Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

Daca nu ar exista religia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stiu ca religia a facut si mult rau de-a lungul istoriei, dar daca nu ar exista religia (sau arta de ex.) ar mai exista in lumea aceasta spiritualitate ? Sau am trai robotizati condusi de legi stricte in acest mileniu al informatiei si n-ar mai exista nici sentimente si nici urma de suflet ? Personal sunt de opinie ca tehnologia si religia ar putea convietui si s-ar putea intrepatrunde armonios ca in filmul animat Final Fantasy. Astfel (cred eu) lumea actuala ar fi mult mai frumoasa. Tehnologia e buna, dar intr-o lume fara spiritualitate e ca Pamantul fara Soare. Si la fel se poate spune si despre spiritualitate. Daca nu ar exista tehnologie am trai ca niste primitivi. Deci dupa opinia mea ambele conteaza si sunt necesare. Voi ce credeti ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Religia si spiritualitatea sunt doua lucruri diferite.Poti sa fi o persoana spiritualizata,interesata de spiritualitate,fara sa fi catusi de putin religios,ba chiar poti sa fi nu doar sceptic,ci critic la adresa religiei,dar sa ai un interes autentic pentru spiritualitate.

Si poti si sa fi religios,dar fara vreun interes pentru spiritualitate -sa urmezi niste ritualuri,sa aderi unor dogme,sa iti afirmi credinta in ele...si credinta ta sa nu multe un chibrit din loc,daramite vreun munte!

Merg chiar mai departe,si spun ca persoanele interesate in mod autentic de spiritualitate,nu au cum sa ramana tributari intelegerii inguste si limitatoare a dogmelor vreunei religii,ci vor cauta mereu adevarul,dincolo de acele granite ale fricii.

Credinta -in sensul de incredere in bine si in toate valorile binelui(adevar,frumos,iubire,fericire,dreptate,libertate,etc),si credulitatea,sunt lucruri radical diferite.

Sunt persoane religioase care cred in rau.Intr-un dumnezeu despotic -care se opune libertatii,contradictoriu -care se opune adevarului,iresponsabil si crud -care se opune dreptatii si iubirii,si chiar sadic -care se opune bucuriei si fericirii.Asemenea oameni,sunt la antipodul spiritualitatii.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Religia si spiritualitatea sunt doua lucruri diferite.

 

Si totusi exista lucruri spirituale care tin de religie. Rugaciunile sau cantecele bisericesti le gasim in cartile de religie, icoanele sau statuile cu ingeri le gasim in biserici, iar religia se practica in biserica.

 

Daca ar fi sa traiesc doar intr-o lume tehnologizata cu zgarie nori si masinarii as fi total demoralizat. Am nevoie si de lucruri spirituale care sa ma faca sa simt ca sunt viu si ca traiesc. Cand intru intr-o biserica si ascult cum canta corul de maicute simt ca am suflet. Cand ascult slujba langa lumanari materia insasi parca se insufleteste. Sau cand stau in parcul de langa biserica si ascult cum bate clopotul imi trezeste nostalgie si asta pentru mine inseamna poezie - inseamna viata. Dar daca ar fi sa nu existe tehnologie, iarasi as fi demoralizat pentru ca (dupa spuneam si in mesajul anterior) am trai ca in evul mediu. Deci e necesar un echilibru intre cele doua. Eu asa cred. :lol:

Editat de floare_albastra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rugaciunea nu e monopolul niciunei religii -poti sa te rogi,chiar daca nu apartii vreunei religii...nu ai nevoie sa mergi la vreun templu pentru asta.Unele religii au icoane,sau idoli,sau cum vrei sa le spui tu,altele -ca iudaismul sau islamismul le resping -spiritualitatea nu e legata de asemenea manifestari exterioare ale credintei in ceva anume.Lumanari si clopote folosesc si budistii...si altii.

Toate icoanele din lume,lumanarile si clopotele la un loc,toate templele si bisericile,toate corurile de calugari,nu pot sa faca pe cineva mai spiritual.Si de aici,poti sa intelegi ca toate astea nu sunt spirituale.Sunt doar niste mainfestari exterioare ale religiei.

Poate ca iti plac -si e ok,poate ca toate astea te impresioneaza cumva estetic,si chiar afectiv -e ok si asta.Dar cu sau fara ele,nu esti mai spiritual sa mai putin spiritual.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Toate icoanele din lume,lumanarile si clopotele la un loc,toate templele si bisericile,toate corurile de calugari,nu pot sa faca pe cineva mai spiritual.Si de aici,poti sa intelegi ca toate astea nu sunt spirituale.Sunt doar niste mainfestari exterioare ale religiei.

 

Si ce este spiritual dupa tine ?

 

Poate ca iti plac -si e ok,poate ca toate astea te impresioneaza cumva estetic,si chiar afectiv -e ok si asta.Dar cu sau fara ele,nu esti mai spiritual sau mai putin spiritual.

 

Si ce inseamna pentru tine un om spiritual ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si ce este spiritual dupa tine ?

Si ce inseamna pentru tine un om spiritual ?

Spiritual,e acela care se preocupa de valorile spirituale si de evolutia sa in directia acelor valori.Si valorile alea le stie toata lumea -bunatatea,dreptatea,libertatea,adevarul,pacea,intelegerea,intelepciunea,tolerant

a,si chiar bucuria si fericirea.

O persoana spiritualizata,are valori spirituale puternice -una nespiritualizata,se ghideaza dupa interes,doreste banii,puterea si succesul,mai presus de aceste valori.Si de fapt,nu da doi bani pe ele.

O persoana spiritualizata,aspira sa exprime prin viata si actiunile sale,toate valorile acelea spirituale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai, daca am judeca mai profund cu totii, am realiza ca nu exista 'spirit' ci doar senzatiile interpretate de catre creier, drept pentru care religia nu ar exista.

Adica nu ar mai exista nenorociri foarte mari.

 

Deci, cand ne moare broscuta testoasa, nu ne doare sufletul, ca nu exista, ci doar suntem foarte tristi.

Atat de tristi, incat creierul ne dicteaza sa simtim o stare mentala si generala foarte proasta.

Dar sigur, unii dintre noi vedem spiritul broscutei ridicandu-se si facandu-ne cu batistuta in semn de 'la revedere'.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×