau Taenia Sagitala,

Acest ou eclaveaza in organele interne si se se localizeaza cel mai des la nivelul ochilor sau in creier.

Acest baiat a ingurgitat un astfel de ou ( in urma testelor s-a dovedit ca pisica era infectata ) si a facut cisticercoza --la nivel cerebral.

Dupa interventie, baiatul care acum este adult, a ramas la nivel de 8 ani ca si dezvoltare psihica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nasoala povestea. Banuiesc ca daca stai intr-un spatiu mai restrans, cum ar fi un apartament, e mai greu cu animalele. Cu siguranta ele trebuie tratate si analizate asa cum te tratezi pe tine.

Eu am crescut mai mult pe la tara, la bunici, deci la casa, cu pisici si caini si alte animale de prin gospodarie. Ma jucam cu pisica, o mai smotoceam, o mai pupam in bot... Aveam si niste paraziti, giardie si alea... mai grav n-a fost cazul si sper sa nu fie.

Atentie cu parul de pisica...

Eu as recomanda animale, la casa, unde spatiul este deschis, fara ca ele sa fie primite sa locuiasca permanent in casa. Daca nu lasa par si microbi peste tot prin casa, nu cred sa fie probleme. Si apoi, copiii trebuie supusi totusi de mici treptat microbilor pentru a-si forma anticorpi. Tinuti intr-un mediu steril, devin sensibili.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De acord in curte , nu in casa si asa cum zice Diela putin mai mare sa fie copilul nu bebel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in casa cu un nou nascut nu are ce cauta nici pisica nici cainele. ca nu-i ajuta celui mic la absolut nimic. cand copilasul ajunge la o varsta si ajunge sa-si doreasca un animal, sigur, nu vad vreo problema. dar si atunci. curtea este locul animalelor. cat de trista e povestea baiatului... foarte dureros.

eu stiam doar de chistul hidatic ca o afectiune data de parul de pisica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nasoala povestea. Banuiesc ca daca stai intr-un spatiu mai restrans, cum ar fi un apartament, e mai greu cu animalele. Cu siguranta ele trebuie tratate si analizate asa cum te tratezi pe tine.

Eu am crescut mai mult pe la tara, la bunici, deci la casa, cu pisici si caini si alte animale de prin gospodarie. Ma jucam cu pisica, o mai smotoceam, o mai pupam in bot... Aveam si niste paraziti, giardie si alea... mai grav n-a fost cazul si sper sa nu fie.

Atentie cu parul de pisica...

Eu as recomanda animale, la casa, unde spatiul este deschis, fara ca ele sa fie primite sa locuiasca permanent in casa. Daca nu lasa par si microbi peste tot prin casa, nu cred sa fie probleme. Si apoi, copiii trebuie supusi totusi de mici treptat microbilor pentru a-si forma anticorpi. Tinuti intr-un mediu steril, devin sensibili.

culmea...

statea la tara..deci nu se punea problema unui spatiu restrans..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
culmea...

statea la tara..deci nu se punea problema unui spatiu restrans..

Atunci cred ca a fost problema de sensibilitate genetica. Sistem imunitar scazut...

 

Iti dai seama ca matzele mele de la tara nu erau tratate... la bagam si in plapuma...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atunci cred ca a fost problema de sensibilitate genetica. Sistem imunitar scazut...

 

Iti dai seama ca matzele mele de la tara nu erau tratate... la bagam si in plapuma...

genetic ..nu este cazul..

nu are are nici o legatura cisticercoza cu genetica.

 

cat despre sistem imunitar deficitar...nu stiu ce sa zic.

tenia nu prea o "macina" sistemul imunitar...oricat de dezvoltat ar fi.

este vorba totusi de niste paraziti..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×