Sari la conținut
Forum Roportal
Nicutu

Am nevoie de niste sfaturi..

Postări Recomandate

Hmm. cum sa incep ma numesc Nicu si am 16 ani.Problema pe care consider ca o am eu este aceea ca nu sunt foarte sociabil si nu prea stiu sa fac fata confruntarilor.De exemplu am un coleg de clasa care mai mereu ma face"nepotel" iar eu nestiind ce sa-i raspund ii raspund si tu esti un "nepot" desi fac asta doar din razbunare si nu ma multumeste.

As vrea un sfat despre ce as putea sa-i raspund adica am incercat diferite metode cum ar fi "Auzi ia mai dute cu gesturile tale de 2 lei: dar el parca e "batut in cap"si nu ma lasa in pace.Am ajuns la concluzia ca nu poti avea succes daca nu stii sa te bati.Nu sunt eu foarte bataus si de obicei evit conflictele dar colegul asta al meu ma calca pe nervi si sunt constient ca daca voi incerca sa ma bat cu el o voi incasa dar...nu stiu :|

Mai am o problema in legatura cu prietenii cum as putea sa cunosc persoane noi? prin ce mijloace si ce subiecte as putea discuta cu ele? Ma refer la faptul ca nu prea stiu ce sa zic si conversatia se opreste dupa cateva replici.Si de exemplu daca am prieteni ce activitati as putea sa am cu prietenii? Am multi in lista de messenger cu care am vorbit la inceput cum ar fi:buna;ce faci?; de unde esti?; cati ani ai ? si conversatiile se cam opreau aici deoarece nu mai stiam ce sa zic... Am multe in minte acum dar nu stiu cum sa pun totul pe hartie oricum daca m-ati putea ajuta cu niste sfaturi v-as fi recunoscator

P.S:Scuzati daca am gresit in legatura cu limbajul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ar trebui sa faci putina psihoterapie ca sa "cresti" mare, din Nicutu sa devii Nicu apoi Nicolae. Atunci ai avea ce sa discuti, chiar foarte multe. Dar asa, Nicutu la 16 ani, ce ai putea sa discuti adecvat varstei? Despre colectia de masinute nu mai merge, asta e sigur.

Editat de Oneiros

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Ca sa nu te mai lasi calcat in picioare (de tipul care-ti zice nepotel si altii ca el ce vor veni in viata) trebuie sa faci un sport de combat (nu culturism, care e pasiv), ci unul de confruntare directa: box, judo, karate, etc. Ai mai putea face o psihoterapie, dar nu te vad facand asta, la varsta ta nu esti genul, nu vei face nimic. Sportul de lupta te va face barbat, sigur pe tine.

 

2. Daca vrei subiecte de discutie, ajunge sa citesti in fiecare zi ziarele romanesti. De pilda intri pe http://www.e-ziare.ro/, iti alegi ziarele interesante. Iti faci un cont pe un feeder ca Netvibes sau Google Reader, te abonezi la ziarele preferate, apoi citesti zilnic. Un site bun e www.descopera.ro.

Daca ai vrea mai mult, ai putea citi de la biblioteca anumite carti de informatie generala, stiu bibliotecarele care sunt alea, genul de istorii de cultura generala de la editura Lider. Dar iarasi nu te vad facand asta. Asa ca cititul ziarelor pe net ramane cea mai buna solutie pentru tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hmm. P.S:Scuzati daca am gresit in legatura cu limbajul

 

 

Aici ai mari probleme!!! pai ... ai de citit extrem de mult ca sa te simti mai presus de prietenii tai, copiii inca!!!

Parca esti in vacanta de vara si e momentul sa pui mana pe lecturile suplimentare dar nu numai, tot ce-ti pica in mana citesti!!! ca o regula la joc ca sa-ti dezvolti orizontul.

Numai asa o sa te simti ca "ai crescut" si te-ai ridicat deasupra colegilor care au ramas la un nivel de copil imatur.

 

Trebuie sa ai un caracter personal, sa devii un gentlemen deci te cheama Nicolae, fara diminutive si porecle sau nume de animal dragals care cum vrea, le opresti imediat si insisti asupra cum sa fi chemat.

 

E bine sa mai lucrezi si pe "limba materna" sa-l mai perfectionezi ca te va ajuta mai incolo in viata!!!

 

Si daca mai ai nevoie de suport, nu ezita sa ne cauti!!!

 

 

O vara placuta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×