Sari la conținut
Forum Roportal
Sărmăluţa

Nu mi-am primit intreg salariul

Postări Recomandate

Am lucrat in vanzarea cu amanuntul de bijuterii, pe perioada determinata, 11 februarie - 8 martie 2010.

 

1. In contract scrie ca remuneratia neta este in valoare de 30 lei/zi si se va acorda in urma procesului verbal de prezenta

2. In urma procesului verbal privind vanzarile din aceasta perioada, eu trebuia sa mai primesc 5% comision din valoarea totala a vanzarilor fara TVA.

3. Data platii era 9.03.2010

 

Dupa nenumarate telefoane din partea mea, deoarece refuzau sa ma plateasca, astazi 17.03.2010, am primit banii intr-un plic, lasat la portarul scarii de bloc, insa fara comisionul de 5% (500 lei). Mentionez ca nu am semnat nimic atunci cand am luat plicul si nu am primit nicio explicatie.

Inca o problema, contractul nu este stampilat, doar semnat. Dupa ce am discutat cu patroana, acum imi spune ca nu mai vrea sa imi dea intreg comisionul din vanzari si ca nu o pot ataca deoarece acel contract nu este stampilat.

Ce pot face in acest caz? Imi voi putea recupera vreodata acel comision?

 

In speranta unui raspuns,

Va multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna ca nu ti-ai facut treaba bine. Nimeni nu te da afara daca faci vanzari.

Ti-ai depasit targetul? Cum iti da comision 5%?

 

Iar, daca ai lucrat, stii ca februarie si martie au fost pana acum moarte. Daca nu ai facut vanzari, de unde comisioane?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atat a trebuit eu sa lucrez, a fost pe perioada determinata! Nu trebuia atins niciun target, pur si simplu in contract scrie ca primesc 5% din vanzarile totale! Si ba da, mi-am facut treaba chiar bine.

 

Mai astept si alte raspunsuri, multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stimata sarmaluta, am si eu destui angajati la care tin mult si care ma ajuta. Am dat afara numai ce nu era bun. Iar, ca angajator in retail, stiu exact cum a fost piata lunile astea.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumneata nu intelegi ca nu am fost data afara! Problema mea e ca la inceput am vorbit ceva si acum nu se mai respecta obligatiile din contract. Astept si parerile altcuiva, daca nu va suparati!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lasa-l pe zexelica, o tine pe a lui cu datul afara. Treaba e simpla. Daca suma pe care trebuie sa o primesti depaseste 100 milioane lei vechi, ceri insolventa in instanta si se rezolva. Daca nu, trebuie sa mergi pe dreptul muncii, care dupa parerea mea e o mare frectie. Nu prea ai sanse de castig. Iar daca ai avut doar contract de colaborare, spune-le 'la revedere'. Daca a fost contract de munca legal, pe periada determinata, faci reclamatie la ITM, in felul asta verifici daca ti s-au platit si darile catre stat. Asa, mai ai o speranta sa-ti recuperezi banii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lasa-l pe zexelica, o tine pe a lui cu datul afara. Treaba e simpla. Daca suma pe care trebuie sa o primesti depaseste 100 milioane lei vechi, ceri insolventa in instanta si se rezolva. Daca nu, trebuie sa mergi pe dreptul muncii, care dupa parerea mea e o mare frectie. Nu prea ai sanse de castig. Iar daca ai avut doar contract de colaborare, spune-le 'la revedere'. Daca a fost contract de munca legal, pe periada determinata, faci reclamatie la ITM, in felul asta verifici daca ti s-au platit si darile catre stat. Asa, mai ai o speranta sa-ti recuperezi banii.

 

Multumesc frumos, cel mai pertinent raspuns de pana acum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze ca nu am inteles bine, Sarmaluta.

 

Iar daca ai avut doar contract de colaborare, spune-le 'la revedere'.

Pot sa le fac doar contract de colaborare? Ai vreun link, ceva?

Editat de zexelica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×