Sari la conținut
Forum Roportal
PourMoi

Copilaria de azi unde o gasim? Ce jocuri cunoasteti?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

O data cu trecerea timpului lumea se schimba, dar se pare ca se schimba in rau din unele puncte de vedere. Ma uit la copiii din jur si imi dau seama ca ei nu stiu sa se joace, stiu doar sa stea pe calculator, sa ceara si sa fie rasfatati; uneori am impresia ca ei nu vor sti cum sa se descurce.

In mare parte e greseala parintelui pentru ca nu are timp sa se ocupe de el, sa il invete cum trebuie sa se joace, ce trebuie sa faca... prefera sa il lase lipit cu ochii de televizor ca sa aiba si el un moment de liniste. Alt motiv este faptul ca locurile de joaca nu mai sunt langa blocuri sau case ci la distante apreciabile astfel incat copilul nu prea are cum sa ajunga.

 

Am cunoascut de curand in B o fetita de 9 ani care tocmai aflase sa joace Sotron si era extrem de incantata pentru ca putea face ceva impreuna cu alti copii... dar de unde sa ii ia? Multi parinti isi dau copii la diverse cursuri in ideea ca asa vor stabili contacte si vor reusi sa se dezvolte din anumite puncte de vedere, dar cati dintre noi nu am auzti de educatoare sau profesoare care nu le permit copiilor sa se joace pt ca fac galagie?

 

Cred ca noi stiam sa ne distram. Ar trebui sa le aratam si celor mici cum sa faca asta, multi dintre ei par tristi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am organizat multe evenimente pentru copii de genul competitie.

 

Am constatat cu amaraciune ca generatia de copii actuala nu mai stie sa se joace. Ce nu are tastatura nu prea prezinta interes.

Imi aduc aminte in copilarie ca stateam pana seara tarziu sa ma joc cu trupa si cand eram chemat in casa, faceam crize.

Daca eram rau, ma ameninta mama-mea ca nu ma mai lasa la joaca. Eram santajat cu lipsa de joaca.

In prezent am auzit parinti cum isi santajeaza copii cu interdictia la calculator.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta este un aspect cu adevarat important. Copiii de mici pierd contactul cu natura si sunt lipsiti de multe experiente in favoarea unei programari sociale prin mijloacele media si informatice. Destui isi vor forma viata in sfera virtuala in lumi fantastice ca acei copii 12D care ne bantuie cu 2012. Datorita excesului trairii in lumile virtuale si a informatiilor false pe care le asimileaza drept informatii adevarate, se desprind tot mai mult de realitate si ajung oameni mari timizi si fara perspective intr-o lume dura care nu-i a lor. Unii ajung la sinucidere, altii devin docili sistemului cand realizeaza ca lumea nu este acel vis in care s-au format. Deci in cele mai multe cazuri din cresterea in universele virtuale scoatem oameni mari timizi si neajutorati, care nu prea reusesc sa deosebeasca adevarul de minciuna, deoarece au crescut in minciuna virtuala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu ambele pareri si cred ca ar fi o idee buna sa se faca mai multe programe de educare a copilului, dar in genul cercetasilor sau fetitele care vand prajiturele la americani... poate ca e absurd ca imprumutam din obiceiurile lor dar de abia acum imi dau seama de ce au astfel de aobiceiuri: pentru ca multi copii nu mai aveau contact cu realitatea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Jocurile nu se impun . Au rol de stimul .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am intrebat de mai multe ori ce ar trebui facut pentru copiii din ziua de azi?

Mi se par privati de fericirea pe care noi o aveam cand eram mici, ei nu stiu sa se joace, nu stiu sa straiasca in afara casei... traiesc intr-o lume virtuala si nu mai sunt in contact cu nimic. Iar modul lor de socializare este messul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

copii care sunt duşi la grădiniţă de la 3-4 ani

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Jocurile nu se impun . Au rol de stimul .

 

intrebarea este cati le mai folosesc pentru asta si nu pt a-l pune pe copil sa isi vada de jocul lui... nu de alta dar adultul are treaba

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×