Sari la conținut
Forum Roportal
Burel001

UNPR ,noua provocare politica ? Teme combinate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

UNPR este la ora actuala cel mai controversat partid.

A luat nastere la varf si isi construieste baza.Cumva viceversa.

In momentul cand nu era decat o intentie, discutata in secret de cativa politicieni de notorietate,avea deja reprezentare parlamentara si guvernamentala. Intrebarea care se pune este urmatoarea : Isi va pastra UNPR actuala notorietate si nivel de reprezentare ,dupa confruntarea cu electoratul? Cotele din sondaje sunt atat de diferite ,incat devin neconcludente.

In cele din urma raspunsul va fi dat in functie de un altul.

UNPR este perceput de catre o parte din electorat ,drept un grup politic al unor oameni valorosi si competenti,satui de jocurile politice nocive din propriile partide si sedusi de doctrina putin cunoscuta in Romania ,a progresismului de centru-stanga,in slujba interesului national. Argumente sunt chiar numele acestor politicieni.Fara discutie competenti si mai putin angrenati in afaceri dubioase , suspecte de coruptie : Cristian Diaconescu, Neculai Ontanu , Marian Sarbu, Gabriel Oprea. Este totusi o echipa tare.

Exista si o alta perceptie legata de UNPR. Anume aceea ca ar fi vorba de un grup politic frustrat de pozitiile din fostele partide in care au activat, legati ombilical de actualul presedinte Traian Basescu si cautionand PDL-ul in parlament.Doar atat sa fie ambitia politica a celor mentionati ?

Una din aceste doua etichete plasata convingator pe UNPR , va hotara destinul politic al formatiunii .

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

UNPR- cum poate fi numita partid politic

tehnic o fi el-practic insa-i anticamera pdl-ului

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Politicienii mentionati iti par a fi dispusi sa stea in anticamera ?

Gandeste-te bine si un pic mai in fata de varful nasului.Am pretentii de la tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In afara de Cristian Diaconescu, care imi e oarecum indiferent.. nu inteleg cum poti afirma despre ceilalti ca sunt compententi si si mai ales fara afaceri dubioase.. numai cand ma gandesc la Gabi Oprea..

 

UNPR-ul, la fel ca majoritatea partidelor nascute peste noapte are rol strict electoral. In culise asa e practica..cand avem nevoie de voturi mai multe in birourile electorale mai infiintam un partid.

Din punctul meu de vedere, nu eixsta ca partid, ci doar ca un grup menit sa asigure o stabilitate.

Ambitia celor mentionati e mai mult personala decat politica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa ma transform in aparatorul cauzei altora.

Daca fac comparatii intre politicieni ,ramane valabil ce am afirmat.

Ontanu este primar de nu mai stiu cand.Ales si reales. Nu imi aduc aminte de fapte majore de coruptie in ce il priveste.

Gabriel Oprea are o avere imensa.Probabil ca acumuleaza ceva puncte negre la biografie,mai ales din postura de fost general dedat la afaceri.Ceva concret insa si extrem de compromitator nu am auzit.

Marian Sarbu, a fost unul dintre cei mai apreciati si doriti de toate partidele,ministru al muncii. Iarasi nimic foarte grav.

Cristian Diaconesu este baiatul cuminte al grupului.

Nu sunt probabil imaculati,dar hai sa fim seriosi,in comparatie cu alte nume de la alte partide ,sunt buni samariteni.

 

Ambitia lor personala se identifica astazi cu performanta politica.

Astfel de oameni repet,nu se multumesc cu statutul de proptea sau remorca.

Cine are nevoie de voturi de fapt,la cine te referi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Politicienii mentionati iti par a fi dispusi sa stea in anticamera ?

Gandeste-te bine si un pic mai in fata de varful nasului.Am pretentii de la tine.

din cei enumerati de tine merita oarecum diaconescu si sarbu-

nu-i pot,insa,aprecia pe acesti oportunisti politici-sunt persoane fara coloana vertebrala,santajabile

nu-si au locul nicaieri in politica;politica oricat de curva ar fi ea nu se poate face in acest mod-n-au nici o sansa(in actuala formula) in viitor,doar daca la mijloc nu-i strategia pdl-ului care invata si urmeaza scoala psd-ului din anii trecuti.

Editat de buleala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu-mi place sa ii apreciez pe politicieni doar pentru ca nu sunt la fel de rai ca restul. E de ajuns sa vad ce a facut Oprea ca ministru incat sa nu vreau sa mai aud de el. Nu trebuie neaparat sa fie implicat in fapte de coruptie, e suficienta incompetenta de care a dat dovada.

Cristian Diaconescu e cuminte doar pentru ca nu am auzit noi nimic de el.. Ma rog, nu la televizor, in cercurile politice se striu destul de multe si despre el. Doar ca inca nu a venit vremea de a il folosi ca exemplu negativ.

A fost genul de politician care s-a lasat folosit..dar mi-e greu sa cred ca a facut-o asa fara nici un scop. De exemplu candidatura lui impotriva lui Oprescu.. a fost cel sacrificat doar pentru ca PSD-ul nu voia sa "strice" imaginea altora. In fine..

 

Ce nu stim noi despre alegeri e ca un simplu vot de la un partid poate da peste cap intreg procesul. Un exemplu: la alegerile locale din Bucuresti, au aparut din senin doua trei partide menite sa asigure stabilitate in luarea deciziilor. Nici macar nu s-au deranjat sa ascunda lucrul asta. E o practica de cand lumea.. 3-4 partide mari, restul membrilor vin de la anexe.

 

Oricat de mult ar conta voturile alegatorilor, daca biroul electoral decide, de exemplu ca un anumit partid sa nu mai aiba brusc reprezentare in sectiile de votare, lucrurile se schimba. Pentru ca se fac manareli, pentru ca si un vot conteaza. O diferenta de 11 voturi a adus PRM-ului 2 consilieri la municipiu. Ne-am obisnuit sa credem ca nu pot fura cat putem noi vota..prostii.

 

Ma rog, discutia e lunga si poate putin pe langa subiect. Dar pe scurt, partidele astea apar atunci cand e nevoie de ele, pentru un vot in parlament, pentru o mai buna acoperire la alegeri, etc. Ce a facut UNPR-ul pana acum decat sa fie de acord cu tot ce a vrut presedintele? De ce a fost nevoie sa isi faca partid cand se puteau duce in PDL? Da mai bine sa te arati intrigat de toata scena politica si sa iti faci jucaria ta.. Nu-mi place traseismul politic, dar nu sunt de acord nici cu partide aparute ca ciupercile dupa ploaie. Avem aproape 60 de partide in Romania..

 

Nu vad nici un viitor pentru UNPR ca intreg, poate doar pentru 2-3 din liderii sai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din multele partide de care vorbesti Tina,cate sunt in Parlament si in Guvern?

UNPR-ul este condamnat sa aiba viitor politic.

Fie din motivele bune si corecte daca este cazul si UNPR-ul performeaza spre binele patriei, 8) [am prins limbaj de propagandist de cand stau pe politica]

Fie din motive politicianiste ale unor lideri ,care isi cauta locul de frunte in politica si osul de ros.

Mai vorbim dupa alegeri :wub: 8)

De fapt incepem de acum ca am nevoie de puncte la concurs. M-am inscris mai tarziu in lupta si recuperez :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din multele partide de care vorbesti Tina,cate sunt in Parlament si in Guvern?

UNPR-ul este condamnat sa aiba viitor politic.

Fie din motivele bune si corecte daca este cazul si UNPR-ul performeaza spre binele patriei, 8) [am prins limbaj de propagandist de cand stau pe politica]

Fie din motive politicianiste ale unor lideri ,care isi cauta locul de frunte in politica si osul de ros.

Mai vorbim dupa alegeri :( 8)

De fapt incepem de acum ca am nevoie de puncte la concurs. M-am inscris mai tarziu in lupta si recuperez 8)

 

Binele patriei.. :wub:

 

 

Ce sa caute un partid nou infiintat in Parlament? La noi chiar totul trebuie sa fie pe dos? Plus ca, jocurile sunt mult mai interesante la nivel de administratie. Intotdeauna alegerile locale au miza cea mai mare..

 

Nici UNPR-ul nu e in Parlament..dar magia independentilor face minuni.

Din punctul meu de vedere, nu mai e loc de partide, ba chiar ar trebui sa dispara unele dintre ele.

 

Dupa alegeri vorbim doar sa ne aflam in treaba, e deja prea tarziu, ce se intampla in anii dinainte ma enerveaza pe mine. Soarta alegerilor nu se stabileste in ziua votului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
D

Fie din motivele bune si corecte daca este cazul si UNPR-ul performeaza spre binele patriei, :wub: [am prins limbaj de propagandist de cand stau pe politica]

Fie din motive politicianiste ale unor lideri ,care isi cauta locul de frunte in politica si osul de ros.

 

din motive de-anticamera politica a pdl-ului

si usa din dos tot a pdl-ului

unpr-e capusa (tot a pdl-ului) care a sarit direct in parlament-din pct meu de vedere care-i foarte sanatos si rational, locul"independentilor" in parlament e imoral si aflat la limita legalitatii;n-au ce cauta acolo

Editat de buleala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×