Sari la conținut
Forum Roportal
S.R.

Fericirea sau nefericirea sunt predispozitii psihice?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Din timp in timp, toti ne-am gandit "ce fericit as fi daca as avea aia/daca as face aia". Si am ajuns sa le avem, sau sa le facem. Si am constatat ca de multe ori nu am fost fericiti asa cum aveam impresia. Toti cunoastem oameni care au poate ceea ce am vrea noi sau fac ceea ce am vrea noi, dar se tot vaita sau, chiar si daca nu se vaita, se vede ca sunt nefericiti din atitudinea lor.

Deci, fericirea sau absenta ei sunt strict determinate de psihic ?

Ce ne face nefericiti ? De ce ne vine greu sa recunoastem si aruncam cu motive false in cei care ne intreaba, dar, si mai grav, in noi insine ?

 

Va rog corectati titlul ca iar m-am grabit :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca fericirea este, dincolo de o stare temporara, o alegere personala. Daca ajunge sa depinda de altcineva atunci e imbatare cu apa chioara sau cu... hormonei.

Iar chestiile materiale nu-mi aduc fericirea, dar imi aduc o stare de comfort al naibii de placuta, incat nu as renunta la ele ever :D .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Va rog corectati titlul ca iar m-am grabit :D

:D :D

esti criminal frateeee...ma inec de ras....auzi tu!! pishice..:D

inseamna ca esti fericit...ca sa raspun pe tema..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:D :D

esti criminal frateeee...ma inec de ras....auzi tu!! pishice..:D

inseamna ca esti fericit...ca sa raspun pe tema..

E bine :o: Ma bucur :D

 

Recunosc ca ma bantuie unele chestii, dar uite si tu raspuni asa caaa... :D

Editat de Scorpionul_Rosu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E bine :D Ma bucur :D

 

Recunosc ca ma bantuie unele chestii, dar uite si tu raspuni asa caaa... :D

:D...

nici nu mai stiu ce sa scriu...

rad incontinuu...

 

revin dupa ce ma linistesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sicily ,daca ai avea o boala grava nici macar confort nu ti-ar mai aduce chestiile materiale.

Eu am cunoscut pe cineva care a murit de cancer si nici macar apa nu mai putea sa bea in ultimele faze.

Iar chestia cu confortul material e relativa ,tine de la individ la individ,acumce sa fac sa ma spanzur ca nu am vila nu stiu unde?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am o problema de sanatate, numai ca ma lasa sa traiesc :D .

Dupa ce te obisnuiesti cu un confort financiar, e greu sa te intorci la trait de pe o zi pe alta. In plus, am eu asa o parere, cum ca saracia scoate la suprafata ceea ce este mai urat din oameni (lucru observabil in zonele cele mai sarace ale tarii, de exemplu). Decat nefericita si saraca as prefera sa fiu nefericita si in huzur. Puteti sa ma si puneti la zid pentru asta. :D

Editat de Sicily

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

..candva imi spunea cineva detinator de bunuri multe si confort si nu vreau sa fac vreo referire la nimic...imi spunea...*prefer sa mananc o coaja de paine uscata dar sa o mananc acolo unde ma simt fericit....acel loc nu conteaza....fericirea o gasesti in multe locuri si sub diferite forme, depinde de tine daca intinzi mana....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu am o problema de sanatate, numai ca ma lasa sa traiesc :D .

Dupa ce te obisnuiesti cu un confort financiar, e greu sa te intorci la trait de pe o zi pe alta. In plus, am eu asa o parere, cum ca saracia scoate la suprafata ceea ce este mai urat din oameni (lucru observabil in zonele cele mai sarace ale tarii, de exemplu). Decat nefericita si saraca as prefera sa fiu nefericita si in huzur. Puteti sa ma si puneti la zid pentru asta. :D

I don't care... :D

Saracia provoaca fustrari mari, ele mai devreme sau mai tarziu se manifesta. Depinde ce e important pentru un om. Atunci cand erai mica poate ai vrut o papusica... Dupa o vreme, parintii ti-au cumparat-o, te-ai jucat cateva zile cu ea si ai pus-o in sertar, acolo i-au putrezit plasticele. Deci fericirea ta nu statea in papusica aia...

 

:D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut multe papusi, dar am vrut o Barbie - o am si acum :D.

Cand n-ai griji si esti intr-o croaziera pe Mediterana, admirand joaca delfinilor, asa te apuca o stare de bine, chit ca alte sectoare ale vietii tale sunt praf - sau de mai mult bine decat atunci cand ai sta in casa, plangand cu nasul in batista.

Stiu ca fericirea n-are legatura cu banii. Da' daca nu pot avea paharul plin, asta nu inseamna ca o sa refuz jumatate .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×