Sari la conținut
Forum Roportal
L.G.R

Roade tot ce prinde..

Postări Recomandate

buna tuturor...

acum o luna mi`am cumparat un catelus scump foc adica mai bine zis o catelusa.Am observat de la inceput sa avea tendinte sa roada,cum o mangaiam cum deschidea gura sa muste,fiind mica am zis ca`i dau dintii si o mananca gingiile si trebuie sa roada ca si un beblus.Are 3 luni acuma si a prins obiceiul asta de a musca,ea nu stie sa se mai joace frumos..de cand am luato si am vazut ca tot musca i`am cumparat jucarii mai moi mai tari sa se invete cu ele si sa si roada .. acum nu stiu ce sa`i mai fac ca daca o las asa ca vai e mica si nu stiu ce se invata asa si cand o creste nici ca o mai dezvat.

Ii dau cu ziaru la cur cand da sa muste sa observe ca ceva nu face bine,stie de frica ziarului dar dupa ce`i dau la cur vine si musca si ziaru.

 

As vrea sa`mi dati cateva idei cum as putea sa o dezvat cu timpul de obiceiul asta ca nu am pretentia sa se dezvete in 2 zile da nici sa ramana cu obiceiul asta.

Multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Du-o la dresor citeva saptamini.

Sau da cu ardei iute pe degete si da-i sa le muste. :D

chiar nu m`am gandit la faza cu ardeiul,bine ca nu o sa`mi dau cu ardei ca ii ia gura foc.. ma gandeam cu ustoroi sau ceapa.. cu siguranta nu`i place gustu la niciuna :)) mersi frumos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
chiar nu m`am gandit la faza cu ardeiul,bine ca nu o sa`mi dau cu ardei ca ii ia gura foc.. ma gandeam cu ustoroi sau ceapa.. cu siguranta nu`i place gustu la niciuna :D ) mersi frumos

Mai merge ca atunci cind vrea sa muste sau sa roada sa-i spui cu voce tare si impunatoare: "NU!"

Asa va invata cind aude NU ca e ceva ce nu are voie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai merge ca atunci cind vrea sa muste sau sa roada sa-i spui cu voce tare si impunatoare: "NU!"

Asa va invata cind aude NU ca e ceva ce nu are voie.

pai sa stii ca azi am stat cu gura pe ea si la orice "nu e voie" bne ca nu de azi de mai multe zile dar azi i`am zis intruna si cred ca a bagat informatia la cap si acuma o "rumega" :D))

am observat chestia asta ca doar la mne tine,adica cand ii zic eu nu mai face daca ii zice mama o doare`n cur :))

de exemplu mi se tot urca pe birou,mi`am luat un ziar in mana si am puso pe pat,si cand dadea sa se urce ii aratam ziaru si ii ziceam "nu e voie" cu un ton foarte impunator ... si i`am zis de ma doare si in gat,ma doare gura .. da macar are un efect cand ii zic nu se mai urca,si cu muscatu (tot la mne) nu mai face.. acuma sa vedem,o sa fac si faza cu datul cu usturoi pe mana si cu timpul cred ca o sa se dezvete..

Editat de AlexaViviana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Merge si cu "Nu e voie", dar "Nu" e mai scurt si ma simplu de tinut minte. Iar dupa "Nu" nu trebuie sa mai zici nimic altceva, doar "Nu".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Merge si cu "Nu e voie", dar "Nu" e mai scurt si ma simplu de tinut minte. Iar dupa "Nu" nu trebuie sa mai zici nimic altceva, doar "Nu".

e bichon si e foarte incapatanata,sa faca doar ce vrea ea,si am inteles ca in general rasa e asa.. si cu rosu la fel,am mai avut o catea tot bichon si rodea tot ce prindea,sa nu mai zic de par ca lasa dare in spatele ei... macar cu asta nu am probleme cu paru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu "nu" e o solutie. Dar daca are personalitate, trebuie mai ferm. Oricum femelele sint mai ascultatoare.

Trebuie insistat f mult. Ca altfel numai asa o tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu "nu" e o solutie. Dar daca are personalitate, trebuie mai ferm. Oricum femelele sint mai ascultatoare.

Trebuie insistat f mult. Ca altfel numai asa o tine.

o doare'n cur de cat de ferm ii zic eu "nu" ala ... ma doare'n gat de cate ori ii zic nu nu si iar nu. ii mai dau cu palma peste bot,ii mai dau si la cur sa vada si ea ca doar nu e chioara ca ceva nu face bne..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei un ghid de dresat caini(am si eu un caine) contacteazama pe adresa mea de mess steaua_sebi si til dau scrie si cum sal faci sa nu roada nimica,cum sa nusi faca treburile in casa etc. si dresajul canin(sezi,culcat etc.)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×