Salt la continut

Fotografie
- - - - -

Curiozitati istorice.

• Te rog sa te conectezi pentru a raspunde
62 replici la acest subiect

#1 Inteleptul Sorinica

Inteleptul Sorinica

Lup

• Advanced Member
  • StricaStricaStricaStricaStricaStrica
  • 1819 mesaje

Scris 27 April 2010 - 11:12 AM

Nu multi stiu ca in peninsula Sinai se afla o veche manastire care a fost construita pe vremuri cu ajutorul sclavilor din valahia.Urmasii sclavilor,azi traiesc ca beduinii si amestecati cu ei. Cu toata vremea care a trecut, ei povestesc legende care au trecut din tata la fiu in care se amintesc si cuvinte care se aseamana cu limba romana. Asta din experienta personala a mea. Inca ceva. Numele localitatii Sinaia din Romania,dupa numele peninsulei si desertului Sinai a fost dat/

http://www.agero-stu...ORIE/aldea2.htm
  • 0

Ultima colectie! Noile implanturi Allergan BRST

#2 Inteleptul Sorinica

Inteleptul Sorinica

Lup

• Advanced Member
  • 1819 mesaje

Scris 29 April 2010 - 03:05 PM

Brasov. Stiati ca…?

Brasovul a fost infiintat de catre Cavalerii Teutoni in anul 1211? Conform Enciclopediei Britanice, orasul este mentionat pentru prima data sub numele de Brasov in documente in anul 1251.

pentru 10 ani, intre anii 1950-1960, Brasovul se numeste “Orasul Stalin”? Aceasta modicare, realizata in “spiritul vremurilor” de atunci, a avut loc la 6 septembrie 1950 cand Marea Adunare Nationala a votat Legea numarul 5. Legea reorganiza teritorial judetele din perioada Regatului Romaniei iar Orasul Stalin devenea capitala Regiunii Stalin (in care mai erau orasele Odorhei, Miercurea Ciuc si Sfantul Gheorghe).

prima fabrica (sau “moara”, popular) de hartie din Romania a fost infiintata la Brasov? Evenimentul a avut loc in anul 1546 la 13 ani dupa ce Johannes Honterus infiintase si o tipografie in oras. Totusi, prima fabrica de hartie de pe teritoriul actual al Romaniei a fost infiintata la Sibiu in 1534 insa, in acea vreme, Sibiul nu era un oras romanesc.

dupa catastrofalul incendiu din 21 aprilie 1689, autoritatile au interzis constructiile din lemn? Aspectul actual al orasului se datoreaza, in mare parte, cel putin in vatra veche a Brasovului, acestei interdictii.

prima solutie de iluminat public a Brasovului a constat in folosirea felinarelor cu ulei? Aceasta importanta modernizare a localitatii a avut loc in 1804.

in 15 noiembrie 1987 are loc cea de a doua mare revolta anti-comunista din Romania? muncitorii Intreprinderii de Autocamioane Brasov au facut greva (mai intai) iar apoi au iesit in strada scandand manifeste anti-comuniste din cauza conditiilor tot mai grele de trai. Prima miscare ampla de protest din timpul perioadei comuniste a avut loc 10 ani mai devreme, in Valea Jiului. Diferenta principala intre greva muncitorilor brasoveni si Revolutia din `89 consta in caracterul mai mult social decat politic al primei.

termenul “brasoava”, sinonim cu minciuna, provine de la obiceiul negustorilor brasoveni de a-si lauda exagerat produsele? Mai exista si termenul “brasoveneste” care are aceleasi semnificatii: “Imi vorbesti brasoveneste, spui numai minciuni/brasoave.”

populatia orasului este intr-o continua scadere in ultimii 20 de ani? Daca intre 1972 si 1992 populatia din Brasov a crescut exponential (peste 160.000 locuitori), intre 1992 si 2008 aceasta a scazut cu peste 70.000 locuitori, ajungand la 279 700, conform INS.

in 1850 romanii constituiau o minoritate in Brasov? Majoritari erau germanii (sasii), cu 40.8%, urmati de romani cu 40% si de maghiari cu 13.4%. Proportiile s-au schimbat insa la recensamantul din 1930 iar maghiarii au devenit majoritari (cu 34%), urmati de romani (cu 31,7%) si de germani (31,2%). Recensamantul din 2002 semnaleaza exodul masiv al sasilor care ajung la doar 1.717 de reprezentanti (0.60% din populatie).

prima editie a Festivalului International Cerbul de Aur a avut loc in anul 1968? Organizat pentru a imbunatati imaginea Romaniei comuniste peste hotare, festivalul nu a avut insa o viata lunga fiind desfiintat de Nicolae Ceausescu in 1972. La editia din 1969 a aparticipat si Julio Iglesias, care insa nu a obtinut niciun premiu, iar Luminita Dobrescu a fost primul artist roman care a castigat Cerbul.

Bucuresti. Stiati ca…?

Bucurestiul este a 6 capitala din UE ca marime?

cel mai vechi asezamant religios din Bucuresti este Biserica Domneasca? Cea mai veche biserica din Bucuresti, situata pe Lipscani in “Centrul Vechi” (fost Curtea Veche) a fost construita de domnitorul Mircea Ciobanul in timpul primei sale domnii (1545-1554) si se pastreaza si azi in forma originala.

orasul Bucuresti este desemnat capitala a Tarii Romanesti in 1659 de catre domnitorul Gheorghe Bica?

primele drumuri pavate cu piatra de rau se amenajeaza in 1661?

in 1694 se infiinteaza prima instutie de invatamant superior, Academia Domneasca?

intre 1798 si 1831, populatia Bucurestiului se dubleaza? Recensamantul din 1798 numara putin peste 30 de mii de locuitori in timp ce 33 de ani mai tarziu se ajunge la 60.587 de locuitori.

cea mai veche gara de calatori din Bucuresti este Filaret? Aceasta a fost data in folosinta in octombrie 1869, cu un an si o luna mai devreme decat actuala Gara de Nord (Gara Targoviste atunci), infiintata in noiembrie 1870.

primul teatru din Bucuresti, Teatrul National a fost inaugurat pe 31 decembrie 1852 cu piesa “Zoe sau Amantul imprumutat”?

intre 1948 si 1992 populatia Bucurestiului a sporit cu peste 1 milion de locuitori, de la 1.025.000 la 2.067.000? La ultimul recensamant, numarul de locuitori al orasului a fost 1.929.000.

96.05% dintre bucuresteni sunt crestin-ortodocsi? Ponderea ortodocsilor in Bucuresti a crescut simtitor dupa 1930 cand aceasta a fost calculata la 76.08%?

credinciosii de origine mozaica aproape au disparut din Capitala? Ponderea lor era de aproape 12% in 1930 in timp ce in 2002 coboara mult sub 0.5%.

cea mai importanta comunitate minoritara din oras este formata din cetatenii de origine rroma (tigani)? Acestia reprezinta 1.4% din totalul populatiei (aproximativ 27.000 de persoane)

comunitatea evreiasca, odinioara cea mai importanta a orasului, numara acum doar 2.400 de oameni? In 1930 aproximativ 70.000 de evrei locuiau in Bucuresti.

peste 20 de biserici si asezaminte monahale au fost distruse, partial sau total, in perioada comunismului? Dintre cele mai vechi amintim: Biserica Crangasi (1564), Biserica Alba-Postavari (1568), Manastirea Mihai Voda (1591) si altele.

Bucurestiul este infratit cu 9 orase din intreaga lume? Cele mai importante sunt Beijing, Atlanta, Budapesta sau Hanovra.

Iasi. Stiati ca…?

orasul Iasi este al doilea din Romania ca numar de locuitori, dupa Bucuresti?

prima carte tiparita in provincia istorica Moldova a aparut in Iasi la 1643?

Iasiul a fost incendiat de trei ori? Prima data, in 1513, au fost de vina tatarii, apoi otomanii in 1538 si apoi rusii in 1686.

surse istorice sustin ca orasul a fost afectat de o epidemie de ciuma in 1734? Descoperiri arheologice recente sustin aceasta ipoteza.

aici a fost capitala Moldovei timp de aproape 300 de ani (1565-1859)?

cazarea la hotelurile din Iasi poate fi cu pana la 30% mai ieftina daca va rezervati online camera?

in 1930, numarul evreiilor ieseni reprezenta jumatate din numarul populatiei de origine romana? Erau atunci: 63.168 romani, 34.662 evrei, 980 germani, 918 rusi restul pana la totalul de 102.872 locuitori fiind reprezentat de maghiari, armeni etc.

dupa Unirea Principatelor, cand capitala fost mutata la Bucuresti (1861), Guvernul Roman a stabilit plata unei compensatii banesti in valoare de 148.150 lei (nu a fost achitata insa)?

in timpul ocupatiei Puterilor Centrale a Bucurestiului (decembrie 1916), Iasiul a redevenit pentru doi ani capitala Romaniei?

in 14 decembrie 1989 mai multi ieseni au fost arestati de Securitate pentru ca planuiau organizarea unei manifestatii anticomuniste? Aceasta informatie sta la baza propunerii orasului Iasi ca oras initiator al Revolutiei din 1989.

cele 7 coline care dau renumele orasului se numesc: Sorogari, Repedea, Breazu, Cetatuia, Bucium-Paun, Galata si Copou-Aurora?

temperatura maxima inregistrata vreodata la Iasi este 40 grade Celsius, in 27 iulie 1909? Minima termitica este data de valoarea de -36.3 grade Celsius (1 februarie 1937).

una din cele mai triste si sangeroase amintiri din istoria recenta a orasului o reprezinta Progromul din 27 iunie 1941? Pe durata a 3 zile, nu mai putin de 13.266 de evrei au fost ucisi de autoritatile de atunci.

intre 1956 si 1977, populatia orasului s-a dublat? De la 112.977 pana la 265.002. Insa, intre 1992 si 2005 populatia a scazut de la 344.425 pana la 320.888.

astazi, singura comunitate minoritara mai importanta este cea a tiganilor (rromilor): 1.2%?

religia mozaica (caracteristica evreilor) aproape a disparut din pesiajul spiritual iesean? Foarte bine reprezentata in 1930, 34,47% din ieseni, ea a scazut dramatic in zilele noastre (mult sub 1%).

Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” (1860) este cea mai veche institutie de acest gen din Romania?

orasul este infratit cu peste 20 de alte localitati din alte tari? Cele mai importante sunt: Atlanta, Quebec, Chisinau sau Ierihon.

Cluj-Napoca. Stiati ca…?

Clujul este al treilea oras al Romaniei dupa numarul de locuitori (310 243, in 2007) ?

primul nume romanesc al orasului a fost Cluş ? La denumirea de Cluj-Napoca se ajunge in 1974, “Napoca” fiind numele orasului in timpul romanilor.

prima atestare documentara a orasului a fost facuta in 1167 sub numele de Castrum Clus? Caustrum provine din latina si era folosit de romani pentru a defini o taberele militare iar Clus inseamna fie “inchis” (in latina) fie “trecatoare intre munti” (germana – klaus) sau “baraj” (germana – clusa)

la sfarsitul secolul XIV – inceputul secolului XV, populatia majoritara a orasului era formata din sasi si secui?

ultima cina a lui Mihai Viteazul, inainte de asasinarea lui, a avut loc in Cluj?

Clujul, ca si restul Transilvaniei, a apartinut in doua randuri Regatului Ungariei? Mai intai in 1867 (la formarea Austro-Ungariei), apoi in 1940 (prin Dictatul de la Viena).

incepand cu 3 mai 1944, timp de o saptamana, aproximativ 18.000 de evrei din Cluj si localitatile apropiate (Gherla, Huedin etc) au fost exilati in zona fabricii de caramida Iris (Ghetoul Iris) din nordul Clujului?

toti civilii cazati in Ghetoul Iris au fost trimisi la Auschwitz prin 6 transporturi ce au avut loc intre 25 mai si 9 iunie 1944?

stema actuala orasului Cluj, adoptata in 1999 de Gheorghe Funar in urma unui concurs din 1995, este nelegala? Ea nu a fost aprobata de CNHGS.

nu mai putin de 10 ape curgatoare (rauri si parauri) strabat municipiul? Cel mai important curs de apa este raul Somesul Mic.

in doar 80 de ani, intre 1912 si 1992, populatia orasului a crescut de peste 5 ori? Clujul numara putin peste 60.000 de locuitori la Recensamantul din 1912 pentru ca in 1992 numarul acestora sa sporeasca la 328.602.

comunitatea maghiara din Cluj este a doua ca dimensiuni dupa cea din Targu Mures? Totusi, ea este considerata centrul vietii artistice si culturala maghiare din Romania datorita activitatilor culturale, academice si artistice.

populatia majoritara a orasului este formata din romani (79,46%) iar minoritatea principala o reprezinta maghiarii cu 18.86% ?

Universitatea din Cluj a fost infiintata in 1581 de Stefan Bathory? De-a lungul timpului ea are o istorie zbuciumata fiind desfiintata, mutata sau reinfintata de cateva ori datorita istiriei tumultoase a regiunii (sub influenta germanilor si a maghiarilor).

cu peste 45 de mii de studenti, Universitatea clujeana “Babeş-Bolyai” este cea mai mare din tara?

“Babeş-Bolyai” este cea mai importanta institutie academica din Romania in care predarea se face in patru limbi? Din 105 specializari, 98 sunt in limba romana, 52 in limba maghiara, 14 in limba germana si 4 in limba engleza.

Luat de pe http://stiati-ca.com
  • 0

#3 UnhollySAINT

UnhollySAINT

cain

• Full Members
  • StricaStricaStrica
  • 214 mesaje

Scris 26 May 2010 - 09:20 PM

Numele localitatii Sinaia din Romania,dupa numele peninsulei si desertului Sinai a fost dat/

http://www.agero-stu...ORIE/aldea2.htm

Sau invers :hi: .
  • 0

#4 Inteleptul Sorinica

Inteleptul Sorinica

Lup

• Advanced Member
  • 1819 mesaje

Scris 27 May 2010 - 02:21 PM

Sau invers :huggles: .

Articol interesant dar din pacate,cunosc locul si oamenii din cele 5 plimbari pe acolo si pot sa te asigur ca sunt scrise multe lucruri care nu au nimic cu realitatea. De exemplu,nimeni dintre acei beduini nu stie nici un cuvant pe romaneste si totii merg desculti sau cu sandale beduine. Dupa informatia care am primit la Manastire,Santa Caterina,acei valahi adusi din Romania au fost adusi ca zidari si claditori profesionali, nu ca sclavi.Nu au fost aduse femei si nu copii. Interesanta este chestia cu darea cadou a unei carti din trecut. In general nu se permite intrarea turistilor de toate felurile in sala unde sunt tinute scrisele manastirii. Nici un cap a manastirii nu ar fii dat vre-o carte si nici o foaie din cele care sunt in posesia manastirii. Afara de apa,nu se serveste la nimeni nimica.
Mie mi se pare ca acel care a scris articolul a cam exagerat.Nu stiu dece ca adevarata poveste a acelor valahi care au terminat lucru dupa aproape 20 de ani,au fost parasiti si din lipsa de altceva,au continuat sa lucreze la intretinerea manastirii.
  • 0

#5 UnhollySAINT

UnhollySAINT

cain

• Full Members
  • StricaStricaStrica
  • 214 mesaje

Scris 27 May 2010 - 06:05 PM

De cinci ori?Pai cum ai rezistat,ca eu abia fac fata caldurii din Romania.
  • 0

#6 The Unknown

The Unknown

Orhidee

• Gold Member
  • 13304 mesaje

Scris 27 May 2010 - 08:40 PM

Brasovul a fost infiintat de catre Cavalerii Teutoni in anul 1211?

prima editie a Festivalului International Cerbul de Aur a avut loc in anul 1968? a aparticipat si Julio Iglesias,

1. - Credeam ca Decebal cu Florin Piersic l-au infiintat ... orasul :huggles:

2. - Da, da am si vazut la televizor festivalul, cel mai mare eveniment romanesc pana atunci al tuturor timpurilor ROMANESTI - traiasca PCR!!! insa nu pentru Julio sau Luminita am cascat ochii pe ecranul mic alb-negru!!! ci pentru
francezii si a lti invitati de onoare: Los Machucambos, Gică Petrescu, Hugues Aufray, Caterina Casseli, Edith Pieha, Amalia Rodrigues, Rika Zarai, Rita Pavone, Maria Mitiieva, Bobby Solo, Jean Claude Pascal, Gilbert Becau.
Plus sa admiram hainele femeilor si blanurile albe in care soseau pentru festival ... ce de lux mi s-a parut!!! care mi-a dat un gust in plus sa visez la: - cand voi fi (mai) mare ... ajung si eu acolo!!!

Aceast mesaj a fost editat de The Unknown: 27 May 2010 - 08:41 PM

• 0

#7 The Unknown

The Unknown

Orhidee

• Gold Member
  • 13304 mesaje

Scris 28 May 2010 - 02:50 AM

Stiati ca…?

cea mai importanta comunitate minoritara din oras este formata din cetatenii de origine rroma (tigani)? Acestia reprezinta 1.4% din totalul populatiei (aproximativ 27.000 de persoane)

Chiar trebuie sa fi savant sa observi asta???
  • 0

#8 Inteleptul Sorinica

Inteleptul Sorinica

Lup

• Advanced Member
  • 1819 mesaje

Scris 28 May 2010 - 09:24 PM

De cinci ori?Pai cum ai rezistat,ca eu abia fac fata caldurii din Romania.

Tu nu ai citit ca evreii s-au plimbat cam 40 de ani in trecut in Sinai si inca din 1967 si pana in 1977 cand am facut pace cu Egiptul? Cu timpul ne-am obisnuit cu caldura.
Adevarul este ca si eu sufar de caldura verii romanesti mai mult decat la a noastra ca la noi avem peste tot aer conditionat.
  • 0

#9 Giurgiu Crisan

Giurgiu Crisan

Trandafir

• Full Members
  • StricaStricaStricaStrica
  • 357 mesaje

Scris 17 June 2010 - 04:29 PM

În vizită la mînăstirea Sinaia fiind,într-o excursie şcolară, ghidul ne-a spus că numele se trage de la Sinai. Nu mai ţin minte explicaţia lui. Ţin minte însă că şi alţi copii erau miraţi de acest fapt şi nu am înţeles ce legătură poate avea o mînăstire din România cu numele acelei peninsule.
Cît priveşte pe acei beduini despre care se afirmă că ar fi de origine valahă eu cred că poate fi ceva adevărat aici şi anume că au fost trimişi acolo nişte valahi; poate călugări şi slugi la mînăstire. Dacă slugile (bărbaţi) şi-au luat neveste din acea zonă e normal că limba s-a pierdut rapid pt că urmaşii au învăţat limba mamelor.În decurs de cîteva generaţii nici urmă nu a rămas din ceea ce au adus acolo valahii.
Unora le place să creadă că acei valahi au provenit din nordul Dunării, dar practic nu e probabil. La data aceea Peninsula Balcanică era plină de vlahi, ei fiind majoritari nu numai pe teritoriul Bulgariei de azi dar chiar în Grecia.Vlahii din Bulgaria vorbeau româneşte cei mai mulţi, iar cei din Grecia aromâneşte.
2) Braşovul a existat înainte de Decebal. Ruinele uriaşei cetăţi recent descoperită dovedeşte acest lucru.Numele oraşului este astăzi stîlcit în româneşte datorită scrierii germane. S-au răspîndit demult produsele manufacturate la Braşov. Numele era de fapt BREZĂU. Vedeţi că Breaza e numele unor localităţi. Deci BREZĂU este o BREAZA mai mare. Dacă scriem BREZĂU conform normelor ortografice germane apare aşa: BRÄSOW.
Nemtii scriu si azi asa numele unor localitati de ex : Cernicow (ei spun Tzernicou), Dolgow (se spune Dolgou); astea sint in landul Brandenburg. Toate numele din Germania terminate in scris cu OW se spun cu OU.Sint sute.
Florin Croitoru.
Nu am semnat pe forumul Realitatea cu acel nick de care zice Ben Gal.Îl cunosc pe Ben Gal de pe saitul lui George Pruteanu unde am semnat nea Florică, iar Ben Gal a mai semnat cu diverse nickuri (Ramon de ex) pt că intra mereu în conflict cu dl Pruteanu, ca şi mine şi era banat; tot ca şi mine.
  • 0

#10 ben_gal_1

ben_gal_1

Orhidee

• Advanced Member
  • 2155 mesaje

Scris 17 June 2010 - 11:06 PM

Florin Croitoru.
Nu am semnat pe forumul Realitatea cu acel nick de care zice Ben Gal.Îl cunosc pe Ben Gal de pe saitul lui George Pruteanu unde am semnat nea Florică, iar Ben Gal a mai semnat cu diverse nickuri (Ramon de ex) pt că intra mereu în conflict cu dl Pruteanu, ca şi mine şi era banat; tot ca şi mine.

Sa fie. Cam tot aia. Preten cu Coja de a vrut prezidente. Chestia cu inelul.. Mda.. Acel Pruteanu de la Husi avea parinte ovreiu, dar nu-i placea chestia asta. In fine. A plecat. Eu i-am inchis forumelu caci erau acolo neste murdarii. Am facut ca urmasul lui, om de treba dealtfel, sa primeasca citatie de la Parchet si forumelu s-a dus dupa proprietar. A fost un fel de curatare individuala temeinica, asa cum imi place mie.

Credeam ca Decebal cu Florin Piersic l-au infiintat ... orasul

De fapt adevaratul Decebal este Florin Piersic. Cel din efigii e Stefan cel Mare.
  • 0