Sari la conținut
Forum Roportal
Gheart

Iritatie deasupra buzei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna am si eu o problema.M-am iritat deasupra buzei si s-a cam transformat in buba.Am dat cu pasta de dinti, alifie care usuca...degeaba.Nici fondul de ten sau pudra nu il acopera.Ma gandeam sa iau un baton corector oare e bun de ceva??sau ceva de la farmacie?????Trebuie sa scap de el pana vineri astept sfaturi va rog :threaten: :secret: :secret: :stars: :stars: :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aciclovir (unguent) de la farmacie , este bun pentru herpesuri dar si pentru alte rani spre exemplu cele din jurul nasului atunci cand esti racit, se vindeca extrem de repede .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exact, Aciclovirul este antibiotic si ar trebui sa ajute la vindecarea herpesului sau a ranilor. Chiar ajuta. Eu mai foloseam Zovirax.

Sfatul meu este sa nu mai folosesti alta data pasta de dinti. Este o mare greseala. Pasta de dinti agreseaza o zona inflamata, uscarea nu este solutia daca faci un herpes, iar daca ai o iritatie, cu atit mai putin.

 

Si poate ca uneori relaxarea face mai mult decit orice baton corector din lume. Stiu ce-mi zicea mie prietenul meu, ca nu se da in vint sa ma vada machiata cu culori mai puternice, dar pina la urma daca eu ma simt bine si cind imi fac un machiaj mai puternic al ochilor reusesc sa transmit starea aceea de bine si nu mai este tentat sa judece. :threaten:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DACA nu este herpes te sfatuiesc sa pui pe "buba" de cateva ori pe zi - sau seara, si mai ales inainte de culcare, Baneocin pudra (e ieftin). Sau chiar Mibazon unguent - e un unguent care se gaseste la farmaciile veterinare, este pt animale ce-i drept, insa contine cateva antibiotice si cicatrizeaza foarte bine si repede, lumea e tare multumita. :threaten:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
. Eu mai foloseam Zovirax.

 

Zovirax-ul este varianta straina pentru Aciclovir. Contine aceeasi substanta activa (aciclovirul), doar ca e mai scump, fiind un produs de import.

Editat de Deceneus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai folosi niciodata pasta de dinti, arde! 2 unguente foarte pune in general pentru cicatrizarea ranilor sunt: Nidofolor( rani usoare) si Osteocicatrat( un cicatrizant foarte puternic, de uz veterinar) are rezultate foarte bune.:P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×