Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

:o:

 

 

astept alte povesti ;) eu m`am apucat de proiecte mai mari..si nu am mai scris povesti. Poate o sa postez niste fragmente din ceea ce am scris pana acum...

Editat de ChrisTinA_WhisperWind

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sal am venit din vacantza cu noi povesti, iata una dintre ele:

Se spune ca intr-un sat exista o poveste, o legenda pt ca nu se stie daca este adevarata sau nu. Se spune ca in fiecare noapte ploioasa la ora 12:00 apare in cimitirul satului o femeie imbracata in negru, careia i se spune VADUVA NEAGRA deoarece se zice ca avea un sot pe care il iubea foarte mult, tot ceea ce isi dorea de la viata era sa stea impreuna cu el pana cand moartea ii va desparti. Dar el a murit intr-un accident si de atunci ea nu a mai vrut sa vorbeasca cu nimeni, s-a inchis in casa si a stat acolo mult timp pana cand...a muri, a murit de tristete, de singuratate. Satenii spun ca ea nu vroia sa moara si de aceea sufletul i-a ramas pe pamant si asa cum am scris anterior vine la miezul noptii, numai cand ploua (ploua atunci cand a murit sotul ei dar...si atunci cand a murit ea) si sta langa mormantul sotului , iar daca zareste pe cnva vaduv la ora aceea in cimitir il consoleaza. O femeie spunea ca venise la miezul noptii in cimitir sa aduca sotului ei care tocmai murise flori. Atunci a zarit langa ea o femeie cu o roche neagra, o pelerina neagra de asemenea, cu parul negru si ochii albastii, foarte limpezi, care i-a spus sa nu mai planga, ca si ea a trecut prin aceeasi durere. Intr-o secunda aceasta a disparut, iar femeia nedumerita, l-a intrebat pe ingrijitorul cimitirului, daca nu cumva a vzt o femeie imbracata in negru. Acesta s-a uitat la ea cu spaima si i-a spus cu voce tremuranda "ai vazut-o pe vaduva neagra".

Sunt multe alte persoane care sustin ca au vazuto dar nu se stie daca este adevarat sau este doar o legenda

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sal am venit din vacantza cu noi povesti, iata una dintre ele:

Se spune ca intr-un sat exista o poveste, o legenda pt ca nu se stie daca este adevarata sau nu. Se spune ca in fiecare noapte ploioasa la ora 12:00 apare in cimitirul satului o femeie imbracata in negru, careia i se spune VADUVA NEAGRA deoarece se zice ca avea un sot pe care il iubea foarte mult, tot ceea ce isi dorea de la viata era sa stea impreuna cu el pana cand moartea ii va desparti. Dar el a murit intr-un accident si de atunci ea nu a mai vrut sa vorbeasca cu nimeni, s-a inchis in casa si a stat acolo mult timp pana cand...a muri, a murit de tristete, de singuratate. Satenii spun ca ea nu vroia sa moara si de aceea sufletul i-a ramas pe pamant si asa cum am scris anterior vine la miezul noptii, numai cand ploua (ploua atunci cand a murit sotul ei dar...si atunci cand a murit ea) si sta langa mormantul sotului , iar daca zareste pe cnva vaduv la ora aceea in cimitir il consoleaza. O femeie spunea ca venise la miezul noptii in cimitir sa aduca sotului ei care tocmai murise flori. Atunci a zarit langa ea o femeie cu o roche neagra, o pelerina neagra de asemenea, cu parul negru si ochii albastii, foarte limpezi, care i-a spus sa nu mai planga, ca si ea a trecut prin aceeasi durere. Intr-o secunda aceasta a disparut, iar femeia nedumerita, l-a intrebat pe ingrijitorul cimitirului, daca nu cumva a vzt o femeie imbracata in negru. Acesta s-a uitat la ea cu spaima si i-a spus cu voce tremuranda "ai vazut-o pe vaduva neagra".

Sunt multe alte persoane care sustin ca au vazuto dar nu se stie daca este adevarat sau este doar o legenda

matusa mea a trecut printr-o chestie asemanatoare isi plangea mama in cimitir ziua in amiaza mare si la un moment dat a aparut o femeie care i-a spus ca si ea a trecut prin asa ceva si sa nu mai planga exacat la fel ca in povestea de mai sus,cica s-a facut nevazuta cand matusa mea a intors capul s-o vada mai bine...cine stie?oricum ciudat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu chiar am primit o explicaţie fizică a troznitului: legăturile atomice ale materialului din care e făcut respectivul obiect troznitor se rup, această rupere d

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

troznitul acesta se produce din cauza faptului ca pamantul se roteste in continuu, ceea ce face sa mai trosneaca uneori cate un obiect mai sensibil (care simte aceasta rotatie) .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu e vb de nici o rotatie am intrebato eu pe profa mea de fizica ( discutam la dirigentie tot felu de chestii si la un mom dat vb despre chestii ''bantuite"...e din cauza ariatiilor de temperatura , a pozitionarii obiectelor bla bla b;a...de ex ...la mine toamna si iarna se ''umfla'' usile fiind de lemn si se inchid mai greu. lemnul se dilata si la cateva ore, zile depinde de varioatia temperaturi trosnesc . asta se intampla si cu mobila si cu tot ....lemnul se dilata si se contracta foarte repede la o variatie de temp de cateva grade ........scuzati greselile ortografice.....am scris in mare graba ...in seara asta imparc calcu cu cnv si ma impinge de la spate: :D :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×