Sari la conținut
Forum Roportal
MooNy214

Iritatie/Reactie la soare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

bea multa apa.

ia periodic vitamina A.

primavara si toamna fa o cura serioasa cu multivitamine.

Daca nu stiai, cam 60-70% dintre persoanele care au probleme cu alergii atipice, nu cunosc cauza.

Trebuie in primul rand sa te hidratezi.

In plus, este in Targu Mures o doctorita care foloseste medicina alternativa si cred ca te-ar putea ajuta. Are ceva aparat f performant care iti poate testa inclusiv bolile pe care le-au avut parintii tai. Consultatia e in jur de 300 de lei, dar include si tratamentul.

Si eu vreau sa merg la ea in curand.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mainile arata ca ale unei femei de 50 de ani care a spalat toata viata cu Tix.

Nu contest faptul ca doamna doctor nu stie meserie, dar m-a trimis sa fac o proba de piele... care costa 130 de lei.

Imi cer scuze celor care nu suporta pilozitatea de pe maini, insa daca ma epilez, transpiratia care nu se mai evapora cu ajutorul firelor de par se duce direct in bubite si ustura rau de tot. Si daca ma epilez, indiferent cu ce, se irita pielea oribil.Help? <_<

 

1. comparatia cu femeia de 59 de ani nu este acceptabil de o studenta!!! se considera intelectuala!!!

2. nu ai asigurare medicala ca studenta??? nu este obligator sau nu se ofera nimic .... curios, nici pentru straini???

3. cu ce curaj (sa nu ma exprim altfel) descalifici un dermatolog???

4. daca nu faci tratament, la ce rezultat te astepti??? oricine orice ar reclama/recomanda, costa bani.

5. de ce te diagnozezi singura ca exclusiv de la soare apare conditia ta???

Cel mai sigur apare de la ceva mancare pe care o maninci in perioada zilelor insorite, la asta nu te-ai gandit??? sau al chimicalelor cu care esti in contact zilnic sau periodic si nici nu te gandest la ele ca te-ar deranja ....

6. chestia cu epilatul pe maini mi se pare total deplasata!!!! cam de la asa ceva ti se trage conditia .....

 

Eu am avut asa bubite pe maini cand eram mica insa mi-a aparut mereu in iarna prin Februarie cand incepeam sa mancam carne si preparate afumata de porc!!! dupa ce doctorul mi-a interzis ... mi-a trecut. Mi s-a dat o solutie vascoasa cu care m-am dat si eram legata pa maini sa nu ma scarpin. Am suferit inutil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
bea multa apa.

ia periodic vitamina A.

primavara si toamna fa o cura serioasa cu multivitamine.

Daca nu stiai, cam 60-70% dintre persoanele care au probleme cu alergii atipice, nu cunosc cauza.

Trebuie in primul rand sa te hidratezi.

In plus, este in Targu Mures o doctorita care foloseste medicina alternativa si cred ca te-ar putea ajuta. Are ceva aparat f performant care iti poate testa inclusiv bolile pe care le-au avut parintii tai. Consultatia e in jur de 300 de lei, dar include si tratamentul.

Si eu vreau sa merg la ea in curand.

beau cam 3 l pe zi. Fac cure cu multivitamine si calciu. Pana la Tg Mures nu ajung pentru ca pana in iulie-august sunt sechestrata de sesiune si licenta. Si ar costa mai mult sa ajung acolo si tratamentul decat in Bucuresti.

Multumesc mult pentru idei si sper sa fie bine cu afectiunea cu care te duci la ea.

 

1. comparatia cu femeia de 59 de ani nu este acceptabil de o studenta!!! se considera intelectuala!!!

Daca mama mea ar avea 59 de ani si m-as compara cu ea e inacceptabil? Si daca esti "intelectual" ca om, nu ai voie sa compari textura mainilor cu o eprsoana care ar fi spalat vase 30 de ani?

 

2. nu ai asigurare medicala ca studenta??? nu este obligator sau nu se ofera nimic .... curios, nici pentru straini???

Asigurare medicala exista, insa, indiferent de ceea ce cunosti, unele analize se paltesc indifernent de statutul de asigurat.

 

3. cu ce curaj (sa nu ma exprim altfel) descalifici un dermatolog???

Am scris clar, nu zic ca tipa nu e buna, pe logodnicul meu l-a "reparat" intr-o saptamana cu tratamentul dat de ea. Eu "descalificam" ideea de "dezbraca-te, chiar daca tu te scarpini doar pe maini".

 

4. daca nu faci tratament, la ce rezultat te astepti??? oricine orice ar reclama/recomanda, costa bani.

Am urmat diferite tratamente timp de 7-8 ani.. INTENSIV. Urmatorul an, la orimul soare cald de prin marite, apar mancarimile. M-as astepta la un ORICARE rezultat, macar o ameliorare daca nu o tratare completa.

 

5. de ce te diagnozezi singura ca exclusiv de la soare apare conditia ta???

Cel mai sigur apare de la ceva mancare pe care o maninci in perioada zilelor insorite, la asta nu te-ai gandit??? sau al chimicalelor cu care esti in contact zilnic sau periodic si nici nu te gandest la ele ca te-ar deranja ....

"Mancare pe care o consum din zilele insorite". Well, mananc cam aceleasi chestii, si iarna si primavara, si vara, si toamna. Variatii catre verdeturi si rosii de prin jumatea lui aprilie sau chiar mai, cand imi permit.

De unde stiu ca doar pe timp de caldura? Simt. In ziua in care e primul soare puternic incepe sa apara cate o basicuta si sa ma manance aratatorul.

Daca as fi zilnic in contact cu anumite chimicale, afectiunea s-ar manifesta continuu. Daca ar fi periodic, s-ar ameliora la schimbarea produsului. Iar eu nu-s findela unui anumit produs.

 

6. chestia cu epilatul pe maini mi se pare total deplasata!!!! cam de la asa ceva ti se trage conditia .....

Cred ca habar nu ai despre ce vorbesti. Chiar ZERO idee. Prima data cand m-am epilat pe maini a fost acum 2 ani. Afectiunea "implinise" deja 4-5 anisori. Iar chestia pe care am spus-o cu "scuzati pilozitatea" este ca mereu sunt desfiintata de anumiti sclifosoti care incep sa spuna baliverne ca o femeie nu ar trebui sa aiba atata par pe mana, ca e inestetic, etc.

A doua oara cand m-am epilat pe maini a fost vara trecuta cand am fost la mare

 

Eu am avut asa bubite pe maini cand eram mica insa mi-a aparut mereu in iarna prin Februarie cand incepeam sa mancam carne si preparate afumata de porc!!! dupa ce doctorul mi-a interzis ... mi-a trecut. Mi s-a dat o solutie vascoasa cu care m-am dat si eram legata pa maini sa nu ma scarpin. Am suferit inutil.

Carne de porc nu prea mananc. In mare parte legume, pui, prefer din an in paste vita... Toata mancarea o fac in casa. nu fac excese din anumite alimente si toate alimentele le consum cat mai proaspete.

 

Faptul ca ataci ceea ce deja stiu si simt de aproape 8 ani de zile da dovada ca asta iti place sa faci. Cu ce drept imi spui ca nu am voie ca studenta sa ma compar cu cineva? Cu ce drept imi spui ca nu pot desfiinta doctori cand acestia nici nu se uita la ce am pe maini si deja se apuca sa-mi scrie retete sau trimiteri prin alte parti CU PLATA. Cu ce drept ma acuzi ca ma "diagnozez" cand de fapt este o observatie veche de jumatate din viata mea?

Daca problema ta era legata de carnea de porc, problema mea este legata de soare si caldura. Daca mai simti nevoia sa iti impartasesti opiniile non-topic despre o persoana despre care nu stii nimic, te invit cu respect sa nu mai faci asta.

Editat de MooNy214

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna seara, mi am facut cont aici doar ca sa pot sa iti raspund.si eventual sa schimbam impresii. In primul rand iti ofer un link si anume: http://www.info-sanatate.ro/articol,5,26,V...e_la_soare.html

In al doilea rand vreau sa iti spun ca nu esti singura care te confrunti cu aceasta problema. Si eu patesc la fel de aproximativ 6 ani. Dupa ce am umblat pe la tot felul de medici (nu vrei sa stii ca anul trecut am fost chiar suspecta de "lupus eritematos")...adica de la niste simple bubite care apareau de la soare...am tras niste concluzii si am gasit cateva cai de protectie si eventual prevenire.

Pot sa iti spun ce fac eu si vad ca anul asta s-a ameliorat rezultatul, in sensul ca ..exista bubitele, dar nu mai este atat de mare mancarimea..adica o tin in frau. In primul rand pe zonele expuse la soare trebuie neaparat sa folosesti o crema de protectie cu factor mare (nu stiu daca am voie aici sa scriu ce produse folosesc, tot ce pot sa iti spun este ca factorul de protectie este peste 50). Si in afara de asta, consuma morcovi. Morcovul are in componenta sa betacaroten, adica fix aceeasi substanta pe care o gasesti si in cremele de protectie. Daca deja exista bubitele, incearca eventual pe rand cu crema de galbenele, unguent cu ihtiol (este ieftin si este indicat pentru afectiunile dermatologice) sau (si aici trecem la categoria grea) Dermovate. Acesta din urma este un unguent destul de puternic si e recomandat a se folosi pe termen scurt. E bun pentru ca dispar mancarimile si chiar si bubitele...din pacate, daca te vede soarele din nou, s ar putea sa reapara....

In principiu, ar trebui sa eviti soarele....sau daca nu il eviti, sa respecti cateva reguli de aur care sa preintampine sau sa diminueze efectele bubitelor...si anume: daca vrei sa "consumi" soare, nu consuma produse din categoria excitantelor, cum ar fi: coca cola, cafea, mancaruri iuti. Trei morcovi pe zi (sau doi macar) + cremele respective cu factor mare de protectie. Te mai astept cu comentarii pe forum. Oricum, interesanta ideea ta de a sparge bubitele, nu m-am gandit pana acum:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut,am vazut problema pe care o ai.Cu acest fel de problema ma confrunt si eu.Astazi am realizat motivul pentru care au aparut.Au aparut in urma unor tulburari digestive. Daca consumi ceaiuri pentru slabit(eu foloseam ceai antiadipos yong kang cu ginseng) care iti provoaca diaree sau alte pastile,orice produs care sa iti tulbure sistemul digestiv se poate sa iti apare aceste bubite.Nu iti apar si pe degetele aratatoare? (in unele momente cand ma uit la TV,sau altceva si nu sunt atent la ce fac,le sparg cu dintii).Astept sa imi raspunzi,cat mai repede te rog!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut,am vazut problema pe care o ai.Cu acest fel de problema ma confrunt si eu.Astazi am realizat motivul pentru care au aparut.Au aparut in urma unor tulburari digestive. Daca consumi ceaiuri pentru slabit(eu foloseam ceai antiadipos yong kang cu ginseng) care iti provoaca diaree sau alte pastile,orice produs care sa iti tulbure sistemul digestiv se poate sa iti apare aceste bubite.Nu iti apar si pe degetele aratatoare? (in unele momente cand ma uit la TV,sau altceva si nu sunt atent la ce fac,le sparg cu dintii).Astept sa imi raspunzi,cat mai repede te rog!!

 

Postarea ei e din 2010, de acum 2 ani... Cam slabe şanse să-ţi mai răspundă acum... Mă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Piscaturile de tantari cred ca tot pe pagina asta apartin ca irita pielea si lasa urme cateva zile bune, dar ce usutra!!!

Azi e prima zi cu tantari la noi ca au fost ploi intense si pana au iesit tantarii din pamant au trebuit doar cateva zile.

Sint plina de intepaturi, m-am splat cu otet, ma ustura si mai tare. Daca e una prin zona, pe mine ma gaseste oriunde!!!

M-ar intresa sa stiu voi cu ce va aparati contra lor??? sau cu ce ameliorati intepaturile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×