Sari la conținut
Forum Roportal
RWE

Este Cheloo rasist?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce vrajeala are in el.Alte logo-uri nu mai exista pentru a-si exprima mandria lui de alb? Singurul tricou care putea exprima acest lucru a fost unul cu un logo cu exact insemnatatea atribuita de David Lane.Mai sa fie...ce coincidenta nefericita pentru sarmanul cantaret.

Macar daca spunea "domle n-am stiut asta este....am vazut tricoul mi-a placut l-am purtat fara sa am habar despre ce si cum"....dar chiar sa nu fi stiut? :)

 

Si cu libertatea stii cum sta cumetre? Cheloo are libertatea sa poarte acest tricou fara sa fie persecutat de lege dar in acelasi timp ceilalti inclusiv presa au si ei libertatea de ai critica alegerea sau pe el ca individ daca se demonstreaza ca e rasist.Asta se numeste libertate cand poti spune ceva fara sa le pui botnita criticilor tai.

Daca tu insa te imbraci cu tricoul cu mesaj rasist iar ceilalti ar fi obligati sa taca sau te-ar aresta asta nu ar mai fi libertate dar atat timp cat il poti purta taci dreacu din gura si suporta cateva acuzatii in numele libertatii de expresie.

 

Ma indoiesc ca pricepi tu tot ce am scris eu aic dar na am scris si eu la ghici.Poate prinzi poate nu.

Editat de Intifada

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce rasism fetita? Tipule mandru Ca e alb, a dat in cap la cineva, doreste exterminarea cuiva? Eu sunt mandru ca sunt Roman? Nu ma dai in judecata?

 

Mesajul e rasist atunci cand ofenseaza alte rase nicidecum cand esti mandru de a ta.

Editat de Burel001
Scos citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca rasa nu ar fi fost problematica de cand haul si pamanul si nu ar fi inca un lucru atat de problematic azi,atunci a spune "sunt mandru ca sunt alb" nu ar fi considerat deloc rasit.Ar fi o simpla afirmatie ca si "sunt madru ca sunt Roman".

Dar din moment ce conflictul rasial este in plina desfasurare, afirmatii si mesaje de genul...din partea oricui sunt dubioase,dar in special cele care suporta o rasa ce promoveaza ideea ca e rasa suprema pe cand celelalte rase sunt inferioare,cee ce este ofensant.

Dar asta e deja prea adanc.Mai simplu de abordat ar fi faptul ca nu mesajul in sine e buba ci cei care i-au formulat logo,ideologia lor si dupa ce s-au inspirat.Asta spune multe, nu simplu sentiment de mandrie.

Nu stiu intreb si eu...ai voie sa porti zwastika in public? Daca nu atunci fi sigur ca este din motivul asocierii ei negative.Simbolurile si logu-urile duc in spate nu numai mesajul aparent dar si ideologia compozitorului sau a gruparii pe care o reprezinta.

 

Dar na poate ca intradevar nu e rasit si a planificat acest stunt pentru publicitate. Daca are noroc va fi tarat prin mocirla in presa,altii ii vor sari in aparare,va fi invitat prin diverse talk shows,etc si uite asa va eclipsa putin undele pentru catva timp dupa care cand povestea isi pierde prospetimea si nu mai face furori Cheloo si-a facut putina publicitate moca,mai vinde vreo doo trei albume in plus isi ia o masina tzapana si tat boborul sa intorce la trebile lui. :)

Editat de Burel001
Scos citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Fiecare om are dreptul sa faca ce vrea la el in casa. Fiecare alb are dreptul sa fie mandru de rasa lui la el in tara. De restul nu-mi pasa, le cumparam bilete "dus" catre casele lor :) unde pot critica cine doresc ei.

 

Si nationalismul este o "problema " de cand luema si pamantul, dar asta nu-mi da dreptul sa fiu nationalist? Pentru ca ce? Pentru ca niste musafiri imi dicteaza mie cum sa ma imbrac la mine in tara?

Editat de Burel001
Scos citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si unde scrie pe tricou ca, el e mandru ca e alb, sau roman ? :)

e vorba de simbol si au dreptate rromii.

acum, ce o fi omul e greu de spus, discutia este pe simboul afisat.

Ce simbol? Cifra 14? Numarul meu de la masina are nr 14? OOOOO, rasistul,David Lane huooo

 

 

Asteptam tricoul pe piata :hi:

 

si unde scrie pe tricou ca, el e mandru ca e alb, sau roman ? :D

WHITE AND PROUD! Ai nevoie de traducator? :soc:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce rasism fetita? Tipule mandru Ca e alb, a dat in cap la cineva, doreste exterminarea cuiva? Eu sunt mandru ca sunt Roman? Nu ma dai in judecata?

 

Mesajul e rasist atunci cand ofenseaza alte rase nicidecum cand esti mandru de a ta.

si unde scrie pe tricou ca, el e mandru ca e alb, sau roman ? :)

e vorba de simbol si au dreptate rromii.

acum, ce o fi omul e greu de spus, discutia este pe simboul afisat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fiecare om are dreptul sa faca ce vrea la el in casa. Fiecare alb are dreptul sa fie mandru de rasa lui la el in tara. De restul nu-mi pasa, le cumparam bilete "dus" catre casele lor :) unde pot critica cine doresc ei.

 

Si nationalismul este o "problema " de cand luema si pamantul, dar asta nu-mi da dreptul sa fiu nationalist? Pentru ca ce? Pentru ca niste musafiri imi dicteaza mie cum sa ma imbrac la mine in tara?

Deci rromii sunt musafiri la tine "in casa"? Si la libertatea despre care vorbesti tu au dreptul doar unii,nu toti oamenii? Aha...am inteles...."suntem o tara libera democratica dar unii din cetatenii ei nu au voi sa critice pe altii.Cum decidem cine are cine n-are? Pai dupa rasa si etnie"...gottcha :soc:

 

Si daca s-or afla si ceva albi printre critici,ce te faci? :D

Editat de Intifada

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce simbol? Cifra 14? Numarul meu de la masina are nr 14? OOOOO, rasistul,David Lane huooo

 

 

Asteptam tricoul pe piata :hi:

 

 

WHITE AND PROUD! Ai nevoie de traducator? :D

da. am nevoie.

eu sunt nationalist si alta limba in afara de romana nu stiu. :soc:

si cuvantul "roman" unde apare ? daca tot imi traduci tu.

 

 

si ca sa iti traduc eu tie de data asta, in legatura cu simbolul.

e vorba de contextul in care se regaseste si mesajul trasmis.

mai traduc ? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×