Sari la conținut
Forum Roportal
Anutat

poate cineva sa foloseasca ip-ul accesand-ul dintr-o alta locatie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

va rog ,daca stiti sa-mi spuneti daca este posibil sa se trimita un mesaj(mail)astfel incat sa para ca a fost trimis de la o anumita adresa. eu sunt pusa in fata faptului implinit, sunt acuzata ca am trimis un mail in conditiile in care nu am facut asta, si totusi cercetarile care s-au facut arata ca s-a trimis de la mine de acasa. este posibil asa ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este posibil.

Esti intr-o retea de cartier?

Ai ip static?

Ai accesat vreun mail, care la un moment dat iti cerea sa folosesti parola ta pentru autentificare?

Chiar si un mail de la "yahoo" , ceva ge genul "your e-mail account has been suspended"?

Sau ai executat programe primite de la o persoana de bine, care de fapt nu se "deschideau"?

Editat de Pharrell24

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este posibil.

Esti intr-o retea de cartier?

Ai ip static?

Ai accesat vreun mail, care la un moment dat iti cerea sa folosesti parola ta pentru autentificare?

Chiar si un mail de la "yahoo" , ceva ge genul "your e-mail account has been suspended"?

Sau ai executat programe primite de la o persoana de bine, care de fapt nu se "deschideau"?

 

sunt intr-o retea rds, sincera sa fiu nu ma pricep sa spun ce fel de ip am, nu cunosc nimic in legatura cu aceasta, stiu doar ca se spune ca eu am trimis mailul de pe pc-ul meu, cum vine asta ? eu nu am facut asa ceva. Totul ma incrimineaza, a fost trimis la o ora cand eu ar fi trebuit sa fiu acasa nu la serv, deci nu ma pot justifica nici in felul asta, la mine in casa nu intra nimeni si totusi de la mine s-a trimis.Trebuie sa gasesc o explicatie la toata nebunia asta pentru ca mi-am pierdut locul de munca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De obicei daca ai firewall-ul activat sau un antivirus bun e greu sa-ti intre cineva in calculatorul tau.

 

Cine spune ca ai trimis mailul de pe pc-ul tau?

Cei de la munca stiu ce IP ai tu acasa? Cum ti-au demonstrat acest lucru?

 

Eu cred ca e doar un motiv sa te dea afara si sa aduca pe altcineva in locul tau, o cunostinta.

Editat de amicul_tau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt intr-o retea rds, sincera sa fiu nu ma pricep sa spun ce fel de ip am, nu cunosc nimic in legatura cu aceasta, stiu doar ca se spune ca eu am trimis mailul de pe pc-ul meu, cum vine asta ? eu nu am facut asa ceva. Totul ma incrimineaza, a fost trimis la o ora cand eu ar fi trebuit sa fiu acasa nu la serv, deci nu ma pot justifica nici in felul asta, la mine in casa nu intra nimeni si totusi de la mine s-a trimis.Trebuie sa gasesc o explicatie la toata nebunia asta pentru ca mi-am pierdut locul de munca.

Cine spune asta?

Da mai multe detalii.

Probabil ai ip static (care nu se schimba).

Cineva are parola ta de messenger, dar asta nu prea explica acelasi ip.

Poate poti detalia problema.

 

Cine spune ca ai trimis mailul de pe pc-ul tau?

Cei de la munca stiu ce IP ai tu acasa? Cum ti-au demonstrat acest lucru?

 

Eu cred ca e doar un motiv sa te dea afara si sa aduca pe altcineva in locul tau, o cunostinta.

Corect.Tu te referi la firewall de la Windows amicule?Daca da, gresesti.

Editat de Pharrell24

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cine spune asta?

Da mai multe detalii.

Probabil ai ip static (care nu se schimba).

Cineva are parola ta de messenger, dar asta nu prea explica acelasi ip.

Poate poti detalia problema.

 

 

Corect.Tu te referi la firewall de la Windows amicule?Daca da, gresesti.

 

am ip dinamic din cate mi s-a spus si pe pc am instalat w vista. Luminati-ma ca nu mai inteleg nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am ip dinamic din cate mi s-a spus si pe pc am instalat w vista. Luminati-ma ca nu mai inteleg nimic.

Cum au verificat ei ca mailul a fost trimis de pe pc-ul tau?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum au verificat ei ca mailul a fost trimis de pe pc-ul tau?

 

nu stiu sa spun asta dar mi-au arat ca destinatarul in momentul cand primeste un mail poate verifica de unde s-a trimis.

si de aici o intreaga poveste, cert este ca spun ca de la mine de acasa. probabil in legatura cu un operator de retea care a furnizat informati despre locatia ip. nu stiu, e o nebunie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×