Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hello everyone....

 

 

Am un prieten care se drogheaza de 6 ani....

Nu stiu cum pot sa l ajut....nu stiu in ce stadiu e...cred ca e dependent dar pentru ca nu am suficinte cunostinte despre droguri, nu stiu ce ii trebuie lui in momentul de fata....

m-am gandit la internare, dezintoxicare...cum pot sa l conving sa accepte?

cum....???

 

Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hello everyone....

 

 

Am un prieten care se drogheaza de 6 ani....

Nu stiu cum pot sa l ajut....nu stiu in ce stadiu e...cred ca e dependent dar pentru ca nu am suficinte cunostinte despre droguri, nu stiu ce ii trebuie lui in momentul de fata....

m-am gandit la internare, dezintoxicare...cum pot sa l conving sa accepte?

cum....???

 

Multumesc.

daca are deja 6 ani de cand "practica", poti eventual sa-i sustii parintii, dupa ce o muri... si daca pana acum n-ai luat nici o masura - dupa 6 ani - tu chiar ii esti prietena? :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca are deja 6 ani de cand "practica", poti eventual sa-i sustii parintii, dupa ce o muri... si daca pana acum n-ai luat nici o masura - dupa 6 ani - tu chiar ii esti prietena? :lol:

 

 

Am fost impreuna cateva luni...apoi ne-am despartit si am aflat de curand numarul de ani si cantitatea...am reluat relatia...dar e o relatie cu un om schimbat, inadaptat....realizaz ca e tarziu...dar nu stiu ce sa fac...cum sa-l fac sa recunoasca ca are o problema?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am fost impreuna cateva luni...apoi ne-am despartit ....am reluat relatia...dar e o relatie cu un om schimbat, inadaptat....realizaz ca e tarziu...dar nu stiu ce sa fac...cum sa-l fac sa recunoasca ca are o problema?

 

 

Nu-l face nicicum, lasă-l

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.apoi ne-am despartit si am aflat de curand numarul de ani si cantitatea...am reluat relatia...dar e o relatie cu un om schimbat, inadaptat....realizaz ca e tarziu...dar nu stiu ce sa fac...cum sa-l fac sa recunoasca ca are o problema?

Ti-a spus el? Parintii lui stiu? Cum ai aflat?

 

Nu-l face nicicum, lasă-l

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu ce se drogheaza, in primul rand?

Vad ca multi, din nestiinta, ca sa nu mai zic comoditate in a se informa, pun rapid eticheta de "drogat" si "fara speranta" cuiva. Unii si-au revenit si din dependenta de heroina. Vointa omului poate multe. De fapt, cica e mai greu sa te lasi de tutun decat de heroina, deci am o veste pentru astia care pun asemenea etichete razand pe sub mustata - si tutunul ucide.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu ce se drogheaza, in primul rand?

Vad ca multi, din nestiinta, ca sa nu mai zic comoditate in a se informa, pun rapid eticheta de "drogat" si "fara speranta" cuiva. Unii si-au revenit si din dependenta de heroina. Vointa omului poate multe. De fapt, cica e mai greu sa te lasi de tutun decat de heroina, deci am o veste pentru astia care pun asemenea etichete razand pe sub mustata - si tutunul ucide.

 

 

Mi-a spus el...de vreo cateva luni....mi-a zis ca ia de 6 ani, de toate in afara de heroina si LSD. A inceput sa ia cocaina de un an sau doi, iar in desele concerte in care merge cu gasca ia in cantitati mari...in amestec cu bautura....

Cred ca e dependent pentru ca e deja nervos cand nu ia, tremura, te intelegi foarte greu cu el, daca nu are droguri se imbata...

Problema e ca nu recunoaste ca are o problema....desi doarme greu si dezordonat, desi nu mai are o viata sociala normala....

Nu stiu cum pot sa l ajut...

 

Pls...help...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi-a spus el...de vreo cateva luni....mi-a zis ca ia de 6 ani, de toate in afara de heroina si LSD. A inceput sa ia cocaina de un an sau doi, iar in desele concerte in care merge cu gasca ia in cantitati mari...in amestec cu bautura....

Cred ca e dependent pentru ca e deja nervos cand nu ia, tremura, te intelegi foarte greu cu el, daca nu are droguri se imbata...

Problema e ca nu recunoaste ca are o problema....desi doarme greu si dezordonat, desi nu mai are o viata sociala normala....

Nu stiu cum pot sa l ajut...

 

Pls...help...

ura si la gara..

nu poti ajuta singura un astfel de om...

exista programe la care se poate inscrie...

daca nu accepta ideea ca este dependent de droguri si nu incearca macar sa vada in ce consta un astfel de program...

nu cred ca poti face ceva singura...

in primul rand ar trebui sa se implice parintii lui..

Sase ani sunt foarte multi..

Daca vrei sa ai o viata sanatoasa fara probleme, ar trebui sa ai o ultima discutie cu el prin care sa incerci sa-l faci sa inteleaga ca un program specific ii va fi de mare ajutor...

Daca nu accepta---ura si la gara...iti vei strica viata alaturi de un drogat..

suna urat, dar asta-i adevarul..

bafta!

Editat de NABOO

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi-a spus el...de vreo cateva luni....mi-a zis ca ia de 6 ani, de toate in afara de heroina si LSD. A inceput sa ia cocaina de un an sau doi, iar in desele concerte in care merge cu gasca ia in cantitati mari...in amestec cu bautura....

Cred ca e dependent pentru ca e deja nervos cand nu ia, tremura, te intelegi foarte greu cu el, daca nu are droguri se imbata...

Problema e ca nu recunoaste ca are o problema....desi doarme greu si dezordonat, desi nu mai are o viata sociala normala....

Nu stiu cum pot sa l ajut...

 

Pls...help...

 

 

Cu cocaina am auzit ca e destul de greu sa dezveti pe cineva, cunosc si eu pe cineva care a luat multa intr-o perioada, avea prea multi bani de cheltuiala. Faza mai buna e ca nu provoaca dependenta fizica ci face omul sa o ia din obicei, pt ca creeaza o stare de bine foarte intensa. Nu stiu ce se zic. De[pinde si de om. Cocaina te face si agresiv la o adica si iti da sentimentul ca poti face orice. Dar e foarte daunatoare pentru inima.

E foarte posibil ca el sa fie doar intr-o faza de experimentare, distractie etc si nu sa fi pus vreun drog stapanire pe viata lui.

Tot ce poti sa faci e sa le spui parintilor. Stiu ca suna nitel aiurea, dar americanii fac uneori ceea ce numeste "intervention", adica aduna la un loc toata familia si prietenii cuiva si incearca sa il convinga ca are o problema. Bine, asta e si foarte jenant pentru acea persoana, ma gandesc cum mi-ar fi mie daca as fi in situatia respectiva.

Daca inca nu ia heroina si LSD, nu e extrem de grav, in sensul ca nu l-as considera un pericol public, dar nici nu ti-as recomanda sa stai langa el cand ia prea multa cocaina. Efectele depind si de persoana, sa stii. Dar exista multi oameni care au avut o tinerete din asta si si-au revenit dup-aia. Depinde de el.

 

Faza cu tremuratul e mai nasoala.

Esti sigura ca-ti spune adevarul cu privire la heroina?

Nimeni nu tremura daca n-are cocaina sau iarba sau altceva.

Poate iti ascunde anumite treburi.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×