Sari la conținut
Forum Roportal
Dragos.

Documente expirate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am o neclaritate.

X are buletin, pasaport expirate. Locuieste in Italia si este cetatean roman.Din cate stiu se poate intoarce in tara cu buletinul expirat dar v a primii o amenda.

Cineva stie daca este mai mare de 55 euro?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cetatenii romani aflati in strainatate pot depune cerere pentru eliberarea primului act de identitate impreuna cu documentele prevazute de lege la misiunile diplomatice sau la oficiile consulare ale Romaniei din statul respectiv.

In conformitate cu prevederile legale, cetatenii sunt obligati sa se prezinte,in termen de 15 zile de la implinirea varstei de 14 ani sau cu cel putin 15 zile inainte de expirarea valabilitatii actului de identitate detinut, la serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor la care sunt arondati cu domiciliul sau resedinta, pentru a solicita punerea in legalitate cu un act de identitate.

 

Nerespectarea acestor prevederi atrage raspunderea contraventionala, care se sanctioneaza cu amenda cuprinsa intre 40 lei (RON) si 80 lei (RON), fara a exista posibilitatea achitarii, in 48 de ore, a jumatate din minimul sumei prevazute

 

Plus taxa de timbru pentru eliberare...care e de vreo 4 lei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se plateste aceeasi amenda si la pierdere. 40 de lei am platit eu, pt pasaport, deci presupun ca la fel e si pt buletin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se plateste aceeasi amenda si la pierdere. 40 de lei am platit eu, pt pasaport, deci presupun ca la fel e si pt buletin.

 

Asa stiam si eu dar uite ca am fost saptamana trecuta, am zis ca l-am pierdut si mi-au cerut doar timbru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine mai stie.. Oricum, ideea era ca nu cred ca se ajunge la 80 de lei amenda, de obicei se aplica minimul. Daca e cazul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc foare mult pentru raspunsuri.

Ce este acest timbru?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc foare mult pentru raspunsuri.

Ce este acest timbru?

 

 

Se cumpara de la posta. Ceri timbru fiscal pentru buletin. Stiu ele de ce valoare sa iti dea. Eu de 4 lei am luat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Treaba e ca acum este in italia. Deci nu are cum sa cumpere un timbru dintr-o posta romaneasca.

Mai pe scurt la vama, cand se prezinta cu documentul expirat v-a fi amendat cu 40 lei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Treaba e ca acum este in italia. Deci nu are cum sa cumpere un timbru dintr-o posta romaneasca.

Mai pe scurt la vama, cand se prezinta cu documentul expirat v-a fi amendat cu 40 lei

 

 

Pai nu..la vama o sa ii zica sa se duca sa-si faca buletin. Politia da amenzile din cate stiu. Cum s-a spus si mai sus, uneori nici nu le dau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu-mi aduc aminte gresit, amenda se poate plati si in vama, iar daca nu ai bani romanesti, ti se face proces verbal, parca. Iar apoi trebuie sa mergi in orasul tau sa-ti achiti amenda.

Oricum, o sa afle la vama ce si cum, nu-i ia nimeni capul si amenda, daca se mai aplica, nu e exagerata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×