Sari la conținut
Forum Roportal
PourMoi

Dezvoltare personala sau plafonare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ajungem de multe ori in stituatia de a ne dori sa fim mai buni, sa facem mai multe pentru noi dar de cele mai ori ramanem dezamagiti pentru ca ceea ce ne-am dorit nu s-a intamplat asa cum am vrut asa ca renuntam definitv.

 

Daca dorinta mea de dezvoltare este pusa mult peste resursele de care dispun acum este clar ca voi fi dezamagit ca nu am putut face fata cum trebuie. Ne temem de esec dar ne stabilim stachete mult prea inalte pentru posibilitatile noastre. Daca am sta putin cu noi am putea sa ne evaluam resursele si sa ne dam seama lucrurile de care avem nevoie si pe care le putem face.

Cand stabilim cate resurse avem si pentru ce sunt ele benefice vom putea sa ne dam seama si cat ne putem intinde... niciodata mai mult decat ne tine plapuma; doar atunci cand vom evalua corect energia pe care o putem investi vom avea rezultate. Activitatile pe care le vom desfasura le vom alege in functie de disponibilitatea noastra, iar rezultatul va fi mult mai satisfacator. Daca nu evaluam corect si suntem dezmagiti vom fi tentati sa nu mai investim nici pe viitor in ceea ce facem asa ca ne plafonam si bye bye dezvoltare,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ajungem de multe ori in stituatia de a ne dori sa fim mai buni, sa facem mai multe pentru noi dar de cele mai ori ramanem dezamagiti pentru ca ceea ce ne-am dorit nu s-a intamplat asa cum am vrut asa ca renuntam definitv.

 

Se intampl,a sa te dai peste cap pentru persoana iubita, dar ea nu prea apreciaza, considerand ca tot ce faci i se cuvine si este normal. Egoism.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ajungem de multe ori in stituatia de a ne dori sa fim mai buni, sa facem mai multe pentru noi dar de cele mai ori ramanem dezamagiti pentru ca ceea ce ne-am dorit nu s-a intamplat asa cum am vrut asa ca renuntam definitv.

 

Asta este o problema generala cu "dezvoltarea personala". Promite un quick fix de cele mai multe ori si acest quick fix nu exista.

Am citit nenumarate articole cu (3,5,10, etc) pasi spre (succes, fericire, bani, implinire, iubire, etc.)... toate sunt teoretic ok... practic... mai putin ok. :rock:

 

Realitatea este ca schimbarea este posibila dar schimbarea radicala rapida este prea rara sa conteze.

Cea mai realistica schimbare este in pasi mici, zi de zi, obicei cu obicei...

 

Daca ar fi sa recomand ceva... as recomanda cartea lui Tal Ben-Shahar: "Fii fericit!". Titlul este tradus foarte foarte eronat... dar cartea este ok. Pe scurt, schimba perspectiva de la o stare de fericire absoluta (rezolvarea problemelor) pe o imbunatatire continua (in engleza cartea se numeste Happier, adica... Mai fericit). Ideea este ca sa fii anul viitor mai fericit decat anul asta, si anul urmator si mai fericit... si tot asa... nu schimbari cine stie ce revolutionare ci o evolutie constanta spre un mai bun...

 

Cartea este puternic ancorata in studii stiintifice din domeniul psihologiei pozitive dar isi pastreaza un ton foarte fain, conversational, specific literaturii usoare din domeniul self-help.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se intampl,a sa te dai peste cap pentru persoana iubita, dar ea nu prea apreciaza, considerand ca tot ce faci i se cuvine si este normal. Egoism.

 

 

Nu as spune ca ma refeream la acest aspect. Tu aici te referi mai ales la felul in care interactionezi cu partenerul de cuplu si nu la felul in care se manifesta relatia. Este adevarat ca dezvoltarea fiecaruia dintre noi se poate vedea in relatia de cuplu, dar la fel putem spune ca fiecare membru are anumite nevoi si asteptari.

 

Degeaba tu incerci sa te dai peste cap si sa ii oferi toata dragostea ta daca partenera ta nu are nevoie de atat de mult. Uitam sa fim atenti si la nevoile celui din fata noastra. Daca am fii mai atenti la aceste nevoi ale lor am putea stii exact de ce anume au nevoie si de cat anume au nevoie. Pe de alta parte e posibil ca nevoia ta sa fie de a oferi mai multa iubire dar daca persoana cu care te afli in relatie nu poate primi atat de multa, poti sa o oferi altor persoane care iti sunt dragi. In cuplu totul trebuie negociat.

 

 

 

 

@ pe'tr

 

Sunt de acord cu tine: schimbarea trebuie facuta cu pasi mici pentru a putea ramane. Unele carti sunt intr-adevar benefice, dar sunt putini care inteleg cum sa le foloseasca si spun neplacut impresionati ca a fost o carte proasta si ca nu i-a ajutat in nici un fel.

 

Mai sunt si experiente revelatoare sau experiente care rabufnind din inconstient sa te faca sa iti schimbi destul de brusc comportamentul, dar acele experiente nu prea pot fi explicate sau nu se doresc a fi explicate decat in cercuri restranse. (unii oameni sunt mai sceptici)

Editat de PourAdina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unele carti sunt intr-adevar benefice, dar sunt putini care inteleg cum sa le foloseasca si spun neplacut impresionati ca a fost o carte proasta si ca nu i-a ajutat in nici un fel.

 

Spune un personaj dintr-un film care-mi place mie mult ceva de genul: diferenta dintre cunostinte si intelepciune este in "a face".

 

O carte iti poate oferi doar cunostinte, niciodata intelepciune. Intelepciunea o obtii din interior atunci cand pui in aplicare cunostintele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Marile asteptari dau nastere la mari deziluzii. Este in natura umana sa vrei mai mult si sa incerci sa obtii acel ceva. Problema se pune daca accepti si posibilitatea de a da gres.

Pe plan profesional orice dezvoltare este binevenita iar daca chiar reuseste, cu atat mai bine.

Pe planul relatiilor de cuplu nu merita pentru ca, pina la urma, persoana de linga tine te-a ales sau te-a cules pentru ceea ce esti nu pentru ceea ce ar vrea ea sa devii. Orice faci sa faci exclusiv pentru tine, daca vrei sa te apuci de cine stie ce pentru altcineva, este mai bine sa renunti pentru ca, in ziua de azi, nimeni nu merita un asemenea efort.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-ar placea sincer sa vad si ce parere aveti despre dezvoltarea propriei persoane, despre cum ar fi sa ma schimb eu(oricine ar fi acest "eu") si o data cu mine si relatiile mele, cei din jur.

 

Degeaba incerc sa schimb locul de munca, degeaba incerc sa schimb partenerul atata timp cat nu ma schimb pe mine. Cu siguranta ati observat ca atunci cand ati facut altceva decat ce faceati in mod normal oamenii au reactionat altfel.

 

Cred ca trebuia sa aiba alt nume tema aleasa :rock:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adina stii fabula cu Vulpea in blana de lup? Nu poti sa schimbi, pe tine sau pe altul, in profunzime. Poti doar sa mai "slefuiesti" ceva dar esenta va ramane aceeasi si, mai devreme sau mai tarziu, va iesi la suprafata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adina stii fabula cu Vulpea in blana de lup? Nu poti sa schimbi, pe tine sau pe altul, in profunzime. Poti doar sa mai "slefuiesti" ceva dar esenta va ramane aceeasi si, mai devreme sau mai tarziu, va iesi la suprafata.

 

 

Intr-adevar un om nu se poate schimba in profunzime, dar poate schimba suficient de multe lucruri la sine astfel incat sa fie multumit de ceea ce a obtinut :rock: .Nu este necesar ca acel comportament sa apara din nou daca lucreaza bine cu sine, daca nu lucreaza bine atunci e posibil sa apara la fel sau in alta forma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E bine sa faci dezvoltare personala . Dar sa nu devii egoist de prea multa dezvoltare personala . Stiu oameni care povestesc ca am fost in tabara x , y , z , sunt extrem de fericit cu mine insumi dar nu se implica in nimic pentru binele celor din jur .

 

Dezvoltarea personala o vad ca o acumulare de informatii dar nu care sa te faca si mai obtuz la minte decat erai

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×