Sari la conținut
Forum Roportal
K-ramel

am nevoie de un sfat

Postări Recomandate

Cum spuneam si in titlul topicului:am nevoie de un sfat.Un sfat din partea unor persoane care nu ma cunosc si care pot sa imi raspunda obiectiv...Anul trecut am vrut sa merg la facultate la Timisoara,dar din cauza unor probleme in familie cu o luna inainte de inscrierea la facultate am fost nevoita sa iau in considerare facultatile din sibiu,pentru ca nu am mai putut pleca...in acel moment am fost destul de dezamagita(am intrat chiar intr-o usoara depresie) pentru ca imi doream foarte mult sa plec,mai bine de doi ani m'am gandit numai la asta si dintr-o data a trebuit sa renunt...Am reusit sa intru in Sibiu la facultate la buget,chiar sa iau si bursa,ceea ce fac aici la facultate nu pot sa spun ca nu imi place,ma atrage destul de mult,iar cu colegii ma inteleg foarte bine...dar totusi am momente in care imi pare rau ca nu am putut pleca acolo.Cu cateva saptamani in urma un prieten care stie situatia mea si stie cat de mult mi-ar placea sa fac facultatea acolo mi-a propus sa ma transfer cu el la Timisoara la acelasi profil la care sunt si acum...Acum as avea ocazia sa plec acolo,dar ma gandesc ca o sa imi fie foarte greu,ca poate nu o sa ma descurc...am vorbit cu parintii mei despre asta si ei nici nu vor sa auda,mi-au zis ca am avut noroc sa intru la buget si sa iau si bursa si daca plec acolo poate nu o sa mai am norocul asta,iar cheltuielile o sa fie mult mai mari(sunt constienta de asta)...Am vorbit chiar si cu un profesor,l-am intrebat ce anume trebuie sa fac ca sa ma transfer...si el m'a sfatuit ca sa nu plec caci e aceiasi facultate si aceiasi diploma dupa ce o sa termin,si aici am mai multe sanse sa imi gasesc un serviciu bine platit in domeniul meu...Imi e destul de greu sa iau o hotarare...Poate daca ma hotarasc sa plec acolo nu o sa fie cum mi-am imaginat si o sa pierd ceea ce am aici...Colegii au fost foarte surprinsi cand au aflat ca vreau sa ma transfer si incearca sa ma convinga sa raman....

Vi se pare o prostie sa plec si sa las tot?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci incearca sa faci abstractie de colegi de profesori de prieteni. Hotararea asta numai tie iti va afecta viata,deci tu trebuie sa o iei.

eu nu o sa iti zic sa te transferi dar nici sa nu te transferi,eu o sa iti zic asa tu ce iti doresti sa faci? Vrei sa faci facultatea acolo la tine acasa sau in alta parte? Crezi ca merita sa pleci de unde esti? Daca tu crezi ca da atunci fa-o ca o faci pentru tine. Nimic din ceea ce faci nu e pt prieteni sau colegi sau profesori.Toul e pt tine. Tu trebuie sa alegi,si sincer cred ca ai ales deja,si de acea stai asa in cumpana te razgandesti .Ai facut o alegere si iti e frica de alegerea facuta. Nu trebuie ,in sufletul tau si in greieras stii care e buna pentru tine,deci capul sus nu iti fie frica incearca sa ii lasi pe toti ceilalti deoparte si acceptati hotararea. :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in viata ajungi sa regreti ce nu ai facut ci nu ceea ce ai facut ! eu in locul tau asa face ceea ce imi doresc ...e greu dar nu imposibil ... daca tu asta iti doresti atunci nu lasa pe nimeni sa iti influenteze hotararile.. si poi sa stii ca nu e chiar asa de rau sa lasi totul si sa o iei de la 0...

Editat de Adelyna84

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da ai dreptate...oricum io nu vreau sa raman toata viata in Sibiu,si le-am zis asta si parintilor,ca o sa stau aici pana termin facultatea...dar acum cand mi s-a si propus sa plec acolo sa mai fie o persoana pe care o cunosc cat de cat as pleca mai repede....totusi imi este putina teama ca odata ajunsi acolo el o sa ma lase balta...avand in vedere ca mai cunoaste si alte persoane acolo....dar eu nu mai am pe nimeni in timisoara... :|

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca asta iti doresti atunci restul nu conteaza.. chiar daca nu cunosti , vei cunoaste si poi , nu esti la capat de lume , nu e chiar departe de familie .Nu vreau sa te influentez ci doar sa intelegi ca trebuie sa faci ceea ce iti doresti ... eu sunt mult mai departe de familie (vreo 2500 km) si totusi mi-am facut o viata aici , a fost greu dar daca asta mi-am dorit .. altfel cred ca m-as fi intrebat si acum cum ar fi fost daca plecam.... si inca ceva , nu vreau sa te intristez ... dar de cei dragi oricum ne despartim mai devreme sau mai tarziu .. insa daca in viata nu faci ceea ce iti place nu poti fi multumit chiar cu cei dragi alaturi..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa stii ca ai mare dreptate....o sa ma gandesc serios la asta...oricum cum zicea si angel...decizia am cam luat-o numa ca imi e greu sa recunosc....mi-e teama...si am unele motive sa imi fie teama :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asa este si e si normal sa ai teama e vorba de o decizie care iti poate schimba viata....insa eu mai am un mod de a gandi .. stii cum ? ..pai tu ai vrut o data sa pleci si ai renuntat , a trecut ceva timp si ti se ofera posibilitatea de a pleca nu? pai nu e un fel de "semn" vezi ai renuntat o data ... dar esti intr-un cerc vicios din care vei iesi atunci cand vei lua decizia corecta ... de aceea ti s-a oferit sansa de a pleca acum... parerea mea! oricum incearca sa fii mai puternica decat teama care o simti si gandeste ca orice alegere vei face in final va fi cea corecta pt simplul fapt ca va fi ceea ce iti dorest!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×