Sari la conținut
Forum Roportal
neculae

Antimaterie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce parere aveti despre fizica cuantica? Despre particula de antimaterie ce spuneti? Stati ca se numeste "particula lui Dumnezeu"?

 

 

Am fost pasionat de fizica particulelor elementare pe la

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cu ceva timp in urma, mai bine de 2 ani, era un proiect pe site-ul NASA, vroiau sa construiasca un motor cu antimaterie deoarece cu acest motor s-ar ajunge in o luna pe Marte, nu in 6, cum ar fi in cazul combustibilului conventional.

 

 

Problema era ca...la ciocnirea materiei cu antimateria rezulta o energie uriasa, iar in energia asta erau ascunse radiatiile gamma, care ucid.

 

Bineinteles, nu ai cum sa pui un scut de plumb, gros de cativa metri, intr-o naveta spatiala, trebuia gasita alta cale..

 

Pe atunci m-am gandit la mai multe, insa nu stiu, nu am avut ocazia sa pun in practica

 

Oricum, cel mai bun rezultat la care am ajuns a fost un scut de plasma...nu o sa pun acum aici, detaliile proiectului din motive evidente

 

 

Ceea ce vreau sa spun e...daca antimateria ne-ar fi accesibila mai usor, ar putea avea implicatii considerabile in aproape orice domeniu al tehnicii si nu numai

 

Pacat ca "explodeaza" in contact cu materia si degajeaza fluxul gamma.

 

Ca ai adus vorba de Particula lui Dumnezeu, sau bosonul Higgs, cercetatorii de la CERN si-au unit eforturile in cel mai mare centru de cercetare in fizica particulelor din lume.

 

LHC (Large Hadron Collider) este cel mai performant super-accelerator de particule din lume, iar cu ajutorul lui, studiind ciocnirile la energii foarte inalte, fizicienii vor intelege mai bine structura Universului si originea lui...prin descoperirea bosonului Higgs.

 

Imi pare rau de scepticii care s-au crizat pe parcursul experimentelor, cum ca s-ar forma o gaura neagra.

 

Gauri negre se formeaza, insa la nivel microscopic...si ma intreb eu cu un zambet pe buze...daca s-ar forma o gaura pe pamant...acesta din urma nu ar face implozie? :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cu ceva timp in urma, mai bine de 2 ani, era un proiect pe site-ul NASA, vroiau sa construiasca un motor cu antimaterie deoarece cu acest motor s-ar ajunge in o luna pe Marte, nu in 6, cum ar fi in cazul combustibilului conventional.

Problema era ca...la ciocnirea materiei cu antimateria rezulta o energie uriasa, iar in energia asta erau ascunse radiatiile gamma, care ucid...

 

Daca ar fi existat riscul aparitiei unei gauri negre pe Pamant, crezi ca experimentul de la Geneva ar fi avut loc?

Editat de lupini
Am redus citatul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×