Sari la conținut
Forum Roportal
nightwish

Cum sa ramai prieten cu fostul/fosta dupa ce va despartiti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Inainte de despartire

 

1. Pregateste-te pentru un proces lung si dificil. Poate dura luni sau chiar ani, in functie de cat de intensa a fost relatia voastra.

2. Asigura-te ca despartirea nu vine din senin si nu-l ia pe celalalt prin surprindere. Indeparteaza-te usor in ultima luna sau doua. Daca se intampla ceva deosebit (cum ar fi probleme de familie, nemultumirea fata de locul de munca, o depresie generalizata, etc.) care poate duce la despartire, cu atat mai bine. Nu prelungi acest lucru mai mult decat este necesar. Odata ce partenerul pricepe mesajul, devine crud sa continuati relatia.

3. Antreneaza-te sa spui lucrurile frumos.

4. Nu te referi la el/ea ca la fostul/fosta prietena ci ca la un amicul/amica.

5. Incearca sa nu fi suparat pe el/ea, invata sa renunti la el/ea, si mergi mai departe cu viata ta.

6. Fii sigur ca vrei sa te desparti, si ca nu este doar o faza sau o zi proasta.

7. Gandeste-te serios la despartire. Odata ce-l pierzi pe cel de langa tine, e posibil sa nu-l mai poti aduce inapoi daca te razgandesti.

 

In timpul despartirii

 

1. Fa-o fata in fata. Asigura-te ca aveti suficient timp pentru o conversatie lunga si emotionanta. Nu-ti fie frica sa arati ca te afecteaza si pe tine, dar ramai ferm/a - ezitarea va inrautati situatia.

2. Ia vina asupra ta sau asupra relatiei in sine. Nu da vina pe el/ea. Daca va despartiti din cauza ca te-a inselat, in loc de a spune

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Voi cum procedati?

 

Depinde foarte mult de situatie, de persoana si de timpul petrecut impreuna. Nu consider relatie ce n-a avut minim 3 luni. In general sunt ferm in decizie si nu las loc de interpretari, as putea spune ca sunt chiar "din topor". Stiu ca oricat de mult sufera o persoana in momentul in care ii aduc la cunostinta decizia de a termina relatia, va trece peste si dupa o perioada isi va reveni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Io, mult mai simplu. Nu raman prietena.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tot tutorialul asta pentru ca sa ramai prieten cu cineva pe care se presupune ca il/o iubesti?

 

Eu credeam ca daca ne iubim cu pasiune si unul il paraseste pe celalalt, asta din urma vrea sa MOARA sau macar sa sufere, ca o mica recompensa pentru chinurile la care te-a supus...

Eu cred ca e sentimentul firesc.

 

Io, mult mai simplu. Nu raman prietena.

Aha.

 

Se explica de ce nu ne-am mai vazut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se explica de ce nu ne-am mai vazut.

 

 

ihi :pardon:

Editat de X.E.N.A.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Voi cum procedati?

Daca ti-ar face cineva cum ai descris mai sus, cum te-ai simti? Tu personal, cum te-ai simti? Ti-ar fi mai bine? L-ai aprecia mai mult? L-ai admira pentru tehnica?

Editat de pe'tr

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ti-ar face cineva cum ai descris mai sus, cum te-ai simti? Tu personal, cum te-ai simti? Ti-ar fi mai bine? L-ai aprecia mai mult? L-ai admira pentru tehnica?

 

hmmm. poti sa vezi in ideile lui nightwish o lista foarte calculata de do's and don'ts, poate chiar un pic cinica prin modul precis in care a fost expusa - ca un fel de culegere de sfaturi practice ...

 

dar se poate la fel de bine sa vezi un mod de a face lucrurile cinstit, onest, calm si cald - astfel incat cel care paraseste un partener sa nu-i rapeasca acestuia ultima farama de respect, sa-i dea loc sa-si manifeste frustrarea, durerea sau furia, sa-i lase timp sa se adapteze...

 

unele cupluri tot ajung sa se desparta. crezi ca daca o fac altfel - cu acuzatii, certuri, injuraturi, minciuni si hartuieli - este mai bine? cred ca problema este legata de despartirea in sine, nu de colectia de sfaturi :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai, acu' sa intreb si eu serios, chiar credeti ca poate exista PRIETENIE intre fosti? Nu ma refer aici la a da un buna ziua sau spus un LMA de ziua omului, dar pana la PRIETENIE?

 

Chiar vreau si eu sa inteleg...adica na, il suni pe ex-ul daca ai o problema, daca esti nefericit in dragoste, sa-ti fie alaturi in situatii limita, sa mearga cu tine la spital daca e cazul...adica de-astea pe care le face UN PRIETEN?

 

Zau ca daca face toate astea ma intreb de ce mai e FOST? Sau...poate s-a diminuat pana la disparitie atractia fizica, dar chiar si asa odata ce ea a existat chiar nu vad cum ar putea sa se mentina totul doar la o prietenie pe termen lung.

 

Si...cum vedeti voi ca ar accepta actualii asa o PRIETENIE cu fostii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce-ar fi in loc de liste lungi de sfaturi,sa fim pur si simplu mereu onesti cu noi si cu partenerul?

Toate tehnicile astea de manipulare a celuilalt,toate viclesugurile...sunt toate incercari de a-l controla pe partener -oricat de "pozitive" si "altruiste" ar parea.

Putem sa inventam scuze si explicatii -ca o facem doar de dragul lui,sa nu sufere saracul...si pentru ca vrem sa ramanem prieteni...dar realitatea e alta.Prieteni nu vom fi niciodata cu oameni pe care incercam sa-i controlam,manipulam,mintim,inselam in orice fel.Prietenie fara incredere si onestitate nu exista.Si nici iubire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce-ar fi in loc de liste lungi de sfaturi,sa fim pur si simplu mereu onesti cu noi si cu partenerul?

Toate tehnicile astea de manipulare a celuilalt,toate viclesugurile...sunt toate incercari de a-l controla pe partener -oricat de "pozitive" si "altruiste" ar parea.

Putem sa inventam scuze si explicatii -ca o facem doar de dragul lui,sa nu sufere saracul...si pentru ca vrem sa ramanem prieteni...dar realitatea e alta.Prieteni nu vom fi niciodata cu oameni pe care incercam sa-i controlam,manipulam,mintim,inselam in orice fel.Prietenie fara incredere si onestitate nu exista.Si nici iubire.

 

Este o idee frumoasa, dar chiar in timpul unei relatii il manipulam pe celalalt, chiar si cand suntem onesti. "Hai, iubi, nu speli tu vasele acum, ca eu vreau sa vad meciul?". Sau "hai, fii baiat bun si invit-o pe mama la noi de sarbatori, sa nu se supere". Sau "dragul meu, tu esti mai inalt, nu vrei sa asezi tu cartile alea pe raftul de sus?". Sau "draga mea, ce bine arati azi"...

 

Pana si in cele mai bune intentii exista un mic grad de manipulare. Eu am vazut in introducerea topicului nu atat incercarea de manipulare a celuilalt, cat una de manipulare a propriului comportament astfel incat sa nu faca mai rau. In situatii mai putin dramatice decat o despartire lumea ar lua comportamentele astea drept delicatete.

 

Mai, acu' sa intreb si eu serios, chiar credeti ca poate exista PRIETENIE intre fosti?

 

Si...cum vedeti voi ca ar accepta actualii asa o PRIETENIE cu fostii?

 

Da, exista. Cunosc cazuri.

 

Asta-i alta problema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×