Sari la conținut
Forum Roportal
Neagu Silviu

Spionajul electronic telefonic

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Spionajul electronic telefonic...o tema foarte controversata, ca o sabie cu 3 taisuri .

Aici vin cu mentiunea ca nu detin vre-un program / soft de acest gen , doar pur si simplu intreb normalitatea punerii legi in aplicare , in acest drept. Incep cu un mic istoric despre genul asta de spionaj .

Foarte multi vedem la TV , citim in presa si audim la radio despre acele convorbiri telefonice inregistrate de catre un anumit organ guvernamental sau indreptatit, in vederea aducerii de probe contra unor infractori ...etc . Mai acum cateva zile o mare zarva o face o tema a stirilor , arestarea unor indivizi care foloseau un soft cu care sa intercepta / inregistra anumite convorbiri al unui anumit numar de telefon dorit , prin instalarea unui soft de genul SPY . Ca il foloseau diferiti insi pentru ascultarea convorbirilor sotiilor , in cazul banuiri de infidelitate , ca il foloseau altii in alte scopuri diferite .... nu cred ca acest lucru face parte din clasa infractiunilor de gen SPIONAJ . Hm.... SPIONAJ , totusi un cuvant foarte greu si cu o greutare si o responsabilitate enorma . Dar atata timp cat acest SPY nu este folosit in anumite actiuni in care e "atacata" siguranta nationala nu cred ca un tip care isi banuieste sotia de infidelitate si ii asculta convorbirile , se poate numi SPION .

Mai mult , daca sunteti un pic atenti , gestul de urmarire a convorbirilor la telefonul mobil a sotiei este egal cu acealasi lucru daca ai angaja un agent sa o urmareasca , tot spionaj e si urmarirea . Inafara de violarea intimitatii si a moralului persoanei pusa sub acest spionaj , nu se incalca nici o alta lege , mai ca aceste softuri sunt vandute in magazine , cu factura .... deci sunt declarate , stiute de oficialitati si organele in domeniu . Suna a chestia aia " Detectoarele de radar se vand in magazine , dar legea ti le interzice sa le folosesti ! " ...adica legea le da voie sa fie comercializate liber pe piata , dar tot legea nu-ti da voie sa-l folosesti . Asta e PARADOXUL legislativului din Romania 8) . Revenim la spionarea convorbirilor telefonice , daca legea i-l lasa pe piata ? cum poate acuza o persoana de folosinta ? tinand cont ca e un soft dedicat acestul lucru si nu poate face altceva , cum ar fi cartofi prajiti . La o emisiune de stiri dadea cazul ca a fost arestat o retea de n.. persoane care foloseau si distribuiau acest soft . Domniile voastre , pot sa va adresez o intrebare ?

Daca eu interceptez convorbirile sotiiei mele ? ce lege incalc ? inafara ca pot si dat in judecata de sotie pentru violare de intimitate si alte motive personale . In speta , scarile tribunalului ca fiind in boxa acuzatilor ajung doar daca unul dintre urmariti depune o plangere la politie , atat ..... nu ca legea imi interzice mie sa interceptez convorbirile sotiei . Voi ce parere aveti ????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce lege il lasa pe piata?
Daca tu asculti telefonul sotiei tale, nu incalci nici o lege in viziunea ta.
Doar daca te denunta si da in judecata nu?
Tin sa te anunt ca si daca ii accesezi adresa de mail , fara acordul ei, esti pasibil de pedeapsa.
Ca raspuns la topic, DA, este foarte ilegal "spionajul electronic" .
Legea iti interzice sa interceptezi orice convorbire, ca nu esti de la doi si un sfert.
De unde aberatiile astea?

 

Mai mult , daca sunteti un pic atenti , gestul de urmarire a convorbirilor la telefonul mobil a sotiei este egal cu acealasi lucru daca ai angaja un agent sa o urmareasca , tot spionaj e si urmarirea

Faci o confuzie foarte mare.
E urmarita , fotografiata, filmata, "PE SPATIU PUBLIC".
Nu este egal cu acelasi lucru, chiar deloc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ... insa este legal persoanelor legale!!! money talks ...

 

Ce interesant ca sotia este aproape proprietate personala al sotului si totusi a devenit asa de negociabila!!!

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce lege il lasa pe piata?

Daca tu asculti telefonul sotiei tale, nu incalci nici o lege in viziunea ta.

Doar daca te denunta, si da in judecata nu?

Tin sa te anunt ca si daca ii accesezi adresa de mail , fara acordul ei, esti pasibil de pedeapsa.

Ca raspuns la topic, DA, este foarte ilegal "spionajul electronic" .

Legea iti interzice sa interceptezi orice convorbire, ca nu esti de la doi si un sfert.

De unde aberatiile astea?

 

 

Faci o confuzie foarte mare.

E urmarita , fotografiata, filmata, "PE SPATIU PUBLIC".

Nu este egal cu acelasi lucru, chiar deloc.

 

Pharrell24 , inainte de a incepe acest topic , m-am documentat un pic despre legile in vigoare , asta partea 1 . In care eu tin sa cred ca tu vorbesti doar din banuite sau informatii media.

Ai intrebat tu "Ce lege il lasa pe piata? " .... sa constat ca doar scrii de dragul de a"consuma" tastatura.... banuiesc ca iar nu stiai ca un astfel de produs se vindea pe piata ...ATENTIE - CU FACTURA ( deci se platea impozit ) sau banuiesc ca nu stii ce inseamna un lucru care intra in legalitatea de vanzare cu impozite si TVA ...nu prea stii ce inseamna , apropo nu e ca la supermarket , tu scoti banii din portofel si i-ti da bonul .... un produs de orice natura care intra pe piata legala si se plateste impozite pe profit , tva si toate necesare sa fie vandut cu bon si factura se considera o marfa legala , fiind atestata si cu un certificat de garantie , omologare ...etc ( dar deja te bag in ceata ) CONTINUAM ..las-o asa nu te chinui sa intelegi mai multe ca te depaseste GARANTAT

Ai mai spus "Doar daca te denunta, si da in judecata nu? " ...macar citeste tot ce am spus in prima faza .... : Ridic scarile tribunalului in boxa acuzatilor doar daca "urmaritul" depuna o plangere , precum ca urmaritul ii violeaza intimitatea...etc . Dar nici decum nu ataca vre-o prevedere de lege sau articol de lege cu privire la Siguranta nationala , care in definitiv in asta se reflecta cuvantul SPIONAJ . Sau tu " Nu capisi bene limba romanesca ?" cum spun unii dupa 4 luni de locuit in Italia .

Urmatoarea chestie a ta : " Tin sa te anunt ca si daca ii accesezi adresa de mail , fara acordul ei, esti pasibil de pedeapsa. " serios ? ma faci sa rad . Hai s-o desfacem in partea cea mai concreta , si uite asa sta problema asta : Cine stie ca un alt utilizitaor foloseste aceeasi adresa de Email ? Atat timp ca tu nu stergi sau modifici nimic in acel Email ? Da este adevarat ca se poate vedea doar ca a fost deschis de x ori in acea zi si la orele respective . Dar asta numai Adminii de servere pot vedea ... fapt pentru care tu nici nu stii si nici nu ai cum sa aflii de cate ori ti-a fost deschis Emailul . Asta alt punc pentru tine care sigur te depaseste in cunoastere .

Ferm tu spui " Ca raspuns la topic, DA, este foarte ilegal "spionajul electronic" .

Legea iti interzice sa interceptezi orice convorbire, ca nu esti de la doi si un sfert.

De unde aberatiile astea?

Ce-mi plac oamenii de genul tau...sunteti ca palamtarii ... vorbiti de dragu de a consuma cuvinte , fara sa stiti ca pentru oxigenul pe care i-l consumi cand deschizi gura cu aceste cuvinte , niste organisme lucreaza sa-ti produca acest oxigen , care tu consumatorule....i-l consumi degeaba - fara ceva folos !

Acum i-mi cer scuze ca mi-am permis sa te "tu-tuiesc ", sper sa nu ma dai in judecata :) si toate raspunsurile mele nu le lua ca un atac ..... macar documenteazate inainte . Si ca tot veni vorba ....De exemplul cu Detectorul de radar , ce poti sa-mi spui ? E pe piata , dar e interzis .... 8) Asta fiind un caz identic cu cel al produselor SPY . Apropo , daca nu stii de unde sa le iei , spune-mi si iti dau link cu societati care ti-l poate vinde cu factura ,bon , certificat de conformitate ...TOT LEGAL . :) O zi buna iti doresc in continuare si ....spor la rasfoit legile :rot:

 

Probabil ... insa este legal persoanelor legale!!! money talks ...

 

Ce interesant ca sotia este aproape proprietate personala al sotului si totusi a devenit asa de negociabila!!!

'The Unknown' ...aici nu e vorba de "money talks " ...sau poate ca da , sub alta forma ...telefonul costa si vorbesti pe bani , asta ca niste raspunsuri la " money talk " . Urmareste si tu un caz de genul din TV , ziare , radio , internet ...etc , ca sa constati ca acei utilizitatori au fost arestati fara acuzatii fondate in baza prevederilor legale . Mai ca in contra atac , statul prin organele abilitate in drept de a depista si care au in atentie astfel de softuri , e pus sub aceasi sabie .... si vin cu intrebarea : De ce statul i-mi asculta mie telefonul si ma "spioneaza" pe mine ca eu la randul meu ascult convorbirile sotiei ? de exemplu . Nu cumva intra la aceasi categorie ? in acelasi segment de acuzare ? Un raspuns subtil si parsiv vine de la autoritati ceva de genul : E interzis cu desavarsire si se pedepseste cu inchisoare pe perioada de ....ani , utilizatorilor de produse / materiale de calasa SPY pe teritoriul Romaniei , care fac urmatoarele cauze : ...si aici incepe sa-ti insire numeroase cauze rele ( care se si repeta la un moment dat , dar sub alta forma de textuatie ), dupa ce te chinui vre-o 2 -3 zile sa intelegi toate cauzele negative din toate legile in vigoare ? constati urmatoarele : ca de fapt tot ce Ataca / Spioneaza in defavoarea idustriei , stiintei , economiei ...etc romanesti se pedepsaste cu ..... . Adica tot ce e legat de interes national . La paragrafele legate cu acuzatiile catre persoanele fizice , se prezinta niste explicatii care te duc in nori ...adica non-sens . Bla bla bla...foarte mult , ba chiar constati ca daca ai deschis un simplu telefon ( doar dai Power sau ON ) deja esti halit .

Cum spuneam .... Paradoxul legislativ din Romania , te pune in fata judecatii si devii infractor dupa placul legilor . In definitiv tu persoana respectabila si corecta , doar te duci si cumperi acel produs SPY si pentru simplul fapt ca iti banuiesti copilul ca a cam luato pe o cale "nu prea buna" si ca parinte grijuliu vrei sa aflii cu cine vorbeste , anturajul , se drogheaza , comite infractiuni ...etc - ca sa ajungi tu acel infractor ! Si sa strigi de bucurie " Asta e Romania , tara lui Papura Voda... unde si daca respiri poti deveni infractor ! " :o:

Editat de Neagu Silviu
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai vorbit mult si prost si plus de asta esti oarecum agramat.
Mai prietene, cum sa-ti explic eu ca nu cumva sa jignesc inteligenta sclipitoare de care dai dovada...."produsul" era vandut pe un site, de catre un dobitoc ce considera ca nu face nimic ilegal (de aia e arestat acum).
Cat despre utilizat mailul si vazut cine, cum , de unde a deschis pagina, iti spun sigur, ca tu esti depasit si inca foarte tare.
Aberezi inutil, dar eu sunt baiat bun si iti mai spun inca o data raspicat, ESTE ILEGAL (capisci?)
Detectorul de radar, amicule din grota, nu este interzis,nu la noi, este interzis orice dispozitiv care bruiaza radarul (observi diferenta?)

P.S. Pana si semnatura e scrisa incorect, dar o persoana cu creierul plat, nu are cum sa sesizeze.
Vigilenta gogule, atat iti cer!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este ilegal sa interceptezi orice forma de comunicare care nu-ti este adresata. Legea nu face distinctie intre caile de comunicare.

In proiectul noului Cod Penal (ala care se discuta de vre-o 10 ani) s-a incriminat si fabricarea de dispozitive destinate interceptarilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×