Sari la conținut
Forum Roportal
Shinow

Sunt innebunit dupa ea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sal all...

Numele meu este Shinow, porecla :) , si m-am indragostit de o fata. Este in aceasi facultate cu mine , in acelasi anfiteatru, si are acelasi drum spre casa. Totul merge si acum aproape bine :o: , insa de cand i-am spus ca o plac nu mai este asa cum a fost. Ea a refuzat toti baieti care au vrut sa fie cu ea si nu pot sa cred ca m-a refuzat si pe mine. Este complicata asa cu este si viata ei. Cand a fost mica , a fost "invatata" de o persoana "maiestru" mentor etc, cum sa traiasca viata si cred ca a contaminat-o cu povesti de genul ca nu trebuie sa aibe nici un iubit si niciodata sa nu aibe o famile pentru ca acest lucru este rau si de asemeni tot ce se leaga de aceasta latura. Sunt niste lucruri pe care nu le pot accepta si as face imposibilul pentru ea. M-a fermecat cu tot ce are, si credema ca trec de conditia umana, e total unicata. Te distruge din cap pana'n picioare. iar pe mess nnu mai foloseste emoticos ca sa nu imi dau seama ce simte. ea nu vede altfel iubirea decat in parametri de ajutor si atat. S-au se preface. oricum e foarte misterioasa . toate aceste povesti le stiu de la ea si sunt singurul caruia i-a spus. ba chiar mi-a spus ca sunt singurul care a ajun la nivelul asta si nu vrea sa mai spuna mai mult de atat. Ce ar trebui sa fac acum? peste cateva zile e ziua ei si nu stiu cum sa fac sa o invit. am mai invitat-o insa nu a vrut. mi-a spus ca trebuie sa am un motiv intemeiat ca sa o invit si acela sa nu includa partea"sentimentala". Obisnuiam sai dau de fiecare data sfaturi si mi-a spus ca vb ca mama ei, dar in acest caz chiar am nevoie de ajutor, de sfaturi. nu stiu daca v-a accepta invitatia. ii voi lua un trandafir alb si o carte despre japponia. ii inebunita de Japonia, de traditia si mancarea din acea tara. iar la facultate cand se uita si cand nu, la mine. E oricum misterioasa si vreau sa o fac sa inteleaga acest lucru, si anume ca nu sunt ceea ce crede ea. sunt pregatit sa o apar si sa o sprijan in tot ceea ce face ea. vreau sa inteleaga ca tot ce vreau este ca ea sa fie fericita. Este o provocare, imi este greu, sfatuiti-ma ce sa fac. vreau sa lupt pentru ea. Sunt pregatit pentru orice. o iubesc mult. de fapt mint. O iubesc foarte mult. Sunt pregatit cu bratele deschise pentru ea zi si noapte, doar sa ma lase sa ajung la ea.

 

Multumesc

 

PS sorry de povestea foarte mare. dar am incercat sa cuprin in mare parte ceea ce trebuie ca voi sa intelegeti si sa dati in consecinta un raspuns potrivit.

Editat de Cristinick
edit titlu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ca esti indragostit am inteles dar de ce plangi?...ai destul timp sa plangi ....dupa..... sunt curioasa cat timp iti ia sa gandesti exact invers, cuvinte multe cu mare greutate spui aici si daca deja este o provocare pentru tine ma indoiesc ca si iubirea e pe masura...well....vom vedea...

 

ce stiu eu si stiu foarte bine este ca .....marile iubiri se consuma in tacere si nu au nevoie de sfaturi.... :o:

Editat de Salvie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vreau sa inteleaga ca tot ce vreau este ca ea sa fie fericita.

Poate este fericita cu status quo,la asta te-ai gandit? Sau crezi ca fara tine sau fara vreun alt iubit nu poate fi fericita ?

Daca nu vrea,las-o in pace.Dragoste cu fortza nu se poate.

 

M-a fermecat cu tot ce are, si credema ca trec de conditia umana, e total unicata.

Fiecare dintre noi suntem unicati in felul nostru.

Cu ce te-a fermecat,cu indiferenta ei?

 

Cand a fost mica , a fost "invatata" de o persoana cum sa traiasca viata si cred ca a contaminat-o cu povesti de genul ca nu trebuie sa aibe nici un iubit si niciodata sa nu aibe o famile pentru ca acest lucru este rau si de asemeni tot ce se leaga de aceasta latura. Sunt niste lucruri pe care nu le pot accepta

Nu le poti tu accepta dar poate ea le accepta. Ce legatura are ce accepti tu in viata cu ce accepta altul?

 

Sunt pregatit pentru orice. O iubesc mult.O iubesc foarte mult. Sunt pregatit cu bratele deschise pentru ea zi si noapte, doar sa ma lase sa ajung la ea.

Evident ca nu esti pregatit pentru orice.Daca ti-ar spune maine sa-ti vezi de treaba si sa o lasi in pace,sa nu mai vorbesti cu ea de pe platforma sentimentala,ai fi pregatit sa-i respecti dorintele? Nu cred...mai degraba cred ca tu ai duce "lupta" in continuare,dupa cum ai si spus,vrei sa lupti pentru ea,consideri tot misterul asta o provocare si nu poti accepta unele chestii.

Deci nu te minti pe tine insuti ca nu esti pregatit pentru orice. Si doar pentru tu o iubesti nespus de mult,nu implica automat ca si ea trebuie sa ajunga sa te iubeaca pe tine.

Editat de Intifada

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt pregatit pentru orice. o iubesc mult. de fapt mint. O iubesc foarte mult. Sunt pregatit cu bratele deschise pentru ea zi si noapte, doar sa ma lase sa ajung la ea.

 

Pentru o suferinta grea si chinuitoare te'ai pregatit ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru o suferinta grea si chinuitoare te'ai pregatit ?

Nu cred ca e cineva pregatit vreodata de o suferinta grea...chiar daca se asteapta la ea :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Excelenta fata asta.

O reeditare a Estellei...

...

sunt pregatit sa o apar

De ce anume sa o aperi?

Nu de alta, dar, dupa cum arata situatia, TU o sa ai nevoie de indelungi ingrijiri medicale.

 

Toata starea ta este datorata lipsei ei de atentie (pe care ti-o doresti tu) si a indiferentei, ignorantei ei.

Cu cat este ea mai rece, cu atat o iubesti tu mai mult, adica i te ofei sa te calce ca pe un pres.

 

La cat de haotic si disperat esti, iese din calcul posibilitatea inteligenta sa i-o intorci tu, adica sa o IGNORI...

 

Asa ca cel mai probabil o sa iti distruga de tot eventuala incredere in sine pe care o ai si o sa te desfiinteze.

 

Sfatul meu este sa faci ceea ce nu vrei cu adevarat, dar se impune: FUGI.

Asta daca vrei sa castigi.

Daca vrei sa pierzi, 'iubeste-o'.

 

Pentru o suferinta grea si chinuitoare te'ai pregatit ?

L-as cita pe Shinow cu anticipatie "Da!"

 

Ha ha ha.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu nu sunt adeptul ca jocurile castiga mereu.

te cred ca esti fascinat de ea si banuiesc ca e o fata mai deosebita fata de cele pe care le intalnesti zi de zi..dar..daca ea a trait o viata, tanara cum o fi, cu o 'credinta' a ei..nu astepta sa si-o schimbe rapid pentru credinta ta.

Arata-i in timp ca viata nu e asa cum o proiecteaza altii pe perete..ci e asa cum ti-o faci. Nu ii povesti despre cum un om care te iubeste te si sprijina in momente grele si..nu ii povesti nici despre dragostea care nu mereu e trecaoare...arata-i asta...sau, cel putin fii sincer cu ea.

Daca te accepta pe langa ea...vei vedea tu ca de rabdat rabzi..dar ai o limita si o varsta. O sa inveti ca dragostea. daca nu e complexa,...atunci chiar e trecatoare. Asa e omul.

Eu nu cred in povesti de gen 'inghetata' Estella...traim in secolul vitezei si omul se deschide mai repede la minte .ca orizontul e cel putin mai larg.

 

Dar e bine sa incerci. Cel putin iti va fi o lectie de viata..si in general nu e bine sa te auto-educi sa renunti usor. Nu renunta usor la lucrurile pe cre le doresti...limitele ti le vei descoperi pe parcurs. Esti inca f tanar.

 

Bafta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ciudat,dar singurul lucru care mi-a ramas din povestea romantica este: "unicata".

Atat de manelizati sa fim,incat suspinele de amor sunt infestate inconstient ,pentru ca nu imi pare o glumita ?

Imi este imposibil sa ma concentrez, unicata,unicata,unicata,doar asta imi suna in minte.

Cred ca este un pic cam prea "unicata" domnisoara.Rece,frumoasa,manipulatoare,tipul periculos.Shinow,cred ca ar trebui sa fugi,dar asta este singurul sfat pe care il vei ignora total.Bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Baiatul se exprima greu..si gramatical la fel.

Exista si oameni 'unicati'..fara sa fie neaparat contrafacuti. Toti suntem unicati, putini avem curajul sa ne si asumam asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×