Sari la conținut
Forum Roportal
bahuczki peter

Lipsa de comunicare in firma si neaprecierea angajatilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Criza actuala, considerata de mine un plan general pentru ca fiecare sa-si vada locul real pe piata, loc stabilit de mai marii jucatori, a dat ocazia marilor firme si nu numai, sa foloseasca criza ca si pe o scuza, facand abuzuri de neacceptat. Se taie din salariul angajatului ce se speteste pentru firma, dar birocratii iau prime.

Din dorinta de a se impune avand ca si arma de atac taierea salariului, conducerea s-a invatat sa dicteze si comunicarea in firma s-a dus pe plan secundar.

Desi sunt timpuri in care sa-ti gasesti un alt loc de munca este ceva greu de realizat, multi dintre angajati prefera sa-si depuna demisia, deoarece nu mai rezista la actualele cerinte aberante ale sefului.

Nu este normal ca si angajat sa stai si sa inghiti in sec cand seful iti taie salariul, dar iti mareste sarciniile de serviciu.

 

A nascut sau amplificat criza economica lipsa de comunicarea in firme? Va simtiti neapreciati pentru munca depusa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din dorinta de a se impune avand ca si arma de atac taierea salariului, conducerea s-a invatat sa dicteze si comunicarea in firma s-a dus pe plan secundar.

 

Sau si mai grav, sunt foarte foarte FOARTE multe firme care nici nu stiu ce e aia comunicare organizationala, fie ca e ea interna sau externa.

 

 

A nascut sau amplificat criza economica lipsa de comunicarea in firme?

 

Cu siguranta a amplificat-o, dar numai acolo unde managerii nu i-au acordat prea mare importanta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu de multe ori m-am simtit neapreciat.

prin 2006 m-am angajat la o firma care era cu un pas in faliment din cauza lipsei de comenzi si datoriilor. dupa ce am inceput sa sun clienti vechi sa reluam colaborarea, mi se inchidea telefonul brusc. conducerea ce era inante de a ma angaja facuse doar magarii cu clientii si din acest motiv nimeni nu mai dorea colaborarea cu noi.

dupa o luna am reusit sa schimb in bine imaginea firmei pe piata si sa incep sa aduc comenzi. trebuia sa ma zbat sa produc lunar salarul a 15 angajati ca sa nu pierdem echipa. stresul era enorm, dar am strans din dinti si am mers mai departe.

dupa un an am reusit sa aduc firma la 0 cu datoriile si sa incepem sa fim pe plus.

nu am primit nici macar un multumesc, dupa tot ce am facut. de prime nici nu incape vorba.

si una peste alta la 2 ani dupa angajare imi depun cu preaviz de 30 de zile demisia si administratorul a fost capabil sa tina de usa sa nu mai intru in firma in perioada de preaviz si sa ma ameninte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La faza de mai sus nu ar fi fost frumos si crestineste sa intri cu tot cu usa sa il bati pe idiot pina nu mai misca? Banuiesc ca nu ai lucrat cite 8 ore pe zi si vineri zburai la munte in perioada aia in care ai scos firma din cacao...

 

Si mai frumos e cind exista HR doar ca sa fie angajata vreo pitzi cuplata cu seful/patronul si sa nu faca nimic, eventual cind un om vechi in firma si foarte bun pe ceea ce face e dat afara fiindca a avut neobrazarea sa ceara bani pentru orele suplimentare sau concediu (ceva de genul, nu mai retin exact), pitzipoanca de la HR sa isi puna status pe reteaua interna de messaging ceva de genul: "x era obosit si l-am trimis acasa. Mai sint doritori?"

 

P.S. Povestea de mai sus e reala si se petrecea la minunatia aia web cu voievozii internetului, mai recent citata de zf parca cu locul doi pe online la noi ca cifra de afaceri, si profit de peste 50% din cifra aia de afaceri... nu merita sa le dau numele aici, si nici sa intru in alte povesti - puteti sa aruncati cu ochiul pe desprefirme.com - ca fost angajat, confirm ca majoritatea celor negative spuse acolo sint adevarate, cu exceptia a 2-3 exagerari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si mai frumos e cind exista HR doar ca sa fie angajata vreo pitzi cuplata cu seful/patronul si sa nu faca nimic, eventual cind un om vechi in firma si foarte bun pe ceea ce face e dat afara fiindca a avut neobrazarea sa ceara bani pentru orele suplimentare sau concediu (ceva de genul, nu mai retin exact), pitzipoanca de la HR sa isi puna status pe reteaua interna de messaging ceva de genul: "x era obosit si l-am trimis acasa. Mai sint doritori?"

 

De la nastere suntem inegali. Tratamentul preferential este ceva intrat la categoria normal in zilele noastre. Doar ca cei care nu beneficiaza de el, trebuie sa traga in firma si pentru apropiatii sefului. Dar viata nu este mereu dreapta cu noi cei multi.

 

,,Toată lumea are dreptul la o părere. Dar, vezi tu, a ta e idioată'' - o fraza foarte adevarata cand nu faci parte din apropiatii sefului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Comunicare exista in toate firmele, in forma: de sus -->in jos adica ala cu gradul sau cu bilutele mai mari da ordinul iar negrii de pe plantatie executa. Aceasta este natura lucrurilor si nu se va schimba pina la urmatoarea glaciatiune. De ce?

Pai, in primul rand suntem un popor de pupincuristi, Poti fi cel mai competent si mai dedicat din toti angajatii, sa sesizezi orice problema si sa propui solutii viabile, nu vei avea nici cea mai mica sansa in fata celor care spala sefii in urechi.

In al doilea rand, sefii nu abuzeaza, ci ei propun in speranta ca se va gasi macar un singur fraier ca sa le faca pe plac si pe care ei sa-l dea exemplu celorlalti.

In al treilea rand nimeni nu-i strange de gat. Toti vocifereaza si comenteaza dar nimeni nu ia atitudine. Suntem poporul lui Dan Diaconescu, ne place sa vorbim aiurea si sa nu facem nimic concret.

In al patrulea rand toti s-au dus sa munceasca la firme tot mai mari neluand in seama faptul ca: cu cat e compania mai mare cu atat mai multi trepadusi lingai ai peste tine.

Toti tantalaii cu facultate terminata viseaza sa lucreze in multinationale, isi dau importanta ca in loc de maturator se numesc "executive janitor" sau "mop manager", ling si pupa tot ce misca dupa care se plang ca salcia ca sunt exploatati si ajung subiect de filme ieftine.

 

Am imbratisat capitalismul cu tot ce are el mai monstruos, patronii sunt ahtiati de imbogatire rapida, nu au pregatire in domeniu, nu au educatia banului si se considera superiori indiferent ca au un subordonat sau o mie.

Managerii au o pregatire sumara, majoritatea sunt retardati mintal si pupincuristi, majoritatea sunt rude, prieteni sau parteneri de cearceaf ai unor manageri mai mari, ei nu gandesc ci cauta calea cea mai usoara de a iesi dintr-o problema dar nu de a o rezolva, nu au pregatire in domeniul de activitate al firmei dar ei sunt cei mai competenti, au invatat meserie uitandu-se la Arena Leilor si la Donald Trump si cred ca tot este posibil atat timp cat lingi si pupi pe cei de deasupra si dai cu biciul in cei de dedesubt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate exista manageri care nu au abilitatile necesare. Trebuie sa stii sa iti motivezi oamenii si aici nu ma refer la motivatia financiara. Laudele sunt necesare iar criticile trebuie incheiate intotdeauna cu o fraza pozitiva pentru a nu demoraliza angajatul. Dar ...cati mai aplica ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din pacate exista manageri care nu au abilitatile necesare. Trebuie sa stii sa iti motivezi oamenii si aici nu ma refer la motivatia financiara. Laudele sunt necesare iar criticile trebuie incheiate intotdeauna cu o fraza pozitiva pentru a nu demoraliza angajatul. Dar ...cati mai aplica ?

 

 

Mai ales in perioada de criza... foarte putini. Acum mai intervin si situatiile conflictuale pe care managerii nu stiu cum sa le gestioneze.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai ales in perioada de criza... foarte putini. Acum mai intervin si situatiile conflictuale pe care managerii nu stiu cum sa le gestioneze.

Asta inseamna ca angajarile sa se faca pe criteriu de pile .....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu neaparat, exista o gramada de firme care il au ca manager chiar pe domnul patron.

Sau au fost angajati pe alte criterii, nu au pregatire si ca manageri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×