Sari la conținut
Forum Roportal
VictorN

Felul meu de a fi este dat de destin?!

Postări Recomandate

Sal!

Daca felul meu de a fi este dat de destin, nu inseamna ca Dumnezeu se baga in liberul arbitru?!

Adica El cam stie ce vom face fiecare pe Pamant inainte ca noi sa luam deciziile?!

De exemplu eu nu ma pot abtine sa nu ajut persoanele care imi cer ajutorul in majoritatea situatiilor, chiar si cand sunt foarte ocupat.

Este asta in destin de nu reusesc sa ma opun?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca din cate am observat si citit Dumnezeu e cel ce a facut destinul,si totul este deja scris indiferent cat de des te razgandesti toate consecintele sunt luate in calcul!cum ar fi ca nu il poti surprinde cu nimic!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai unii zic ca in functie de deciziile luate noi vom avansa sau nu spiritual.

Deci Dumnezeu stie toate deciziile posibile si urmarile lor, dar nu stie ce decizii vom lua din infinitatea de decizii posibile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai unii zic ca in functie de deciziile luate noi vom avansa sau nu spiritual.

Deci Dumnezeu stie toate deciziile posibile si urmarile lor, dar nu stie ce decizii vom lua din infinitatea de decizii posibile.

chiar daca nu stie ce decizie luam,si cred ca in asta consta liberul albitru, stie ce urmari ar avea decizia noastra!el ne ofera calea spre a cunoaste atat binele cat si raul,decizia in partea cui ne indreptam ne apartine!

 

Destinul se modifica in functie de ce facem incontinuu. Si este fix in fiecare moment.

intrebarea e cine il modifica ,noi?...as avea dubii!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi sa nu ne putem influenta destinul...cum justificati atunci sinuciderile?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ar fi sa nu ne putem influenta destinul...cum justificati atunci sinuciderile?

alegerea raului..momentul in care Dumnezeu lasa loc liberului arbitru!toate se intampla cu un rost!

crede cineva in reincarnare?

Editat de Eagerness

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
alegerea raului..momentul in care Dumnezeu lasa loc liberului arbitru!toate se intampla cu un rost!

crede cineva in reincarnare?

 

 

Pai da, dar vezi tu..cei care cred in destin spun ca totul e deja scris si ca indiferent ce alegeri am face tot unde ne e scris ajungem. Nu mai ramane loc de liberul arbitru...

 

 

Acum depinde, subiectul asta se poate discuta din numeroase puncte de vedere. Al religiei, al filozofiei, al stiintei.. fiecare va avea un raspuns diferit.

Vad ca topicul e la astrologie, un domeniu pe care nu prea il stapanesc asa ca, daca exista si o adordare din punctul asta de vedere, imi cer scuze dar nu o cunosc.

 

Rar cred in lucrurile pe care nu le vad cu ochii mei... nu prea mi-am pus problema pana acum, dar nu, nu cred in reincarnare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred in reincarnare.

Eu daca as fi apropiat de nivelul de evolutie al lui Dumnezeu, daca asta se poate cuantifica pe o scara, nu as da doar 1 sansa oamenilor sa faca lucrurile bune, le-as da extrem de multe sanse si cum exista scara binelui trebuie sa existe si una a raului, ma gandesc la cei care ucid si nu simt regrete nici dupa zeci de ani, aceia cred dupa ce mor au sanse sa ajunga demoni sau draci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×