Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna ziua tuturor

 

va scriu din tarisoara draga unde totul se duce de rapa si viata e din ce in ce mai scumpa si nasoala, sunt masterand in anii terminali la o faculta de turism din tara si pe mine si pe o prietena de-a mea ne cam roade gandul sa ne inscriem la un program H2B pentru state pentru o perioada de 10 luni deorece am vrea sa muncim pentru o perioada de timp acolo sa vedem cum e viata americana si nu stim eventual sa ne hotaram daca am dori sa ramanem acolo pentru o perioada de timp mai indelungata.

am pus ochii pe o oferta de munca din Palm beach care presupune de a lucra la un resort pe postul de chelnari- chelnarita....intrebariile mele sunt insa.... ne-ar lua pe noi aceea companie oare dc nu am avea nici un fel de experienta pana acum in ale restaurantului? am dori sincer in domeniul turismului dar cu H2B la agentia respectiva nu am gasit si sincer e mai ieftin cu aceasta....

Se merita oare sa pleci departe de casa pentru 10 luni sau mai mult ca veazi cum se lucreaza si se traieste in state? e chiar asa o "viata" mai buna acolo sau e pur si simplu o iluzie si nu se deosebeste prea mult de romania? aaa si ink o intrebare.... daca vezi doamne fereste chiar ne place acolo si dupa cele 10 luni am vrea sa mai ramanem acolo...exista vreo posibilitate de prelungire a vizei LEGAL.... astfel incat daca voi dori sa ma intorc intr-o mica vacanta in tara dupa aceea sa ma pot intoarce linistit..sau trebuie sa ma intorc si sa sed 6 luni in tara pana voi avea iar dreptul sa merg in sua?? ca am inteles ca varianta cu a sta peste viza ilegal se cam pedepseste cu interdictia de a mai pune piciorul pe pamant american timp de 10 ani.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna intrebarea ta : de ce oare ar angaja un resort din Palm Beach,ospatari fara nici un fel de experienta in domeniu? :pardon: Chiar ca nu-mi dau seama ce i-ar motiva.Eventual la curatat ceapa prin bucatarie. Nu-mi inchipui ca ar lua vreun manager de hotel luxos a la Palm Beach,riscul ca tu sa versi farfuria cu ciorba in poalele clientului.In alta ordine de idei,au aia destui oameni de acolo care sa ocupe posturi din astea,de ce le-ar trebui altii din alte tari si fara experienta?

Viata poate fi amara,buna sau nemaipomenita.Depinde de multe chestii.Nu exista un sablon universal.Unora le place in state altora nu,unii traiesc bine altii nu,samd...dar de Romania te asigur ca se deosebeste mult.

La restul intrebarilor tehnice de viza,permise de munca din astea iti va raspunde Unknown probabil.Ea sta in US.

Editat de Intifada

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se merita oare ...

 

Cine are intrebari intrebatoare, nu se merita!!!

 

Eu in locul vostru as incerca sa vin cu viza de student pentru niste cursuri de specializare ca acolo se poate vede ceva din stilul de viata american, nu cand lucrezi intr-un restaurant si abia ai timp liber si n-ai masina sa mergi niciunde!!! deci habar n-ai unde ai lucrat ca nu vezi nimic din oras sau imprejurimi. Cand accepti aceasta oferta, nu esti privit ca un viitor supercalificat, ci un analfabet sau mai rau. Repet, ca in State cuvantul STUDENT nu se refera exclusiv la cei care frecventeaza invatamintul superior!!! ci la toti fericitii care sint intr-un program de orice natura de unde invata ceva!!!

Ca sa fiu si mai clara, de la primele ore de cresa si limitat la ala care a iesit din puscarie si este pus sa ia niste clase sa se re-incadreze intr-un program civil si sa-si castige existenta!!! sint numiti studenti, fara ghilimele. Toti romanii au marea palma primita cand americanii "analfabeti" le spune ca nu-mi pasa ce 3,14 ... matii esti, aici esti NIMENI si lucrezi dupa cum ai semnat contractul altfel direct pe aeroport si inapoi de unde te-ai ambarcat.

Pana te hoteresti, ai timp sa fredonezi: - Studentie ce frumosi sint anii tai ...

 

Viza o ai doar pe acel job si nu este flexibila la niciun fel de ajustare. Ca-ti place aici sau nu, nu este la latitudinea ta!!!

Nu tu hotaresti daca poti sa stai legal, doar ca-ti place locul, si nu e bine de experimentat cu asta ca pentru 5 minute mai tirziu iesit din State, romanii iti iau pasaportul!!!!! este o intelegere intre tari din pacate. Emigrarea nu este din pacate o selectie dupa diferite criterii de locuri pitoresti unde ti-ar conveni sa stai dupa imaginatiile tale!!! credeam ca sti daca ai atita educatie.

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca tu vrei de la America doar o viata mai buna din punct de vedere material, da, aici este locul! Dar nu te complica prea mult sa ajungi aici! Daca tot esti masterand, vino cu un program studentesc de munca, pe perioada vacantei.

Pentru fiecare persoana, intalnirea cu Statele Unite este diferita, in felul ei.

Eu sunt aici din ianuarie. Nu mi se pare nimic extraordinar! Sunt aici pt ca am venit pt sotul meu. Dar pot sa plec maine in Somalia sau in Kenya sau in orice alta tara! Ceea ce am observat insa la prietenii mei de aici, este faptul ca esti platit cu adevarat pt munca ta, iar un om care are un salariu isi permite mai multe decat isi permite in Romania. Are strictul necesar pt o viata decenta.

Asa ca, urmeaza-ti visul, daca acesta e visul tau. Dar urmeaza-l cu multa cumpatare.

Succes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru raspunsuri...insa chestia e ca eu m-as duce cu programe care permit sedera pe o durata limitata de timp cel putin 10-12 luni...observ ca de ceva vreme incoace acolo nu se mai pot prelungi vizele...pe teritoriul american...doream sa stau o vreme intr-un loc si apoi sa incerc sa imi prelungesc sederea si sa optin un job mai bun....nu as avea cu ce sa ma complic...e doar un simplu job as dori insa sa stiu dc se merita sau nu...

 

Cine are intrebari intrebatoare, nu se merita!!!

 

Eu in locul vostru as incerca sa vin cu viza de student pentru niste cursuri de specializare ca acolo se poate vede ceva din stilul de viata american, nu cand lucrezi intr-un restaurant si abia ai timp liber si n-ai masina sa mergi niciunde!!! deci habar n-ai unde ai lucrat ca nu vezi nimic din oras sau imprejurimi. Cand accepti aceasta oferta, nu esti privit ca un viitor supercalificat, ci un analfabet sau mai rau. Repet, ca in State cuvantul STUDENT nu se refera exclusiv la cei care frecventeaza invatamintul superior!!! ci la toti fericitii care sint intr-un program de orice natura de unde invata ceva!!!

Ca sa fiu si mai clara, de la primele ore de cresa si limitat la ala care a iesit din puscarie si este pus sa ia niste clase sa se re-incadreze intr-un program civil si sa-si castige existenta!!! sint numiti studenti, fara ghilimele. Toti romanii au marea palma primita cand americanii "analfabeti" le spune ca nu-mi pasa ce 3,14 ... matii esti, aici esti NIMENI si lucrezi dupa cum ai semnat contractul altfel direct pe aeroport si inapoi de unde te-ai ambarcat.

Pana te hoteresti, ai timp sa fredonezi: - Studentie ce frumosi sint anii tai ...

 

Viza o ai doar pe acel job si nu este flexibila la niciun fel de ajustare. Ca-ti place aici sau nu, nu este la latitudinea ta!!!

Nu tu hotaresti daca poti sa stai legal, doar ca-ti place locul, si nu e bine de experimentat cu asta ca pentru 5 minute mai tirziu iesit din State, romanii iti iau pasaportul!!!!! este o intelegere intre tari din pacate. Emigrarea nu este din pacate o selectie dupa diferite criterii de locuri pitoresti unde ti-ar conveni sa stai dupa imaginatiile tale!!! credeam ca sti daca ai atita educatie.

 

 

 

deeeci sa inteleg ca orice as face dupa ce se termina perioada vizei eu vreau nu vreau trebuie sa ma intorc inapoi in tarisoara nu?

nu e nici o sansa de a incerca sa urmeaz un job bun acolo sau sa incerc sa imi prelungesc sederea?

Editat de D'agostino

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... observ ca de ceva vreme incoace acolo nu se mai pot prelungi vizele...pe teritoriul american ...

 

 

In ultimii 23 de ani pe teritoriul american nu s-a prelungit niciun fel de viza!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In ultimii 23 de ani pe teritoriul american nu s-a prelungit niciun fel de viza!!!!

 

 

 

 

oooo damn.....i am fucked then......don't wanna be a romanian all my life.....da tu cum ai reusit?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
oooo damn.....i am fucked then......don't wanna be a romanian all my life.....da tu cum ai reusit?

 

 

Am emigrat cu familia, romania am parasit cu 35 de ani in urma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am emigrat cu familia, romania am parasit cu 35 de ani in urma.

 

 

apoi sincer esti ceea mai norocoasa persoana de pe acest forum...nu sti de greul ce se duce in tara asta si nu te numeri printre numerosii oameni care se chinuie sa plece incotro vad cu ochii doar sa scape din mizeria asta....fii recunoscatoare for that

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×