Sari la conținut
Forum Roportal
MariaB

Probleme matematica - algebra, geometrie, analiza etc

Postări Recomandate

Ok. mersi pemtru raspuns. Initial asa am zis si eu , dar ..... credeam ca sunt eu tampita cand mi-a zis ca astea sunt raspunsurile. ( 14.05 14.05 10).

Eu cred ca unii autori de manuale sau culegeri de probleme pentru clasele primare,gimnaziale si liceale sunt cu gandul in alta parte si fac afirmatii sau probleme care tampesc pe cei care nu gandesc!A se vedea si problema care se gaseste in manualul de clasa V-a:"Sa se afle numarul natural n astfel incat 3^n=0,(9)." pe cand in manualul de clasa IX-a exista o teorema care neaga afirmatia ca a,(9) poate fi scris ca un numar rational de forma p/q si deci si 0,(9) nu este egal cu 1 pentru ca 1 este numar natural si orice numar natural face parte din multimea numerelor rationale si in cazul lui 1 putem scrie 1=p/q in care p=q. :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ambele teoreme din manual sunt adevarate.

0,(9) nu poate fi scris ca un numar rational de forma p/q

0,(9) = 1, in sensul ca numarul real 0,(9) este identic cu numarul real 1.

 

Aparentul paradox pe care il detectezi tu nu exista, si este cauzat de faptul ca nu stii ce inseamna un numar real.

Logica ta e eronata.

Editat de astan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ambele teoreme din manual sunt adevarate.

0,(9) nu poate fi scris ca un numar rational de forma p/q

0,(9) = 1, in sensul ca numarul real 0,(9) este identic cu numarul real 1. Nu, nu tinde la limita, este egal cu 1 pe corpul numerelor reale.

Stimabile!Eu am vorbit de o singura teorema si anume cea din manualul de clasa IX-a care specifica clar ca 0,(9) nu este egal cu 1 si citeste si tu observatia din acest manual si care urmeaza imediat dupa enuntul teoremei.Care este teorema care spune ca 0,(9)=1???!!!????Am impresia ca tu nu stii ce este impartirea cu rest a lui p prin q?Tu citesti bine ce scriu eu?

Fiecare cu logica lui,dar sa stii ca inainte de a face o afirmatie trebuie sa stii sa sutii afirmatia respectiva!Cum poti tu sa faci impartirea cu rest 1:1=0,(9) si cum poti sa sustii ca 1 intra in 1 mai intai de zero ori si dupa aceea sa sustii ca numarul 1 intra in 10 de 9 ori la nesfarsit???!!!!??? Asta este o aberatie=paradox,vezi definitie in DEX online! :cry: :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema ca sa va delectati:

 

Doi ciobani, Gheorghe si Ion:

Gheorghe: Bai Ioane, nu-mi dai si mie o oaie de-a ta ca sa fac de doua ori cate oi ai tu?

Ion: Ma Gheorghe, da' mai bine da-mi tu o oaie ca sa am atatea oi cate ai si tu.

 

Intrebare: cate oi are Gheorghe, dar Ion?

 

Nu se accepta numere la ghiceala ca nu suntem la loto :think: Vreau sistemul de ecuatii de gradul 1, cu doua necunoscute. Daca nu da nimeni raspunsul corect pana la sfarsitul week-end-ului, o sa-l dau eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stimabile!Eu am vorbit de o singura teorema si anume cea din manualul de clasa IX-a care specifica clar ca 0,(9) nu este egal cu 1 si citeste si tu observatia din acest manual si care urmeaza imediat dupa enuntul teoremei.Care este teorema care spune ca 0,(9)=1???!!!????Am impresia ca tu nu stii ce este impartirea cu rest a lui p prin q?Tu citesti bine ce scriu eu?

Fiecare cu logica lui,dar sa stii ca inainte de a face o afirmatie trebuie sa stii sa sutii afirmatia respectiva!Cum poti tu sa faci impartirea cu rest 1:1=0,(9) si cum poti sa sustii ca 1 intra in 1 mai intai de zero ori si dupa aceea sa sustii ca numarul 1 intra in 10 de 9 ori la nesfarsit???!!!!??? Asta este o aberatie=paradox,vezi definitie in DEX online! :cry: :think:

 

Esti cumva in clasa a 9-a ? Atunci e scuzabila ignoranta ta.

Vezi ce se intampla daca nu iti rezolvi temele la timp si nu citesti manualul cu atentie ? Ajungi pe forumuri sa pui intrebari idioate ..

Iti mai iei si nasul la purtare si-mi pomenesti mie de DEX. Ce nesimitire la unii.

Nu e nici un paradox niciunde, e haos in capul tau doar, din cauza ca nu stii o boaba de matematica.

 

Citeste aici:

http://en.wikipedia.org/wiki/0.999...

 

Uite o intrebare pentru tine.

 

1/3 = 0,(3)

3 * 1/3 = 3 * 0,(3) = 0,(9)

3 * 1/3 = 1

 

Rezulta 0,(9) = 1

 

Explica-ti asta.

 

Eu ti-am spus ca nu stii ce inseamna un numar real. Tot romanul se pricepe la fotbal si politica. Si mai nou, la matematica de asemenea.

 

In fine, citeste articoul pe care ti l-am recomandat. N-am timp de babysitting acum, sa stau si sa explic tuturor notiuni elementare privind matematica de liceu.

Editat de astan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Problema ca sa va delectati:

 

Doi ciobani, Gheorghe si Ion:

Gheorghe: Bai Ioane, nu-mi dai si mie o oaie de-a ta ca sa fac de doua ori cate oi ai tu?

Ion: Ma Gheorghe, da' mai bine da-mi tu o oaie ca sa am atatea oi cate ai si tu.

 

Intrebare: cate oi are Gheorghe, dar Ion?

 

 

 

Ion are x oi.

 

Gheorghe are y oi.

 

Dacă Ion scade o oaie din numărul lui şi i-o dă lu' Gheorghe, atunci Gheorghiţă va avea de două ori mai multe oi dec

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu era nevoie sa scrii toti pasii de rezolvare a sistemului, asta-mi da impresia ca o simpla problema are ditamai rezolvarea :cry: In rest e OK :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Esti cumva in clasa a 9-a ? Atunci e scuzabila ignoranta ta.

Vezi ce se intampla daca nu iti rezolvi temele la timp si nu citesti manualul cu atentie ? Ajungi pe forumuri sa pui intrebari idioate ..

Stimabile!Din modul cum dialoghezi imi dau seama ca tu nu ai numai cei 7 ani de-acasa ci nu ai nici cei 14 ani de-acasa!Nu stii ce scrie in cele doua manuale si vorbesti de doua teoreme.Te-am intrebat si te intreb din nou care este cealalta teorema care spune ca 0,(9)=1?Stiu ce scrie Wikipedia,dar vezi ca acolo s-a omis sa se scrie ca este de fapt o limita a unei sume pentru "n" tinzand la infinit.Pune mana si citeste manualul de clasa IX si citeste si observatia referitoare la aceasta teorema privind fractiile zecimale infinite periodice si apoi daca nu ai inteles intreaba un profesor de matematica destept care preda la clasa IX-a!Si fii cuvincios! :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stimabile!Din modul cum dialoghezi imi dau seama ca tu nu ai numai cei 7 ani de-acasa ci nu ai nici cei 14 ani de-acasa!Nu stii ce scrie in cele doua manuale si vorbesti de doua teoreme.Te-am intrebat si te intreb din nou care este cealalta teorema care spune ca 0,(9)=1?Stiu ce scrie Wikipedia,dar vezi ca acolo s-a omis sa se scrie ca este de fapt o limita a unei sume pentru "n" tinzand la infinit.Pune mana si citeste manualul de clasa IX si citeste si observatia referitoare la aceasta teorema privind fractiile zecimale infinite periodice si apoi daca nu ai inteles intreaba un profesor de matematica destept care preda la clasa IX-a!Si fii cuvincios! :spiteful:

 

Nu s-a omis nimic.Mai citeste odata pagina respectiva, n-ai inteles nimic.

Se demonstreaza foarte simplu folosind taieturi Dedekind.

Nu mai am de multa vreme manualele de matematica din liceu.

 

Dar eu ma refer la urmatoarele 2 afirmatii:

a) 0,(9) nu poate fi scris ca un numar rational de forma p/q

b) 0,(9) = 1 pe corpul numerelor reale.

 

Ambele sunt adevarate. Nu ma intrreseaza in ce manual spune asta.

 

Tu in schimb, nu intelegi asta, negi afirmatia b) aici:

pe cand in manualul de clasa IX-a exista o teorema care neaga afirmatia ca a,(9) poate fi scris ca un numar rational de forma p/q si deci si 0,(9) nu este egal cu 1 pentru ca 1 este numar natural si orice numar natural face parte din multimea numerelor rationale si in cazul lui 1 putem scrie 1=p/q in care p=q.

 

In privinta indemnului tau de a citi manualele de liceu si a intreba un profesor, aceste remarci sunt lipsite de bun simt din partea ta.

Iti explic imediat de ce:

- am terminat liceul de mult timp

- am un doctorat in computing la o universitate americana (n-are rost si nu cred ca te intereseaza care, dar e una dintre cele mai bune)

- nu cred ca mai am nevoie sa citesc manualele de matematica. Nu cred ca un profesor de liceu de matematica ma mai poate invata ceva. Nu sunt lipsit de respect fata de respectivii profesori, m-au invatat destule cand era vremea sa faca asta.

 

Nu cred ca mai au rost discutiile in contradictoriu cu cineva care neaga realitatea si care incearca sa-mi dovedeasca mie neaparat, pe un forum ca 1 + 1 = 3.

Nu am nevoie sa ma enervez, ti-am spus cu nu e cum crezi tu. Asta e, nu vrei sa intelegi, treaba ta.

 

Ultimul meu post aici, imi pierd vremea aiurea cu tine. De ce ? Pentru ca nu ai auzit de respect.

 

In plus, nu cred ca e corect sa mi te adresezi folosind apelative gen "stimabile". Ai inteles ?

 

LE: Am gasit un manual de matematica, clasa a 9-a, editia 1995, scanat.

 

La pagina 48, exista o observatie la Teorema 2:

"Am definit fractiile zecimale periodice fara a face presupunerea ca au sau nu perioada (9). Daca consideram o fractie zecimala cu perioada (9), aplicand in mod formal regulile 1 si 2 de mai sus, se obtine un numar rational. Fie, de exemplu, fractia zecimala periodica 0,(9). Dupa regula 1, acestei fractii zecimale ii corespunde numarul rational

0,(9) = 9/9 = 1"

Editat de astan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A, uitasem ... faptul ca 0,(9) = 1 e un lucru demonstrat si unanim acceptat in matematica.

Dar normal, toti matematicienii care s-au chinuit cu asta, in frunte cu Dedekind si Cauchy erau niste prosti, adevarat fiind ceea ce spune "Preafericitul" de pe Roportal..

Penibil, nici macar nu ai cittit pagina ce ti-am recomandat-o, te-ai aruncat sa-mi recomanzi manualul de clasa a XI-a si ai tras tu concluzia dupa capul tau ca au uitat aia ceva pe pagina wikipedia.

 

Ti-am spus de multe ori, de unde ia nastere toata confuzia din capul tau, referitor la acest subiect:

Nu intelegi ce inseamna un numar real. Ai impresia ca stii, dar chiar nu intelegi.

Editat de astan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×