Sari la conținut
Forum Roportal
misu183

Vinzari actiuni sau dividente?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Este vorba de niste actiuni din cupoane preschimbate la fostul FPP2 Moldova (pe vremea lui Stolojan) actulmente SIF Moldova.

Actiunile sunt de la Antibiotice Iasi SA.

Nu stiu cita importanta are ca v-am dat numele societatii dar am zis sa dau datele complete.

 

Intrebarile mele sunt:

1) Cum pot afla daca sunt de luat dividente pe actiunile respective pt ca din articole din ziar zice ca firma a avut profit si de ani de zile nu s-a primit nici un shfantz?

2) Daca vreau sa le vind am inteles ca le pot da la o firma de brokeraj oprindu-mi-se comisionul aferent la vinzare. Acu' habar n-am la care sa ma duc. Stiti cumva una?

 

Multumesc anticipat! :cheers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este vorba de niste actiuni din cupoane preschimbate la fostul FPP2 Moldova (pe vremea lui Stolojan) actulmente SIF Moldova.

Actiunile sunt de la Antibiotice Iasi SA.

Nu stiu cita importanta are ca v-am dat numele societatii dar am zis sa dau datele complete.

 

Intrebarile mele sunt:

1) Cum pot afla daca sunt de luat dividente pe actiunile respective pt ca din articole din ziar zice ca firma a avut profit si de ani de zile nu s-a primit nici un shfantz?

2) Daca vreau sa le vind am inteles ca le pot da la o firma de brokeraj oprindu-mi-se comisionul aferent la vinzare. Acu' habar n-am la care sa ma duc. Stiti cumva una?

 

Multumesc anticipat! ;)

 

Eu am actiuni la "International Sinaia" si ei au profit, iar cand am sunat Consiliul de administratie raspunsul lor a fost ca nu se dau dividente deoarece profitul ese reinvestit :party: .

In legatura cu vanzarea actiunilor pot sa-ti spun ca am fost la o firma de brokeraj care mi-a spus ca nu pot sa vand pana nu obtin un extras de validare :cheers: de la"Regisco SA" Bucuresti. Acolo se plateste o taxa (pana intr-o 100.000 de lei vechi). Dupa ce obtii acel extras te poti adresa oricarei firme de brokeraj ( urmaresti totusi care sunt comisioanele pe care la percep) pentru vanzarea actiunilor. Iti doresc succes, eu am renuntat, mi se pare prea multa birocratie pentru un drept care mi se cuvine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vaai eu am ramas cu niste actiuni din acelea la purtator(cupoane)cum se zicea inainte prin 97' le-am gasit printr-un sertar sunt de la fostul fpp oltenia actualul sif oltenia.bun,am sunat la agentia de brokeraj din craiova si mi s-a spus ca este prea tarziu ca fpp a disparut si trebuiau concesionate sau asa ceva atunci cand s-a facut transferu.asa ca......am ramas doar cu niste hartii.........asta daca nu stie cineva altceva.si mai am si actiuni la dacia pitesti :ill: numai ca....surpriza nu se tranzactioneaza(cel putin nu deocamdata) are cineva ide care va fi trendul pentru actiunile de la dacia si cand se vor lista la bursa?

ms frumos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vaai eu am ramas cu niste actiuni din acelea la purtator(cupoane)cum se zicea inainte prin 97' le-am gasit printr-un sertar sunt de la fostul fpp oltenia actualul sif oltenia.bun,am sunat la agentia de brokeraj din craiova si mi s-a spus ca este prea tarziu ca fpp a disparut si trebuiau concesionate sau asa ceva atunci cand s-a facut transferu.asa ca......am ramas doar cu niste hartii.........asta daca nu stie cineva altceva.si mai am si actiuni la dacia pitesti :crazy: numai ca....surpriza nu se tranzactioneaza(cel putin nu deocamdata) are cineva ide care va fi trendul pentru actiunile de la dacia si cand se vor lista la bursa?

ms frumos

Ti le cumpar eu pe cele de la dacia...daca te intereseaza da un mail la lexick@tnet.ro ....si pe cele de la fpp oltenia ....zi preturile ....thx ciao :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

SALUT,

 

AM SI EU NISTE ACTIUNI LA "INJTERNATIONAL SINAIA", SI DE CAND LE AM, NU AM PRIMIT UN BAN DIN DIVIDENDE...

 

STIE CAREVA UNDE TREBUIE SA SUN SAU CUI SA MA ADRESEZ PENTRU INFORMATII?

 

 

EMAIL: bogdancozminca@gmail.com

 

 

multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

actiunile mele sunt la balneoclimaterica sovata, sora mea primeste dividente in fiecare an de la banat crisana, insa mie mi-au trimis o scrisoare prin care ma invitau sa petrec, extasejur, 7 zile la ei in schimbul actiunilor..., normal ca nu le-am raspuns. De atunci nu mai stiu nimic... Stie cineva unde m-as putea adresa ca sa stiu si eu cum sta treaba? Am aflat ca intre timp statiunea a fost cumparata de niste unguri...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toti cei care au actini din marea privatizare sa mearga la o agentie de brokeraj si cei de acolo va vor spune, daca se tranzactoineaza pe vreo bursa si care ar fi pretul aproximativ pe care il primiti. Oricum trebuie obligatoriu scos extras de la una din societatile care tin registrele actionarilor( sunt mai multe "regisco", "bvb" etc) bineinteles ca asta costa. Depinde cine e titularul si cat de multe schimbari a suferit societatea de atunci...

Dupa ce aveti dovada ca detineti actiunile, mergeti iar la societatea de brokeraj si gata. Daca aveti ghinion, costurile cu dovada actiunilor sunt mai mari decat puteti lua pe ele. Bineinteles ca difera comisioanele brokerilor:)

Sunt destul de putine societatile care ofera dividente, cu exceptia sifurilor, Antibiotice Iasi si poate mai sunt cateva, in rest se fac majorari de capital, daca societatea a avut profit mare si atunci an de an va creste nr de actiuni detinute sau daca nu e cine stie ce profit atunci suma ramane la dispozitia societatii si nu va alegeti cu nimic.

Eu am avut actiuni la sicomed, un an am primit dividente si dupa nimic, iar cand le-am vandut am descoperit ca in 10 ani mi s-au dublat nr de actiuni O:) si in plus, nu inteleg cum, am facut rost si de cateva actiuni la sifuri:)

Cam atat am avut de spus despre actiuni si dividente...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

devidendele nu au legatura cu profitul unei firme, desi din pacate asa s-a inteles de multi. cei mai multi ''patroni''fac cam asa: nu mai distribuie devidende invocand ca s-a reinvestit in firma tot, desigur cu acordul ad. actionarilor, sa nu uitati ca cei din prezidiul adunarii au diverse moduri de a-si recompensa intre ei ''fidelitatea''. deci la actionarii marunti...nimic. cele mai multe firme s-au tot transformat de-a lungul timpului si povestea actiunilor e doar teoretica. practic, hartii fara valoare. in cazul BCR nu se pot cumpara-vinde actiuni, o alta gaselnita. sa va dau un exemplu: sunt actionar majoritar la REX de exeplu, eu voi decide daca dau sau nu devidende, daca sunt rapace as zice nu si chipurile as reinvesti profitul. as mai putea infiinta o firma de profil care culmea ar castiga licitatia de investitie, de innoire a mijloacelor fixe, la preturi...apreciabile. ce-as realiza?

as lua din firma si as muta banii din buz stang in drept. adica tot eu. metoda e f. utilizata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×