Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am ajuns la alt stop, se pare .... :o: Atunci ca sa ne mai dezmortim putin, ia uitati-va si spuneti ce este planta asta ? Nu am reusit identificarea nici cu ajutorul spontana.org, probabil nu este nativa ci s-a aclimatizat pe aici.

O zi buna !

post-308267-0-69782600-1317367904_thumb.jpg

post-308267-0-14165900-1317367923_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Seamana cu planta parazit Mistletoe, dar stiu ca este altceva ca si eu in copilarie l-am intalnit in iarba dar nu mai stiu daca avea nume sau nu.

 

Imi amintesc doar ca luam bobitele albe si le spargeam cu piciorul si pocneau destul de tare pentru o planta asa de suava!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Papucul Doamnei (Cypripedium calceolus)   Papucul Doamnei 

Unde mai poate fi întâlnită astăzi floarea Papucul Doamnei

În țara noastră, această minunată floare mai poate fi întâlnită sporadic în Munții Bucegi, prin poienile Ceahlăului și Făgărașului și în platourile Apusenilor. Totodată, Papucul Doamnei poate fi găsită și în anumite zone din Europa Centrală, Himalaya subtropicală și India. Trebuie specificat însă faptul că specia asiatică prezintă anumite diferențe față de cea întâlnită la noi.

https://www.ego.ro/locul-din-romania-unde-a-inflorit-o-planta-extrem-de-rara-este-de-o-frumusete-aparte-romanii-sunt-in-extaz-118595.html?utm_source=Playsport&utm_medium=website&utm_campaign=fidmee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Planta din Romania care poate sa ucida chiar si un adult Lumea o confunda foarte usor

*Este atat de frumoasa si totusi mortala.   Nu tin minte sa fi vazut in natura desi eram mereu in padure in copilarie la cules toate alea din iarba si de oriunde,

dar nu m-am intalnit cu planta/floarea asta, altfel nu eram aici!!!    Am fost instruiti pe de fel de plante sa nu punem mana, sa le ocolim dar de asta n-a fost

vorba.   Precis nu creste in muntii din Secuime sau in Maramures in zona Sighet-ului.   Ador culoarea asta mov, dar n-am multe haine de culoare inchisa.

https://www.fanatik.ro/planta-din-romania-care-poate-sa-ucida-chiar-si-un-adult-lumea-o-confunda-foarte-usor-20520283

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×