Sari la conținut
Forum Roportal
ais '

Iluzia spiritualitatii!

Postări Recomandate

Howdy !

Inspirat de o idee si o neputinta de-a mea interioara mi-a venit sa deschid un topic in care sa explic ceea ce nu stiu :o: . Ideea si neputinta de care am zis sunt cuprinse in acelasi bulgare de interes... si anume ca :

 

Desi am inteles mental o gramada de lucruri spirituale , metafizice , ezoterice , filozofice... defapt am devenit constient ca nu am inteles nimic , concret ! Pur si simplu am ajuns la vorba -Stiu , ca nu stiu nimic !

Ca sa imi etalez cunostintele , intr-o discutie cu cineva... sau in-scris pe un forum nu necesita mult si nu dovedeste nimic... in special mie !!! Totul e doar simpla filozofie , fara sa pot intelege/percepe la modul concret nimic din ceea ce zic / sau zice cineva !

 

Aici am gasit neputinta si ideea : in modul concret ! Ce inseamna cu adevarat modul concret ? Cum pot intelege ceva la modul concret ? Cum se poate vorbi de termeni spirituali/subtili... la modul concret ? hmmm...

 

 

 

Intai ar trebui sa explic ce inseamna modul neconcret :cheer: . Pai e mai mult decat ce se intelege prin cuvantul abstract si anume... e chiar universul mental , in care noi ne facem reprezentarile a tot ce intelegem sau luam la cunostinta . In starea noastra de constiinta actuala a devenit chiar modul default/de baza , de a percepe lucrurile . De accea , nu stiu daca cineva care nu a citit cate ceva din filozofia zen sau dao-ista... sau Echart Tolle mai de actualitate , poate face distinctia intre modul mental de percepere/intelegere... si modul direct !

 

E diferenta dintre schite/reprezentari holografice mentale si realitate , foarte simplu spus . Evident , desi nu prea pentru cine nu isi pune problema , ca diferenta de calitate e enorma intre cele doua modalitati de perceptie/intelegere . De exemplu e ca si cum i-ai explica cuiva cum miroase o floare... fata de chiar a i da acea floare sa o miroase el singur ! Aici ajung si la ideea mea despre ce e in neregula cu intelegerea spirituala actuala/moderna... transmisa si acceptata ca fiind un fel de evrika , :doh: .

 

In fond e un fel de evrika , pentru ca aduce cunostinte noi in forul interior , dar in fapt e doar o foarte falsa evrika ! pentru ca duce constiinta la un dead-end !

Degeaba zici ca ai iesit din conceptia materiala despre lume , din iluzie... din maya , daca tu intri in conceptia mentala despre ea ! E o greseala chiar mai mare decat a trai doar la nivelul simturilor , daca facem pasul inainte 8) si devenim prinsi in universul nostru mental si schitele holografice despre cunoastere ! viata si spiritualitate...

 

 

 

Asa se intituleaza si nedumerirea mea... adica eu de fapt ce stiu ? nu stiu nimic ! Tot ce stiu , in domeniul spiritual , nu inseamna absolut nimic daca eu nu pot percepe direct , right ?! :D

 

...

 

Problema mea principala se trage de la conceptia -> perceptia de Cine/Ce sunt eu ?... ca si fiinta ?

Oke , am inteles din traditiile si informatiile spirituale/metafizice/ezoterice ca eu sunt un spirit sau un suflet sau o constiinta... si totusi ce inseamna aceasta concret ? Nu ce inseamna... ci cum imi dovedesc acest lucru ?! Cum ma percep eu ca si spirit/suflet/constiinta , in mod direct ? :)

 

In oglinda mentala , ma inteleg destul de bine... ca si ansamblu/element/entitate , dar ca sa "pun mana pe mine" nu prea pot . Deci ce e de facut ? Cum pot ajunge de la cunoastere la perceptie ?

 

... Cum putem ajunge , ma intereseaza mai mult , pentru ca majoritatea persoanelor "spirituale" sunt defapt blocate in ceata mentala a cunoasterii . Iar din acea postura , un dialog pe un anumit subiect "subtil" cu cineva , devine chiar irelevant din moment ce acea persoana doar repeta niste formule auzite ! Dar si mai mult , devin foarte agatate de "adevarurile" lor... astfel incat ar fi in stare sa se ia la tranta , mentala sau chiar fizica :o: , cu oricine care nu e de acord cu planul lor , imprumutat , de idei . Din cauza asta nici nu mai gasesti informatie adevarata pe internet sau in cartile de specialitate :doh:

 

...

 

Vreau totusi sa specific... ca toate intrebarile de mai sus , au caracter retoric :o: si nu cer nimanui nici o explicatie sau vre-o lupta ideologica , ;) . In posturile viitoare voi reveni si cu solutiile , pe care apropo le voi experimenta si eu / in paralel... toate intrebarile mele expuse , fiind totusi sincere !

Completari si interventii constructive sunt foarte binevenite !!! 8)

 

 

___________________________________

Editat de Zen`sei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Punctul de cotitura al vietii mele,a fost cand,intr-o dimineata (aveam cred cam 25 de ani pe atunci) pe cand duceam ziare la abonati si ma oprisem la o intersectie asteptand sa trec,am fost abordat de un mos.Nu era nimeni pe acolo,era foarte devreme,si cred ca nu avea cu cine sa vorbeasca.A inceput tam-nisam sa imi povesteasca despre fiul lui,care cica era un mare scriitor,apoi a sarit la evrei -cel mai rau popor din lume,si cum vor ei sa ne conduca pe toti,si alte asemenea.Eu pretindeam ca il ascult,initial,din politete,insa mosul era nazist de-a binelea,si m-am pomenit ca ii spun indignat:"SI EU SUNT EVREU!"

Ce a urmat,a fost uimitor...in primul rand,trebuie sa va spun ca nu aveam vreun motiv sa cred ca sunt evreu pe vremea aia,ca nu minteam niciodata( mi-a fost teribil de greu sa o fac atunci cand am negat fata de baiatul pe care il iubeam) si ca nu eram nici pe departe un rebel,ci un baiat inca destul de conformist.Asa ca am fost socat de ceea ce am spus.Dar mai socant inca,era faptul ca mi-am dat seama instantaneu,ca asa simt,ca sunt evreu,ca desi parea o minciuna,am simtit ca e adevarat! -ca si cum nu ar fi fost suficient,mosul a continuat palavrageala,insa acum pretinzand dimpotriva,ca evreii sunt cei mai buni oameni de pe pamant...nu exista oameni mai buni decat evreii...si el are mai multi prieteni evrei,si sunt cei mai minunati oameni cu putinta!!!

Parca brusc,timpul curgea altfel,parca cazusem din luna! -ma uitam de jur imprejur,si intreaga lume parea alta,ca si cum abia as fi cazut din OZN acolo.Din cunoscute si banale,toate lucrurile mi-au parut deodata noi-noutze,culorile straluceau altfel...parca as fi fost orb pana atunci.

Ulterior,am inceput sa primesc instructiuni si explicatii in privinta experientei asteia.Am inteles ca trebuie sa invat sa privesc totul,dar TOTUL ca pentru prima oara,daca vreau sa VAD.Traisem pana atunci crezand ca stiu o multime de lucruri,ca le stiu pe toate.Ma agatasem de aceasta "cunoastere" falsa,ca de o geamandura...imi fusese mereu frica sa trec dincolo de granitele acestui cunoscut...

Asa ca am inceput sa practic aceasta "asceza" a nestiintei.Imi reaminteam ca nu stiu nimic, sa privesc mereu totul ca un strain, CA PENTRU PRIMA OARA.Cu ochii unui turist,ai unui strain,cu ochii cuiva care NU STIE.

Schimbarea a fost radicala,am inceput sa inteleg o multime de lucruri,sa vad altfel totul,ca si cum as fi fost orb pana atunci.

Recomand oricui sa incerce aceasta experienta.

Din acest punct,am inceput sa inteleg altfel si relatia cu mine insumi,si incet am invatat sa ma accept,sa ma respect,sa ma plac si sa ma stimez.Sa ma iubesc pe mine insumi.

Am invatat si din carti -mai ales de la Osho -un mare maestru spiritual,dar si prin inspiratie-revelatie si meditatie.

M-am citat,pentru ca in postarea asta,descriam o experienta similara.E foarte bine ca ai ajuns la intelegerea asta,si imi permit sa iti recomand sa practici si tu acea tehnica pe care -am aflat mai tarziu,nu am "inventat-o" eu,ci doar am redescoperit-o (e una dintre tehnicile date in "Vijnana bhairava tantra".)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Completari si interventii constructive sunt foarte binevenite !!! :cheer:

 

 

___________________________________

 

 

intr-o dimineata m-am trezit cu fata la perna si dupa cafea am scris intr-un caiet aproape toate intrebarile existentiale si metafizice si....ezoterice care ma munceau.

 

la o parte din intrebari descopeream raspunsul pe masura ce scriam, la altele nu.

 

la sfarsit, mi-a zvacnit din creieri concluzia, ceva gen concurs Divertis:" stii si.....la ce te ajuta ca stii?"

 

am inceput sa rad in hohote, am bagat fileleincarcate de filozofie pe foc si am plecat la munca.

 

azi, dupa o sedinta de adanca filozofie am ajuns la concluzia ca tre sa ma tund. si m-am tuns......bine de tot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Desi am inteles mental o gramada de lucruri spirituale , metafizice , ezoterice , filozofice... defapt am devenit constient ca nu am inteles nimic , concret ! Pur si simplu am ajuns la vorba -Stiu , ca nu stiu nimic !

 

 

Ca sa imi etalez cunostintele , intr-o discutie cu cineva... sau in-scris pe un forum nu necesita mult si nu dovedeste nimic... in special mie !!! Totul e doar simpla filozofie , fara sa pot intelege/percepe la modul concret nimic din ceea ce zic / sau zice cineva !

 

Aici am gasit neputinta si ideea : in modul concret ! Ce inseamna cu adevarat modul concret ? Cum pot intelege ceva la modul concret ? Cum se poate vorbi de termeni spirituali/subtili... la modul concret ? hmmm...

 

"Impecabilitatea nu este nimic altceva decat utilizarea corecta a energiei. Pentru a intelege asta , TREBUIE SA AI DESTULA ENERGIE. Importanta de sine consuma cea mai mare cantitate de energie." Don Juan Matus

 

Deci , problema ... este cantitatea si calitatea energiei pe care o detinem. Nu poti sa intelegi un mister , daca nu detii energia necesara intelegerii lui. Misterul sta in fata ta , abia asteapta sa intre in tine sa te ilumineze , dar datorita faptului ca tu nu ai energie ... nu vei putea rezona cu el si deci nu te va putea ilumina.

 

Intr-un documentar , in care o clarvazatoare isi prezenta experienta de viata , a fost subliniat ceva simplu si complet adevarat.

In fiecare dimineata primesti de la Sursa 100 de unitati de energie. 50 de unitati de energie se duc pe nevoia corpului fizic de a isi regla si sustine functiile si 50 de unitati de energie se duc pe activarea si manifestarea comportamentului rutinal ("importanta de sine" - trecutul , prezentul si viitorul personalitatii individuale). Deja ai ajuns la limita energiei pe care ai primito si pentru a experimenta mai mult deja intri in datorii. Deci ... continuam experimentarea si incepem sa luam energie pe datorie din organe. Am reusit sa mai obtinem vreo 20-30 unitati de energie ... si deja vine noaptea ... suntem epuizati ... iar cu energia luata pe datorie nu am facut decat sa amplificam puterea gravitatiei importantei de sine/ego-ului moral ... pentru ca rar , oamenilor usual li se intampla sa experimenteze "revelatii existentiale" si "cufundari in absolut".

 

Zi de zi ... aceiasi situatie ... pentru ca in timp ... sa intri atat de mult in datorie incat sa colapsezi psihic si fizic. Vine moartea ... te-ai dizolvat pentru ca numa pe datorie nu poti obtine nici un progres ... si gata. Se Fini!

 

---

 

Taoistii , timp de 8000 de ani au inteles si cautat metode pentru a obtine progrese reale in sfera energiei proprii. Principala forma de generare si amplificare a energiei umane (electromagnetismului uman) este fortza sexuala ... sau energia generata in prima glanda endocrina. Pentru barbati in testis iar pentru femei in ovare.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Endocrine_gland

 

2112jie.gif

 

Energia electromagnetica generata in testis si ovare ... este si cea mai costisitoare operatiune pentru corpul fizic. Asta , datorita faptului ca acolo se afla bateria umana. De acolo se produce energie , care apoi stimuleaza si alimenteaza buna functionare a intreg corpului fizic.

 

Principalul ax al existentei umane este ansamblul format din maduva spinarii si creier. Acest ax este 100% dependent de bateria aflata pentru barbati in testis iar pentru femei in ovare. Energia generata in baterie are tendinta naturala de a urca prin osul sacral in maduva spinarii , pentru a ajunge in partea opusa la medula oblongata. In cele 2 puncte , osul sacral si medula oblongata , se afla 2 pompe extrem de importante. Aceste pompe au functia de a stimula miscarea ascendenta a energiei sexuale. In momentul in care energia sexuala ajunge in medula oblongata , mai departe electrizeaza creierul , activand in el parti si functii superioare.

 

Taoistii considera ca o picatura de samanta masculina contine in ea vitalitatea a 100 de picaturi de sange. Think about that for a sec.

 

---

 

Din punct de vedere natural ( precum la celelalte animale) ... singurele momente in care ejacularea si insamantarea sunt necesare ... sunt momentele conceptiei. Io cred ca omul nu a fost facut sa isi faca echipe de fotbal. Deci pierderea samantei in cazul barbatilor ... este total inutila si foarte costisitoare ... in afara momentului conceptiei unei alte fiinte umane.

 

Asta pentru cei care ... crezandu-se creieri ... afirma cu non-salanta ca omul care ar practica retinerea samantei este un nebun care se va imbolnavi de cancer la prostata sau mai stiu eu ce.

 

Corpul fizic e mult mai inteligent decat credem noi ca e , si are functii inca nedescoperite de medicina sec. XX. Energia testis si ovariana ... are tendinta ... atunci cand e conservata , de a se transforma in "abur" si de a urca prin osul sacral in maduva spinarii. Acest "abur" ... este o alta forma a aceleiasi substante precum in cazul apei (solid , lichid , gazos) ... si actioneaza in interiorul maduvei spinarii precum un gaz electric / plasma ... prin care energia electromagnetica generata in bateria bazala urca asemenea unor "mini-fulgere ascendente".

 

---

 

Tinand seama de cele scrise mai sus , exista 2 tipuri de oameni. Un tip de oameni ... care isi consuma energia total aiurea ... si nu ating niciodata nivelul conservarii si folosirii ei pentru a activa in ei partea superioara. Si al doilea tip de oameni ... care in felul lor propriu ... reusesc sa isi conserve energia si sa o foloseasca pentru a isi activa partea superioara ... prin care reusesc sa experimenteze dimensiuni tot mai mari a ceea ce sunt ei cu adevarat.

 

---

 

Nu poti sa iti folosesti creierul klumea ... daca el nu este energizat electromagnetic. Oricat te-ai chinui sa te elevezi spiritual ... studiind si meditand ... nu ai sa reusesti daca nu ai sa obtii din propriul corp fizic energia necesara elevarii.

 

Din punct de vedere genetic suntem 98% identici cu maimutele si 92% cu soarecii. Diferenta la noi (pe langa structura fizica) ... este dimensiunea lobului frontal (lobilor frontali) comparativ cu restul creierului. La oameni , lobul frontal reprezinta 40 % din creier. La maimute 18% , la caini 7% si la pisici 3%.

 

Lobul frontal ... are o functie speciala. Aceea a ASOCIERILOR. Prin el asociem diferite ganduri/sinapse pentru a defini lumea in care suntem ... pentru a ne-o imagina si alege diferite forme de a o experimenta.

 

Daca lobul frontal nu este klumea energizat prin electromagnetismul venit tocmai din organele sexuale ... nu ai cum sa il folosesti ... si lumea pe care o percepi nu iti va fi inteleasa ... decat prin franturi care ocupa mai putin de 0,01% dintr-un cm cub de lob frontal.

 

Cand o sa reusim sa aducem suficient de multa energie in creier pentru a activa in noi functiile sale superioare ... atunci o sa reusim sa intelegem cu adevarat ceea ce suntem , ceea ce e realitatea in care traim ... ceea ce nu ne e inteles acum.

Editat de Sol_Invictus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Arcangelo exact de ceea ce ai descoperit si tu e nevoie , doar ca procedeul sa fie orientat inspre interior ! Sa te cercetezi ca si cum nu ai sti nimic din ce ai citit/auzit anterior despre spirit/suflet/constiinta... si sa vezi ce obtii , gasesti , intelegi 8).

 

DidaJames ... :o: "stii... si la ce te ajuta ca stii ?" Asa m-a luat si pe mine , ca totul e filozofie... pana aici ! Dar se poate mai mult decat simpla aruncare in foc a hartiilor . De aceea am si deschis topicul asta ca si un bat/walking stick ajutator pentru a trece la partea practica . Si ca si un desfasurator in care raspunsurile vin odata ce etalez intrebarile/problemele . Avantajul e... ca si din exterior !

 

Sol_Invictus... perfect adevarat si :doh: pentru input-ul de calitate . Partea energetica e baza pentru a trece la urmatorul nivel si eu eram aproape sa uit asta . O sa am un strong reminder pe baza postului tau ! ;)

Ca sa completez afirmatiile tale precizez ca , cu energia de rezerva de care avem nevoie pentru a percepe suprarealitatea... creierul va lucra in unde inalte !

Somn profund fara vise-Delta 0.5-4 Hz ->

Somnul cu vise-Theta 4-8 Hz ->

Relaxarea profunda-Alfa 8-12 Hz ->

Starea de constienta de zi-Beta 12-16 Hz... si apoi unde inalte...

 

Starea de calamitate , razboi , stres intens-Beta inalte 16-32 Hz ->

Starea de iluminare tip evrika-Complexul K 30-35 Hz ->

Ridicarea energiei kundalini , revelatii bruste-Beta suprainalte 35-105 Hz/energie de calibru atomic !

 

Totusi situatia e mult mai complicata , pentru ca natura umana inferioara/animala/instinctuala isi face de cap in civilizatia noastra iar energia aia se pierde pe mai multe cai , nu doar prin sexualitate fizica... desi asta e cea mai mare scurgere . Se pierde si prin sexualitate psihica , "lust" ! si prin exprimarea emotiilor negative ura , ciuda , manie... si prin gandirea excesiva ! si prin orice activitate dusa la extrem ! Ojas-ul , energia subtila din jurul corpului din limbajul tibetanilor -care isi are radacina in energia vitala- , se consuma pur si simplu ca si flacarile solare... prin orice exagerare in vreo activitate , iar inlocuirea este platita scump din energia vitala !

 

Eu ma gandeam la un bypass , la o ocolire de sistem , pana ajungi sa iti rafinezi natura inferioara incat sa nu te mai duca in eroare :o: ! Tehnic e cea mai buna solutie si tine doar de constientizare !

Adica , pana sa percepi suprarealitatea exterioara... sa incerci/incepi sa o pricepi pe cea interioara ! Asta se face cu mult mai putin consum energetic , ba chiar e necesar sa intri pe unde mai scurte ale creierului... alfa , theta , delta-daca poti... si sa incerci sa ramai constient in acelasi timp . Constient ca si in starea de veghe ! In plus ca sa poti avea acces la chakrele principale din zona creierului -cea din varful capului si al 3lea ochi ai nevoie sa reduci la minim distorsiunile electromagnetice din creier... sa opresti gandurile... sa opresti energia care misca in creier si blocheaza deschiderea centrilor subtili . Pe asta se bazeaza toate tehnicile de meditatie ! toate se fac in patern de unde crebrale sub beta , adica sub starea de veghe ! Ajungand "acolo" ai realizat , prin eforturi constiente , si bypass-ul... pentru ca vei avea acces la energie nelimitata prin controlul portilor de intrare/chakrelor a energiei subtile in corp . Nu mai ai nevoie sa stai la rand , la ratia de cele "100 de unitati" primite normal !

 

________________

 

Desi eu am pus intrebarile sincer , totusi aveam si cateva solutii dinainte la indemana ! Cea mai simpla ar fi meditatia .

Insa pentru ca nu am aprofundat-o aproape deloc , ma gandeam sa incerc alta cale , una mult mai simpla . O meditatie in beta , in starea de zi a constiintei . Mi se pare cel mai usor sa pleci de acolo si sa iti relaxezi sistemul nervos... pentru ca dupa ceva practica sa cobori in jos , in sensul undelor cerebrale , si sa te cunosti la un nivel mai profund . Prin relaxarea treptata si pe perioade lungi a sistemului nervos... ajungi sa iti expandezi la propriu constiinta !

 

Chestia e ca , ceea ce tine sistemul nervos in stres si presiune , sunt chiar sistemele mentale/reprezentarile holografice pe care le avem despre noi , despre cine suntem !

Eu < si toata lumea cu, cunostinte spirituale > pun problema intr-un pas mai in fata sa zicem , decat omul de pe zebra :) , si trec de la identificarea cu corpul material . Ex : eu stiu ca nu sunt un robot din carne si oase - asta e doar suportul meu tehnic , hardul... si am ajuns acum la o conceptie mai avansata despre "cine" sunt ! Am ajuns la o conceptie spirituala . Ex : eu sunt un spirit , un suflet , o constiinta... si zambesc apoi sugubatz si satisfacut ca in sfarsit am inteles cine/ce sunt ! Oare ?! ^_^

Exact , nu !... nu am rezolvat nimic , pana nu ma percep direct "cine" sunt ! Sunt , si suntem , intr-o iluzie la fel de mare ca si cea de indentificare cu corpul fizic . Acum identificarea nu mai e cu ceva real , macar , ci cu un concept abstract . Mult mai rau :o:

 

________________

 

La Ramana Maharshi am gasit cel mai bun "sistem" de dezbracare a mintii de concepte abstracte si iluzorii , pentru a putea ajunge la o esenta "palpabila" a ceea ce sunt'em ! Nu am experimentat nimic din indicatiile date de el , inca , ci doar le-am pastrat ca o idee de fond pentru o practica viitoare . Deschizand acest topic , consider ca ma voi ambitiona si incuraja sa trec de la stadiul de ipocrit/filozof ^_^ :- ... la cel de cunoscator/perceptor direct . Si poate voi mai incuraja si pe altcineva sa imi urmeze demersul , pentru ca majoritatea opiniei spirituale de pe net/forumuri de discutie... e doar opinie :o: si nu provine din experienta directa ! Iar in stilul asta nu mai invatam nimic unii de la altii . Facem doar un feedback de vrajeala !

 

 

 

Oke , ce zice Maharshi... ce exercitiu propune :

 

El zice/invata ca esenta noastra de baza e doar Sinele . Lumea si sufletul idividual apar in acest Sine ! Sinele este acolo unde in mod absolut nu exista nici un gand despre <EU> . Sinele este numit Tacere .

Mintea si gandurile corup Sinele si il pierd/imprastie intr-un vartej de iluzii . Solutia cea mai simpla de a ajunge la Sine este de a trece de Minte si ganduri ! :o:... la acest capitol probabil ca exista o gramada de oameni panicati , la auzul cerintei principale de a nu mai gandi :lol: . Insa , daca cineva chiar si-ar pune lucid problema ar realiza si singur ca jerk-off-ul mental in trecut/amintiri/regrete si viitor/planuri/anticipatii... consuma toata energia vitala a unei fiinte umane obisnuite . Astfel nu mai ramane nimic pentru nimic :o: , in special pentru o cercetare interioara profunda si constienta pentru a determina natura reala a fiintei !

 

Deci solutia e sa trecem de focarul gandirii/reprezentarii holografice de concepte... si sa percepem direct ceea ce ne intereseaza ! In meditatie se pune accentul pe focusarea atentiei pe respiratie... pentru ca daca esti atent la respiratie , nu mai ai timp si energie sa fii atent la ganduri... iar dupa ceva timp respiratia ajunge la un foarte minim , astfel oprindu-se si gandirea ! Conceptele orientale spun ca respiratia e interconectata cu gandirea , oprind gandirea opresti si respiratia... si invers ca in cazul meditatiei . Important e ca trebuie sa iti pui atentia pe ceva ritmat pentru a o scoate din capcana gandurilor . Personal am experimentat aceasta stare de vre-o doua ori si pot sa spun ca exact asa e . Dupa ceva timp de tintuire a atentiei doar pe miscarile involuntare ale respiratiei , gandurile nu mai veneau/existau iar respiratia s-a oprit de tot... probabil ca era pe minim minim . Totusi eu inca existam si imi simteam perfect corpul... doar ca intr-o tacere si pace totala . Ma simteam expandat/diafan iar dupa revenirea la starea normala a mintii eram foarte fericit si incarcat energetic... la propriu incarcat energetic :cheer: ! Am descris asta , pentru a mai sublina odata celor fricosi/tematori , ca daca iti opresti mintea si gandurile din functiune tu vei continua sa existi... No danger ! No worry :doh: . Mintea e doar un atribut al fiintei si nu esenta sa !!! Cum e creierul pentru corpul fizic la fel e si mintea pentru cel psihic... pentru suflet , insa fiinta poate exista si fara ele !!!

 

Metoda lui Ramashi este una geniala . El , spre diferire de meditatie , recomanda un colaps constient al mintii... prin introspectie in starea de veghe/obisnuita a creierului , prin introducerea in minte a unor intrebari capcana ! Koan-ele zen tot la asta folosec . Maestrii pun discipolilor niste intrebari cu raspunusuri paradoxale sau cu raspunsul gata inclus... exact pentru a produce un colaps in mintea elevului si pentru a ii oferi cateva clipe de luciditate pura !!!

Insa , spre deosebire de koan-ele clasice in care intrebarea se pune doar o singura data , tehnica lui Ramashi este una de introspectie activa si se va continua cu ea pana la aflarea rezultatului final ! :o:

 

 

 

Intrebarea capcana pentru minte e exact una din intrebarile existentiale ale omului , si anume :

 

Cine Sunt Eu !

 

Desi , poate parea o intrebare banala si fara un raspuns definitiv... prin practica excesiva si sustinuta a intrebarii , in interior... gandul "Cine Sunt Eu" va distruge toate celelalte ganduri si precum batul folosit pentru a aprinde un rug de foc , el insusi in final... va fi distrus !!!

 

 

 

Se cere foarte strict in aceasta tehnica ca in minte sa fie pastrat in permanenta gandul "Cine Sunt Eu"... iar atunci cand apar alte ganduri , ele sa nu fie urmate ci sa ne intrebam Cui ii apar aceste ganduri ?

Nu conteaza cate ganduri apar ! De fiecare data cand un gand apare , trebuie sa ne intrebam cu seriozitate Cui i-a aparut acest gand ? . Raspunsul care va veni , va fi Mie ! ... Punandu-se apoi intrebarea Cine sunt Eu ? , mintea se va bloca si se se va intoarce la sursa sa , iar gandul aparut se va linisti !

 

Printr-o practica repetata , realizata in aceasta maniera mintea isi va dezvolta capacitatea de a ramane mereu cufundata in propria sursa . Cand mintea care este de natura subtila se exteriorizeaza prin intermediul creierului si a organelor de simt , apar numele grosiere si formele... reprezentarile holografice abstracte ! care fura energia vitala si luciditatea fiintei !!!... perverteste luciditatea Sinelui !

Insa cand mintea ramane in "Inima"... numele , etichetarile si formele dispar . A nu lasa mintea sa se exteriorizeze si a o pastra interiorizata in "Inima" , este ceea ce se numeste interiorizare < Antar-Mucha > . A lasa mintea in afara "Inimii" este ceea ce se numeste exteriorizare < Bahir-Mukha> . Astfel , cand mintea sta in "Inima" eu-l/ego-ul... care este susrsa tuturor gandurilor va fi eliminat si Sinele care exista dintotdeauna va straluci . Atunci se poate spune ca ai perceput direct natura ta interioara . Cine/Ce esti tu cu adevarat ! :)

 

________________

 

Deci , cam asta e 8)

In cele ce urmeaza o sa dau toate detaiile tehnicii lui Ramashi... iar apoi nu-mi ramane decat sa trec /treceti/ la practica ! :o:

 

 

 

Cine sunt eu?

 

Nu sunt corpul fizic, care este alcătuit din cele șapte umori (dhatus).

 

Nu sunt cele cinci organe de simț - aspectele mentale ale organelor fizice: urechi, piele, ochi, limbă și nas care

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce te-a facut pe tine sa crezi ca m-am oprit la observarea exteriorului,fara sa privesc in interior.Eu nu am spus asta.Si nu am facut asta.

Am impresia ca tu perseverezi cu atitudinea "cunoscatorului"...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu ce te-a facut pe tine sa crezi ca m-am oprit la observarea exteriorului,fara sa privesc in interior.Eu nu am spus asta.Si nu am facut asta.

Am impresia ca tu perseverezi cu atitudinea "cunoscatorului"...

 

Scuze , nu ma refeream la tine... ci ziceam in general , si in special de mine :cheer: . Ai dreptate , asta fac... aici pe forum , pentru ca ar fi interesant daca s-ar mai prinde cineva in roata , pentru a iesi impresii din mai multe unghiuri :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Desi eu am pus intrebarile sincer , totusi aveam si cateva solutii dinainte la indemana ! Cea mai simpla ar fi meditatia .

Insa pentru ca nu am aprofundat-o aproape deloc , ma gandeam sa incerc alta cale , una mult mai simpla .

Cred ca ar trebui sa recitesti ce ai scris aici si sa meditezi la ce ai scris.

 

Uite, am sa-ti spun cum citesc eu ce spui tu aici:

"Am o conditie fizica destul de naspa, as vrea sa pot alerga fara sa-mi pierd suflu in 10 metri. Cred ca ar trebui sa incep cu sprinturi scurte prin parc dar la naiba, nu pot alerga foarte repede, nu pot ajunge dintr-un capat al parcului in capatul celalat pe cat de repede as vrea. Cred ca mai bine ma sui pe un motoscuter. Da, asa e mai bine, astfel o sa strabat parcul de la un capat la celalalt in timpul cel mai scurt."

 

Mesajele tale transmit o cautare a iluminarii. Iluminarea asta nu apare decat atunci cand nu o mai cauti. E un paradox. Te antrenezi sa vezi.... si antrenamentul este ca si cum ai incerca sa lustruiesti o caramida... dar daca faci altceva... daca incerci sa lustruiesti un copac, sau un ochi de apa.... daca incerci sa-ti pastrezi mintea pe lustruit.... pana la urma te lustruiesti tu... :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine.Din ce ai scris,am dedus ca practici meditatia,asa ca probabil ca esti capabil sa pui in practica si urmatoarea tehnica -simpla de altfel.

Nu este ceva ce am citit undeva -visam...un barbat,imbracat in culori inchise,in penumbra...si care nu facea nimic.NIMIC.Visul s-a repetat o vreme,pentru ca neintamplandu-se nimic de fapt,uitam la trezire totul.Pana cand m-am trezit exact dupa vis,si am inteles ca visam de ceva vreme visul asta ciudat.

Ce facea de fapt acel barbat? -doar ma invata prin propriul exemplu,ce inseamna sa renunti la limitare,la granite,la zidurile de aparare.Era fara aparare in fata mea,si ma invata sa fiu la fel.

Am inceput apoi,in timpul zilei,sa fac ceea ce ma invatase.Doar meditam,si nu opuneam rezistenta.Nimanui,nu opuneam rezistanta fata de nimic.Ma deschideam,abandonam orice ziduri si carapace protectoare.

E vorba de atitudinea interioara -nu e vorba sa faci ceva anume.Insa rezultatele racticii,sunt uimitoare,pentru ca renuntand la limite si limitare,devi efectiv unit cu totul...si o sa vezi asta,atunci cand ai sa incepi sa "prinzi sateliti" -sa stii ce simt,doresc,traiesc altii...sa le simti si gustul din gura,sa le percepi imagini din minte,sau sa percepi natura,ca pe o parte din tine -pana la pierderea distinctiei.

Si ai sa vezi tu singur ca nu e vorba de o iluzie,atunci cand ceilalti vor confirma ca ceea ce simti si intelegi tu,este real.

Ulterior,ai sa poti ajunge sa si influentezi ceea ce simti -pentru ca tu nu mai esti doar o fiinta limitata la granitele aparente ale corpului tau fizic,ci poti sa faci sa bata vantul,de exemplu,la fel cum ai sufla aerul pe nari.

Scopul acestei practici,nu este insa sa dobandesti puteri paranormale,ci sa depasesti limitarea si identificarea cu limitele corpului fizic.

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Somn profund fara vise-Delta 0.5-4 Hz ->

Somnul cu vise-Theta 4-8 Hz ->

Relaxarea profunda-Alfa 8-12 Hz ->

Starea de constienta de zi-Beta 12-16 Hz... si apoi unde inalte...

 

Starea de calamitate , razboi , stres intens-Beta inalte 16-32 Hz ->

Starea de iluminare tip evrika-Complexul K 30-35 Hz ->

Ridicarea energiei kundalini , revelatii bruste-Beta suprainalte 35-105 Hz/energie de calibru atomic !

 

 

Eu ma gandeam la un bypass , la o ocolire de sistem , pana ajungi sa iti rafinezi natura inferioara incat sa nu te mai duca in eroare :) ! T

 

La Ramana Maharshi am gasit cel mai bun "sistem" de dezbracare a mintii de concepte abstracte si iluzorii , pentru a putea ajunge la o esenta "palpabila" a ceea ce sunt'em !

 

 

Deoarece traim intr-o lume in care avem la dispozitie ... abilitatea tehnica de a imita Natura ... o cale mai directa/usoara ... pe langa meditatia de care ai zis ... prin care sa accesezi diferite stari/unde cerebrale ... ar fi sa downloadezi NCH - Tone Generator ( http://thepiratebay.org/torrent/4636889/NC..._By_ChattChitto ).

 

Prin el poti genera orice tip de frecventa ai nevoie. Luat doar asa , simplu ... poti obtine din el unde sonore ... dar daca adaugi ceva la calculator vei depasi limitele placii de sunet si vei putea obtine unda electromagnetica reala.

 

Iti cumperi inca un amplificator audio de 50 W / rezistor bobinat de 50 W / 8 Ohm.

 

http://educate-yourself.org/lte/tonegenfor...py01jan07.shtml

 

"Un amplificator de 30 , 40 sau 50 de W este potrivit. Vei deconecta boxele si vei conecta un rezistor bobinat de 50 W / 8 Ohm in output. Apoi conectezi electrozii la rezistorul de 50 W. Majoritatea curentului va trece prin rezistor , dar o portiune va trece prin electrozi. Infosoara electrozii cu un strat de hartie uda sau matase uda."

 

---

 

Daca tot suntem bombardati zilnic cu frecvente menite a ne distorsiona ... ne putem "auto-stimula" prin astfel de metode. Sa zicem ... vrei frecventa rezonanta a planetei Pamant ... alegi 7,8 Hz din Tone Generator ... si ... incet , incet ... iti stimulezi creierul sa se moduleze pe linistea acestei frecvente. Daca teoria e corecta ... si rezonanta planetara e la 7,8 Hz ... vei obtine o re-unificare cu fluxul terestru.

 

---

 

Un exemplu interesant in acest sens ... este proiectul rusesc care a ajuns sa se numeasca WoodPecker (Ciocanitoarea).

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Russian_Woodpecker

 

Intre anii 1976 si 1989 din cateva relee rusesti a fost constant pulsata spre Vest ... stimulare pe frecventele de 10 Hz , 16 Hz si 20 Hz. Acest semnal era generat din 3 statii rusesti.

 

# Duga-1 and -2, Mykolaiv, 47

Editat de Sol_Invictus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×