Sari la conținut
Forum Roportal
Sky

Noutati medicale pentru Hepatita B

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Intrucat pentru hepatita C exista un astfel de topic, m-am gandit ca ar fi bine sa avem si noi unul pentru cei cu hepatita B.

In general articolele pe care le citesc si public pe aici vor fi in engleza. Dc doreste cineva, pot face un rezumat al fiecarui articol in limba romana, doar ca dureaza un pic.

 

Asadar azi am gasit un articol interesant:

http://archive.mail-list.com/hbv_research/msg09045.html

 

M-as bucura nespus sa se gaseasca un tratament eficace si din plante, la fel cum astept un pas mare si din partea geneticii.

Pana atunci pot sa va spun ca planta respectiva se gaseste si in Romania sub denumirea Livecom 50.

http://terapeut.ro/commerce/product_info.p...f60bed73205d392

 

Din parte mea, e unul din putinele articole despre produsele naturiste pe care le voi trece in acest tpic. :drunk:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hi Sky, foarte buna ideea cu topicul asta. Pot sa introduc si eu daca gasesc ceva nou pe paginile germane despre hepatita B?

Iti multzumesc personal pentru angajamentul tau in acest forum.

Doresc la toti sarbatori fericite si sanatate!

Juliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca sunt o gramada de articole in limba germana, insa chiar nu inteleg o iota. Dc ti se pare ceva interesant si poti, poate ne pui si un rezumat, 2-3 cuvinte.

Normal ca poti sa postezi aici ca doar nu l-am facut doar pentru mine :drunk: . Multa sanatate tutoror si sarbatori fericite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rind "UN AN NOU FERICIT LA TOATA LUMEA si REZULTATE BUNE (in toate domenniile)!!!"

Am tradus ceva de pe o pagina germana despre Adefovir. Este din octombrie 2005 dar poate inereseaza pe cineva.

 

http://www.aerzte-zeitung.de/docs/2005/10/...ten/hepatitis_b

 

Succesul cu Virustatica la hepatita b a fost confirmat

Cu Adefovir Hbe-Ag-Serokonversiune la 43% din pacienti in trei ani / Semnele unei supresiuni de virusi stabile

La 70 % din pacientii infectati cu hepatita b virus (HBV) nu are efect sufficient terapia scurta cu Interferon sau terapia nu este suportata bine. O alternative est terapia lunga cu Virusstatica, ca de ex. cu Adefovir.

Adefovir (Hepsera

Editat de juliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca a continuat treaba juliana. In primul rand bine v-am regasit, La Multi ANi si sper ca totul e bine la toata lumea. Incepem un nou an, sper cu cat mai multe stiri bune si aparitii de medicamente miraculoase.

 

Pentru cine se intreba ce mai fac, sunt pe aici nu va faceti griji ca trec de cel putin 10 ori pe zi, insa eu prea multe neclaritati nu prea mai am, tot ce pot sa fac este sa mai ajut pe cineva cu sfaturi si o vorba buna.

 

 

http://archive.mail-list.com/hbv_research/msg09068.html

 

Un articol despre acelasi medicament Adefovir, se pare cel mai eficace pentru moment:

 

"Adefovir Dipivoxil Produces Sustained Improvement in HBV over Long Term:

Presented at HEP DART

By Bonnie Darves

 

KOHALA COAST, HI -- December 29, 2005 -- Patients with chronic hepatitis B

(HBV) who continue taking adefovir dipivoxil (ADV) for up to 5 years

continue to see improvements in hepatic fibrosis, HBV DNA suppression and

alanine aminotransferase (ALT) levels, with few adverse effects.

 

The new data on ADV were presented here at the Frontiers in Drug Development

for Viral Hepatitis HEP DART 2005 meeting.

 

"At 5 years the durability of this [therapy] is still greater than 91%, and

efficacy increased over time in all patient populations and disease stages,"

said presenter Carol Brosgart, MD, Vice President of Public Health and

Policy for the drug's maker, Gilead Sciences, Foster City, California,

United States.

 

In his presentation, Dr. Brosgart discussed long-term data on ADV, the first

of a new class of nucleotide analogues of adenosine monophosphate.

 

The study evaluated the drug in two primary groups of patients. The first

group included 123 treatment-na

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hallo Sky,

bine ai revenit si LA MULTI ANI!!!

Faina treaba cu Adefovirul asta. Miine am termin la doctorul de casa sa ma sfatuisc cu el unde sa-mi fac analizele. Daca la mine viremia asta ramine asa mica (4000 Virusi / ml) atuci nu o sa-mi trebuiasca nici Adefovir si nici alte leacuri. Am incercat sa fac rost de Livecom ( ca sa i-au si eu ceva ca ma simt prea pasiva) dar sora-mea din Romania nu a gasit, mai cauta. Eu inca nu am inteles daca adefovirul are efect si la cei cu precore mutant cum a zis doctrorul ca sint eu.

Tu cind incepi analizele?

Inca o data ma bucur de prezenta ta.

Ciao Juliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hallo Sky,

bine ai revenit si LA MULTI ANI!!!

Faina treaba cu Adefovirul asta. Miine am termin la doctorul de casa sa ma sfatuisc cu el unde sa-mi fac analizele. Daca la mine viremia asta ramine asa mica (4000 Virusi / ml) atuci nu o sa-mi trebuiasca nici Adefovir si nici alte leacuri. Am incercat sa fac rost de Livecom ( ca sa i-au si eu ceva ca ma simt prea pasiva) dar sora-mea din Romania nu a gasit, mai cauta. Eu inca nu am inteles daca adefovirul are efect si la cei cu precore mutant cum a zis doctrorul ca sint eu.

Tu cind incepi analizele?

Inca o data ma bucur de prezenta ta.

Ciao Juliana

 

 

Desi in mod normal Adefovirul se recomanda pentru cei cu mutatii core si precore, problema e ca nu se stie exact dc ai forma mutant sau nu. Vei stii cu exactitate peste 1 an cand iti vei repeta viremia sau eventual la prima crestere a transaminazelor. Dc o sa creasca pana intr-un an, atunci o sa stii sigur ca ai precore, dc nu vei fi inactiva. Oricum pana nu sare viremia de 100000 copii nimeni nu o sa iti recomande acest tratament, pt simplul motiv pt ca nu vei resimti nici un efect benefic. Cu Livecom poti sa mai cauti, uite un link poate reusesti sa comanzi direct de aici http://www.naturaplant.ro/produse/223/Livecom_(100_tab)

Oricum adefovirul are rezultate foarte bune pt cei cu mutant precore, de fapt e medicamentul cel mai bun, mai ales in combinatie macar la inceput de schema de tratament cu peginterferon.

Cat despre analizele mele, urmeaza sa mi le fac. Mai intarzii doar putin pt ca vreau sa vad cand ma programeaza pentru excizia alunitei de pe spate. :tongue: Imi e mai frica de asta decat de hepatita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hallo sky,

mersi mult pentru raspuns. Am trimis un e-mail si am intrebat daca se livreaza livecom si in strainatate. Eu am de gind sa mai fac odata viremia acuma (dupa trei luni). Sa vedem ce spune doctorul, daca in germania se face din trei in trei luni, cum am citit la cei cu HVC.

Nu-ti fie frica de excizia alunitei. Iti face anestezie locala? Atuncea nu simtzi nimic. Eu mi-am scos citeva si unele mi le-am ars, nu au fost cancerigene. Sa vezi ca asa va fi si la tine, fara complicatii si cu rezultate bune!!!!!

Pe curind Juliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hallo sky,

mersi mult pentru raspuns. Am trimis un e-mail si am intrebat daca se livreaza livecom si in strainatate. Eu am de gind sa mai fac odata viremia acuma (dupa trei luni). Sa vedem ce spune doctorul, daca in germania se face din trei in trei luni, cum am citit la cei cu HVC.

Nu-ti fie frica de excizia alunitei. Iti face anestezie locala? Atuncea nu simtzi nimic. Eu mi-am scos citeva si unele mi le-am ars, nu au fost cancerigene. Sa vezi ca asa va fi si la tine, fara complicatii si cu rezultate bune!!!!!

Pe curind Juliana

salutare, nu stiu daca vb despre acelasi lucru dar eu iau Livecom de vreo 3 luni de cand am aflat de hepatita asta, e un produs indian cred din plante si se gaseste la orice magazin de produse naturiste, mai exact eu il iau din magazinul Obor, pe partea cu piata Obor, e un magazin Plafar la et 1, vanzatoarea spune ca e mai bun decat Liv 52....deci nu e greu de gasit, asta daca e acelasi lucru, sanatate

ps: e acelasi lucru si e 200 de mii cutia

Editat de mihu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×