Sari la conținut
Forum Roportal
HareKrishna

De ce Vishnuismul este cel mai avatajos din punct de vedere spiritual

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

-te invata adevaratul inteles al devotiunii,iubirii,monoteismului si politeismului.

-indreapta oamenii spre moralitate chiar fara a le cere aderenta la aceasta religie.

-nu exista amenintari cu iadul vesnic

-ofera adevarata intelegere a monoteismului

-are o teologie/filozofie foarte generoasa cuprinzand ce este mai bun o infinitate de lumi ,o diversitate infinita,fericire infinita in toate cele 3 sensuri(infinita in timp,infinita in intensitate,infinita in diversitate) ,include si nirvana budista .

-este singurul monoteism care este o alternativa la monoteismul violent si intolerant care bantuie lumea .

-ofera o intelegere completa a lui Dumnezeu in toate aspectele atat cele personale cat si impersonale

-ofera o experienta mistica completa atat personala cat si impersonala.

-te invata ca exista un infinit de persoane care exista din eternitate impartasind o iubire infinita.

-te invata atat ca experienta lui Dumnezeu are mai multe forme-impersonale,glorioase,intime(cea mai inalta).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
-te invata adevaratul inteles al devotiunii,iubirii,monoteismului si politeismului.

-indreapta oamenii spre moralitate chiar fara a le cere aderenta la aceasta religie.

-nu exista amenintari cu iadul vesnic

-ofera adevarata intelegere a monoteismului

-are o teologie/filozofie foarte generoasa cuprinzand ce este mai bun o infinitate de lumi ,o diversitate infinita,fericire infinita in toate cele 3 sensuri(infinita in timp,infinita in intensitate,infinita in diversitate) ,include si nirvana budista .

-este singurul monoteism care este o alternativa la monoteismul violent si intolerant care bantuie lumea .

-ofera o intelegere completa a lui Dumnezeu in toate aspectele atat cele personale cat si impersonale

-ofera o experienta mistica completa atat personala cat si impersonala.

-te invata ca exista un infinit de persoane care exista din eternitate impartasind o iubire infinita.

-te invata atat ca experienta lui Dumnezeu are mai multe forme-impersonale,glorioase,intime(cea mai inalta).

 

.....teoria....ca teoria...,,praftika,, ne omoara....lucru valabil pt. toate

,,religiile,,.... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da. Si totusi, personal consider ca m-am nascut intr-o tara crestina ca sa fiu crestin in viata asta. Daca trebuia sa fiu vishnuist, ma nasteam in India :P

 

.....teoria....ca teoria...,,praftika,, ne omoara....lucru valabil pt. toate

,,religiile,,.... :)

Perfect adevarat.

Subscriu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
-ofera o experienta mistica completa atat personala cat si impersonala.

Pai, adventismul va bate de la distanta. Stii cate viziuni a avut coana mare? Care din vishnu a visat oameni pe Saturn?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
-te invata adevaratul ...

Se pare ca tu cunosti bine atat vishnuismul cat si crestinismul ca sa fi capabil sa faci o astfel de afirmatie in urma compararii celor doua.

Eu recunosc ca nu stiu mai nimic despre vishnuism. De aceea iti voi pune doua intrebari:

1. Cum a aparut viata pe Terra, in conceptia vishnuista?

2. Care este viitorul rezervat omului/omenirii in conceptia vishnuista?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da. Si totusi, personal consider ca m-am nascut intr-o tara crestina ca sa fiu crestin in viata asta. Daca trebuia sa fiu vishnuist, ma nasteam in India =P~

nu este exclus.Inainte de a te naste ti-ai ales unde sa te nasti in conformitate cu nivelul tau spiritual

 

Pai, adventismul va bate de la distanta. Stii cate viziuni a avut coana mare? Care din vishnu a visat oameni pe Saturn?

Cred ca teologia ortodoxa bate adventismul in multe din punctele teologiei.

 

Vishnuismul,reiki ,crestinismul ,etc nu ii cel mai cel. Cel mai cel este ce ti se potriveste structurii tale. Nu se poate ierarhiza si compara .

Se poate ierarhiza,eperimenta si compara.Pe asta se bazeaza si stiinta .

Fiecare alege in functie de nivelul spiritual pe care vrea sa il aiba.

 

Se pare ca tu cunosti bine atat vishnuismul cat si crestinismul ca sa fi capabil sa faci o astfel de afirmatie in urma compararii celor doua.

Eu recunosc ca nu stiu mai nimic despre vishnuism. De aceea iti voi pune doua intrebari:

1. Cum a aparut viata pe Terra, in conceptia vishnuista?

2. Care este viitorul rezervat omului/omenirii in conceptia vishnuista?

Cunosc crestinismul pentru ca am fost crestin.Dar tot studiind si practicand am descoperit hibe in teologie si moralitate.

 

1-in conceptia vishnuista exista un infinit de universuri. Sufletul exista din eternitate si va trai in eternitate.

Universurile materiale se creaza si se distrug in cicluri de miliarde de ani.

2-viitorul omului este fericirea infinita in timp,intensitate si diversitate in lumea spirituala.Insa unii vor ajunge repede(si vishnuitii cred ca vor ajunge cel mai repede acolo) ,iar altii vor ajunge dupa miliarde si miliarde de ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu este exclus.Inainte de a te naste ti-ai ales unde sa te nasti in conformitate cu nivelul tau spiritual

Daca s-ar fi nascut acum 2000 de ani, nu s-ar mai fi nascut intr-o tara distrusa spiritual de crestinismul antropomorf. Noo ca atunci ar fi dat de nea Decebal... care c-o fata nu prea mieroasa, l-ar fi intrebat ce cauta pe aici =P~ Nici Vishnu n-ar fi scapat mai ieftin...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1-in conceptia vishnuista exista un infinit de universuri. Sufletul exista din eternitate si va trai in eternitate.

Universurile materiale se creaza si se distrug in cicluri de miliarde de ani.

2-viitorul omului este fericirea infinita in timp,intensitate si diversitate in lumea spirituala.Insa unii vor ajunge repede(si vishnuitii cred ca vor ajunge cel mai repede acolo) ,iar altii vor ajunge dupa miliarde si miliarde de ani.

1. Nu mi-ai raspuns concret la intrebare. Repet:cum a aparut viata pe Terra, in conceptia vishnuista?

2. Nashpa viitor. Totusi, poti sa detaliezi/concretizezi?

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca teologia ortodoxa bate adventismul in multe din punctele teologiei.

Sunt si ei in top, insa nu au visat oameni pe Saturn, inca..... Asa ca tot adventistii sunt pe primul loc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×