Sari la conținut
Forum Roportal
misu183

Statul la calculator

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut!

Intr-una din zilele astea am exagerat cu statul la calculator.

Mai precis 8-16.30 (programul de la servici cu citeva pauze) dupa care 18-22 acasa.

Pe la orele 21 am avut senzatia ca imi bubuie capul si puls marit + stare de agitatie si tin sa precizez ca nu fac tensiune. Era mai mult o senzatie de epuizare.

Nu va spun ca am reusit sa adorm doar spre dimineatza desi normal pe la 22.30 adorm lemn.

3 zile dupa aceea nu m-am mai atins de calculator acasa si mi-am revenit.

Se pare ca cineva aici a avut dreptate sa nu mai stau atit la calculator desi initial am dat vina pe alte chestii.

Mai sunt si altii in tema cu astfel de manifestari?

Stiam ca pc-ul dauneaza, in special monitorul dar nu m-asteptam la asa ceva.

Este vreun medic pe aici care ar putea sa ne spuna mai multe? :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nocivitatea statului mult la calculator se poate explica pe mai multe planuri. Efectele sunt variate. Explicatiile ar putea deveni complexe si savante. Ce rost are?

Ce-i mult, nu e bun! Multumit?

Dan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce-i mult, nu e bun! Multumit?

 

Si ce-i putin nu-i de ajuns... 8)

 

Dar statul (mult) la calculator poate cauza probleme de sanatate.

 

Chiar ar fi cazul sa il mai sting...deja ma dor ochii :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu stau in fiecare zi in jur de 16-18 ore pe calculator. Nu am inca efecte... din alea negative.. cel putin.. nu ma simt... mai.... nesanatos din cauza asta.. ma mai dor ochii daca depasesc cele 18 ore.. da in rest nimic..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Starea aia nu era de la calculator, te asigur. Am trait si eu astfel de stari si nu au fost legate de calculator... in schimb intreaba-ti rudele de sanatate :hi:

 

La calculator stau cam 14-18 ore zilnic si nu am probleme... desi monitorul meu de acasa e o javra de 15" care cred ca ma iradiaza mai mult decat daca as sta intr-un cuptor cu microunde...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine ma intereseaza acest subiect si mi-as dori sa aud (citesc) niste pareri concrete, avizate, sustinute de exemple. :hi: Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si cu ce-mi dauneaza asta la sanatate? 8) Si apoi, ce se poate spune din acest punct de vedere, al dependentei, despre cei "condamnati" sa stea ore in sir la calculator, prin natura muncii pe care o desfasoara? Cum si in ce directii le este afectata sanatatea? Pentru ca in cazul lor, "dependenta" nu mai este un raspuns suficient satisfacator. :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×