Sari la conținut
Forum Roportal
_Undying_

Parazitarea emoţională

Postări Recomandate

Multi dintre cersetorii pe care-i vedem tintuiti (ca trazniti) in mijlocul drumului, devitalizati, fara nici o energie, cu privirea pierduta, sunt asa datorita vampirizarii emotionale la care au fost supusi fara intrerupere de cand s-au nascut. Si apoi, mari fiind, incapabili de a mai munci, au fost scosi la produs de catre vampirii de acasa.

 

Pacientii de la psihiatrie, care deabia isi mai misca limba in gura datorita tratamentului "greu", a pastilelor, sunt si ei ajunsi asa fiind devitalizati prin parazitari si jocuri psihopatologice in familie. Ei au fost parteneri slabi ai jocului agresional si au clacat. Cei care rezista si agreseaza la fel inapoi (dar poate un copil sa agreseze la 3-4-5 ani?) nu clacheaza si nu ajung pacienti sau cersetori.

Editat de Oneiros
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta,ideea dar, :lol: luuuuuuuuuuuunga expunerea!

M-ai parazitat... :rot: nervos. :) Mai taie-o...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ehhhh, din moment ce stii ca asta nu este in regula, esti in cale de rezolvare. pentru tine, tu esti responsabil, nu poti arunca tot timpul pisica moarta in ograda lor. Atata au putut, bun, restul depinde de tine.

 

Este insa crucial sa incepi tu a iubi ca asta aduce iubire. Si sa nu te mai lasi ranit de orice rahat.

 

Si eu m-am simtit parazitata de lungimea expunerii , de altfel interesanta, dar plictisitor de lunga.

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parazitarea emotionala este denumirea pentru vampirism emotional din analiza tranzactionala. Fenomenul a fost descris pentru prima data de evreica Fanita English, nascuta la Galati. Toti parazitam, dar unii paraziteaza mai usor, altii mai grav. Toti jucam jocuri psihologice, dar unii jocuri mai usoare, altii mai grave.

 

Un exemplu de parazitare Parinte normator negativ - Copil adaptat negativ este cea din invatamantul romanesc, unde unii profesori paranoici, transforma elevii in recipientele afectelor lor mizerabile. Receptivi la acest tip de parazitare, sunt copiii care au deja dezvoltat un patern de comunicare (cei care au acasa un parinte normator negativ - persecutorul). Este oribil ca unii oameni isi mentin starea de spirit optimista, doar prin schilodirea altor suflete. Asemenea delicte nu sunt pedepsite in societatile sarace, unde nu exista psihologi care sa urmareasca relationarea profesor - elev. Astfel ca persoane extrem de egocentrice si rautacioase, incapabile de a-si varsa furia pe adulti, se folosesc de relatia lor adult - copil pentru a o transoforma intr-o simbioza bolnava unde copilul este folosit pe post de victima.

Editat de Oneiros
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Teorie acceptata. DOAR CA LEG ASTA DE FAPTUL CA INTR-O ALTA POSTRARE SUSTII CA NU MAI AI FORTA DE A FACE FAPTE BUNE.........DE A IUBI, DE A TE SALVA CA TE-AI SIMTI VICTIMA A UNUI PARAZITISM ( DAA MA INSEL, IMI CER SCUZE).

 

In virtutea ideii ca acest topic a fost deschis pentru a rezolva, dezbate, o problema cu care te-ai confruntat si tu la un moment dat cum te-ar ajuta incetarea acestui vampirism?

Sau cum rezolvi tu problema?

Ce recunoastere venita din partea alora care paraziteaza ar ajuta?

 

mai, da-l dreaq de invatamant , nu poti tu salva lumea intreaga.....nu mai este o cariera imbratisata de ei care au multe de daruit si de primit. E asa, un hai sa facut in sictir.

 

ENUNTAREA PROBLEMEI NU OFERA UN REZULTAT

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Problema parazitarii e grava in Romania. Mai ales la sat. Ea este expresia lipsei de iubire. Cei care paraziteaza nici macar nu-si dau seama ca o fac. Victimele lor zac in ospicii, pe marginea drumului ca cersetori sau se plang de depresii. Undeva la mijloc sunt eu. Si eu am parazitat. Uneori mi-e greu sa ma abtin sa nu o fac iar. Daca dai search in google, postarea mea e singura legata de parazitare care apare in cautare, asa ca nu o considere o parazitare ea insasi. Ideea e ca ma simt mai bine sa se stie de acest fenomen. E un beneficiu iluzoriu. Sunt carti scurte si bune de analiza tranzactionala care pot face ca subiectul sa fie inteles mai bine. Nu pot sa redau aici scheme si desene, cine e interesat poate gasi cursuri.

Editat de Cristinick
scos citat
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun deci tu consideri ca prin aducere in atentie,educare ( pana la urma asta speri ca faci) , macar daca nu scapi o persoana de parazitare, macar o faci constienta.....si the end rezult e ca te simti bine ca sa se stie de problema? Ca este o fapta buna.

Ehhhh, daca ar ajuta macar un cititor, este o fapta buna.

Stii ce e ciudat, eu o iau catre o tenta personala (scuze din nou)cum o legi din nou, de a educa si educatori. Oare de ce?

Daca spui ca rezultatul actului da de educare ( in extremis cand postezi pozitiv esti un destul de bun educator, printre putinii care nu se "joaca" aci) aduce un beneficiu iluzoriu, eu cred ca ti-ai subestimat munca.

 

In rest nu imi bat eu capul, daca te stii parazitat tu sa nu ai forta de a scapa? Come on!

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Subiectul e amplu si implica cunoasterea analizei tranzactionale.

 

Iata un manual de 190 de pagini aici pentru cei interesati:

AT Today: O nouă introducere

Editat de Cristinick
scos citat
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi in tramvai era un bratran de cel putin 80 de ani. Statea jos si mana era pe pervazul geamului. Lipsa de stimuli il chinuia ingrozitor. Degetele i se miscau nervos. Nimeni nu-l baga in seama. M-a intrebat cat indica termometrul de pe un panou publicitar, doar ca sa aiba sentimentul ca exista, dupa ce a primit raspunsul meu. Asemenea cazuri nu le incadrez la parazitari, ci la trecerea timpului. E trist cand ajungi asa, oricat de puternic ai fost in viata, vine o vreme cand...nimeni nu te mai baga in seama si ai da orice pentru o conversatie. Vine o vreme cand oamenii contemporani tie, care iti erau prieteni, au murit, cand familia a murit, cand lipsa de sens in viata este un impediment in relationare.

 

Acest sentiment, il traiesc si bolnavii psihici, nu aceia psihotici, ci depresivii. Sa fi depresiv cronic, si sa fi internat cu psihotici. Mi s-a spus ca pur si simplu nu ai cu cine vorbi. Esti in mijlocul haosului. O mica parazitare, ar fi o alinare.

 

Exista parazitari usoare, de trecere a timpului. Exista nuante. Nu toate parazitarile sunt malefice. Dar unele sunt. Totusi, si o parazitare usoara poate fi nociva, atunci cand nu se mai termina.

Editat de Oneiros
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×