Salt la continut

Fotografie
- - - - -

poate cineva sa foloseasca ip-ul accesand-ul dintr-o alta locatie?

• Te rog sa te conectezi pentru a raspunde
20 replici la acest subiect

#11 Birdiewatcher

Birdiewatcher

Don't panic, it's mostly harmless.

• Silver Member
  • StricaStricaStricaStricaStricaStrica
  • 4679 mesaje

Scris 10 June 2010 - 01:13 PM

Probabil din datele din headers. (iti zice ori domeniul, ori ip-ul)

Da.Corect.

Si eu am avut internet la rds si ip-ul era dinamic.
Pentru conectare foloseam un user si password.
  • 0

#12 nightwish

nightwish

Orhidee

• Silver Member
  • 10016 mesaje

Scris 10 June 2010 - 01:20 PM

Asta-i la fibra (cont si parola). La cable nu aveam asa ceva.
Depinde foarte mult ce abonament are cel care gestioneaza reteaua. Posibil sa fie cu ip fix. :lol2:
Chiar si cu ip dinamic, tot se poate afla cine este proprietarul abonamentului.

Ar putea sa mearga sa vorbeasca cu adminul de retea (de acasa) si poate cu cel de la servici (asta poate oferi mai multe detalii).. dar cum deja au dat-o afara.. e putin cam inutil.
  • 0

#13 madalina _

madalina _

Crin

• Advanced Member
  • StricaStricaStricaStricaStrica
  • 628 mesaje

Scris 12 June 2010 - 09:39 PM

va rog ,daca stiti sa-mi spuneti daca este posibil sa se trimita un mesaj(mail)astfel incat sa para ca a fost trimis de la o anumita adresa. eu sunt pusa in fata faptului implinit, sunt acuzata ca am trimis un mail in conditiile in care nu am facut asta, si totusi cercetarile care s-au facut arata ca s-a trimis de la mine de acasa. este posibil asa ceva?

Ma confrunt cu o problema asemanatoare si as vrea sa intreb pe cei care cunosc : Daca cineva face "Remote Desktop Connection" pe un calculator si trimite un e-mail, IP-ul din header este cel al calculatorului pe care a facut Remote?
multumesc!
  • 0

#14 Mr.Pervy McPervert

Mr.Pervy McPervert

Hippopotamus killer.

• Super Moderator
  • 7018 mesaje

Scris 14 June 2010 - 06:18 AM

Ma confrunt cu o problema asemanatoare si as vrea sa intreb pe cei care cunosc : Daca cineva face "Remote Desktop Connection" pe un calculator si trimite un e-mail, IP-ul din header este cel al calculatorului pe care a facut Remote?
multumesc!

Nu , nu este.
Si probabilitatea ca cineva sa faca asa ceva, este extrem de scazuta.
Pentru ca observi doar ca tasteaza cineva in locul tau.

Aceast mesaj a fost editat de Pharrell24: 14 June 2010 - 06:57 AM

• 0

#15 madalina _

madalina _

Crin

• Advanced Member
  • 628 mesaje

Scris 14 June 2010 - 07:56 AM

Multumesc pentru raspuns, dar cred ca nu m-am facut inteleasa.
Remote Desktop din cate stiu eu, iti permite sa te conectezi de la distanta pe o alta masina si sa folosesti "resursele" acelei masini. Deci nu e vorba de tastat in locul meu, ci de a folosi calculatorul meu,in acelasi timp cu mine, logandu-se cu un alt user.

Aceast mesaj a fost editat de madalina _: 14 June 2010 - 08:00 AM

• 0

#16 Paul Brahtl

Paul Brahtl

Orhidee

• Gold Member
  • 2629 mesaje

Scris 14 June 2010 - 09:23 AM

Multumesc pentru raspuns, dar cred ca nu m-am facut inteleasa.
Remote Desktop din cate stiu eu, iti permite sa te conectezi de la distanta pe o alta masina si sa folosesti "resursele" acelei masini. Deci nu e vorba de tastat in locul meu, ci de a folosi calculatorul meu,in acelasi timp cu mine, logandu-se cu un alt user.

La Win XP, in momentul in care se conecteaza cineva cu remote desktop conection, userul tau devine inactiv (echivalent cu logout), asa ca in paralel cu tine nu il poate folosi decat daca ti-a instalat ceva "ajutator".
  • 0

#17 madalina _

madalina _

Crin

• Advanced Member
  • 628 mesaje

Scris 14 June 2010 - 10:05 AM

La Win XP, in momentul in care se conecteaza cineva cu remote desktop conection, userul tau devine inactiv (echivalent cu logout), asa ca in paralel cu tine nu il poate folosi decat daca ti-a instalat ceva "ajutator".

multumesc .... dar daca se conecteaza cu un alt user? eu am 3 useri configurati, 2 sunt administratori iar cel de-al treilea are drepturi limitate.
  • 0

#18 Paul Brahtl

Paul Brahtl

Orhidee

• Gold Member
  • 2629 mesaje

Scris 15 June 2010 - 09:39 AM

multumesc .... dar daca se conecteaza cu un alt user? eu am 3 useri configurati, 2 sunt administratori iar cel de-al treilea are drepturi limitate.

Te deconecteaza in momentul initierii sesiunii Remote, nu conteaza cu ce user se conecteaza el. Desktopul de lucru al conexiunii remote este cel al utilizatorului courent (ca la VNC), nu un desktop de conexiune, ca la sesiunile de pe Windows server X.
  • 0

#19 madalina _

madalina _

Crin

• Advanced Member
  • 628 mesaje

Scris 15 June 2010 - 10:13 AM

Te deconecteaza in momentul initierii sesiunii Remote, nu conteaza cu ce user se conecteaza el. Desktopul de lucru al conexiunii remote este cel al utilizatorului courent (ca la VNC), nu un desktop de conexiune, ca la sesiunile de pe Windows server X.

Da Paul, ai dreptate, asa este .... tocmai am testat Remote Desktop pe un Windows XP si Remote Desktop Connection pe Windows Server 2003. Este asa cum spui tu.
Ramane sa testez si ce IP se vede din afara, cel al calculatorului propriu sau cel al calculatorului pe care ai facut Remote, ca de fapt asta era tema topicului ...

Aceast mesaj a fost editat de madalina _: 15 June 2010 - 10:21 AM

• 0

#20 Paul Brahtl

Paul Brahtl

Orhidee

• Gold Member
  • 2629 mesaje

Scris 16 June 2010 - 12:14 PM

Da Paul, ai dreptate, asa este .... tocmai am testat Remote Desktop pe un Windows XP si Remote Desktop Connection pe Windows Server 2003. Este asa cum spui tu.
Ramane sa testez si ce IP se vede din afara, cel al calculatorului propriu sau cel al calculatorului pe care ai facut Remote, ca de fapt asta era tema topicului ...

IP de la remote.
  • 0